Употреба речи народне у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Већу част моји’ современика и другова ’ладна је земља затрпала, млађи и вештији људи предузели су оне народне бриге и послове са којима смо ми управљали, отечество моје напредује, и ја радосно и задовољно повраћам се у ово

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Ручају њих два заједно, а путник само прича. — О, да знате само како је то красота исписивати обичаје народне! — прича он. — Шта вам човек неће видети купећи обичаје.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

” — „Брат”. — „Зато је тако дубоко!” Ништа лепше не карактерише нашу љуту борбу у првом устанку од ове пословице народне.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Други врло тачно запажају, готово као фотографска плоча, психологију народне масе, али не процене њихову компаративну или релативну вредност.

Српске народне песме и приповетке скупио је у почетку XИX века Вук Караџић. То су најбоље и најпотпуније збирке фолклора од свих

којом разликују нијансе често најфиније; великом осећајношћу и јако развијеним осећањем симпатије која је у основи народне душе код свих Јужних Словена. Ова су осећања живља него код Руса, нарочито великоруса.

Али име „југословенство“ задуго није продрло у народне масе и употребљавало се само у књижевним, научним и уметничким круговима.

Овај је покрет продро у народне масе. Он се спојио са демократским покретом. Јужнословенско јединство је коначно запечаћено у Светском рату

Али је за то потребан један период мира, једна ера демократизације, у којој треба просветити народне слојеве, нарочито у Бугарској.

Поред овог јаког идеализма има и једна традиционална црта, једна од битних црта народне душе. Динарски човек гори од жеље да освети „Косово“ (Косовску битку 1389. год.

неограничени дух пожртвовања и самоодрицања: у току историје динарски су се људи жртвовали до исцрпљења целог народа. Народне масе су се мириле с тим да подносе неисказане тешкоће и патње ради друштвеног и националног идеала.

и историјским предметима има динарски човек поред старих, тајанствених, кадшто мрачних прича, још чешће јасне приче из народне или из обласне прошлости. Оне се дубоко урежу у душу упечатљивијих и даровитијих.

Они су симбол места и околине и јако формирајуће утичу на најтананије црте народне душе. Имају осећања за лепе панораме појединих врхова и зато је за такве врхове у динарској планинској зони често име

Врло је вероватно да су задруге биле главни центри у којима су створене народне песме и фолклор уопште. У турско доба је задруга поред цркве била друштвена организација у којој се развијао

Младићи и девојке најчешће поверавају своје тајне само најстаријој жени у задрузи коју врло поштују. Лирске народне песме врло дискретно изражавају љубав.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Неки истраживачи „народне педагогије“ додирују овај проблем, али га затим врло брзо заобилазе, односно прикривају чињенице да би ублажили ову

“ (Вук, Српске народне пјесме, И, бр, 643) У напомени (бр. 147) испод ове песме Вук примећује: „Ваља да, да ништа не почиње у суботу и

мешања „народне“ и „црквене“ недеље. Среда је, према народној недељи, која се рачуна почев од понедељка, трећи дан у недељи.

резултат синкретичког карактера српске религије, односно мешавине хришћанских елемената са старијим, паганским слојем народне религије Срба.

ПОСЛОВИЦЕ, ИЗРЕКЕ И УЗРЕЧИЦЕ Пословице и изреке убрајају се у тзв. ситне форме народне књижевности. Ове кратке усмене творевине, стваране и уобличаване вековима, крајње су избрушеног, једноставног и

Сличне пословицама јесу и изреке и узречице, које је Вук такође унео у своју књигу Српске народне пословице и друге различне као оне у обичај узете ријечи.

2. Деца су срећа, благо, радост, објект љубави, бриге, пажње, казују наше народне пословице. У њима се уочава, пре свега, један високо афирмативан, изразито позитиван став према детету који је

Посебно је занимљиво колико наше народне пословице истичу пресудну важност раног периода у развоју детета. О судбоносном утицају који има рано детињство на

У овом погледу су српске народне пословице, по свом значењу, изузетно блиске Фројдовом схватању значаја најранијег детињства, које се сажима у оној

Влах, пас, коњ. Слободно се може рећи да је најразноврснији и најбогатији део народне теорије развоја личности онај који се односи на чиниоце развоја.

анализе пословица које се односе на дете и његов развој, онда бисмо могли издвојити неке карактеристичне црте народне психологије развоја личности у нашој култури. Пре свега, дете се посматра углавном као још — неодрастао човек.

Дете је изузетна срећа, радост и највеће благо. Мушко дете се прецењује, а женско се потцењује. Изразита црта наше народне психологије личности јесте фатализам који се испољава у више видова.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Ја сам казао да желим вишње. Вишњевача ме некако није привлачила. Био сам трезвен радио аматер из Клуба народне технике »Никола Тесла« у Катанићевој улици и хтео сам да откривам нове радио апарате са једанаест цеви.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

У свим народима и литературама фолклор се, по својој природи, најпре обраћа најмлађима. Народне умотворине блиске су деци можда и због тога што су она подмладак племена, посебно пријемчив за његова најранија и

Дух племена управо се у детињству завештава будућности. Народне успаванке одзвањају нам у уху још од колевке; приче и песме усађују нам се у душу као знамења народне душевности.

Народне успаванке одзвањају нам у уху још од колевке; приче и песме усађују нам се у душу као знамења народне душевности.

У њу се убрајају и сликовнице и стрипови, препричавање и прилагођавање дела народне књижевности, рутински писани романчићи и лоше песме, и, на крају, вредне књиге које је „писац, једнога дана, случајно,

Он је лучоноша, неодговоран и недодирљив. Зар овај положај не подсећа на посебна права што их народне вође у извесним земљама уживају?

Већина се не изјашњава. Деца, као и народне масе, ретко се и с напором изражавају. Ин-фанс, на латинском, значи онај који не уме, или не може да говори.

Ова успаванка као да је ишапутана крај заједничке колевке свих наших детињстава: дух народне песме, пре него што је згаснуо, надахнуо је, својим милозвучјем, првог дечјег песника.

У тој врелој, кључалој смеси, доиста има свега и свачега: и доброг и лошег, и нашег и туђег, од лепе, народне, до кратковеке, шатровачке досетке, од уличарске надмудрице до отужног, међуратног, малограђанског бечко-немачког

Морална поука народне поезије вековима је играла јасну, освешћујућу, очовечујућу улогу у васпитавању младих генерација — празна фразеологија,

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

ЗЕЛЕНИЋКА: Дакле јошт и то не знате? Лепи Србљи! Ал тако мора бити кад људи не читају народне књиге. ШЕРБУЛИЋ: Зар ви знате? ЗЕЛЕНИЋКА: Ја би се стидила кад не би знала у чем се састоји чувствило народности.

ЛЕПРШИЋ: Одма да се одбор уреди. ЖУТИЛОВ: То се разумева. Ми потребујемо народне власти. ЛЕПРШИЋ: Мађароне нипошто у службу. ШЕРБУЛИЋ: Шта? Мађароне треба потући као скотове.

ГАВРИЛОВИЋ: А донде да скапају од глади? СМРДИЋ: Што им драго! Ено код патријарха народне касе. Нек ишту од њега. ГАВРИЛОВИЋ: А гди је наша општинска каса? СМРДИЋ: Шта знам ја гди је.

ЗЕЛЕНИЋКА: Даље од нас! СМРДИЋ: Да се не усудите к нама приступити! ЖУТИЛОВ: Који народне чиновнике опорочава, тај вређа сав народ. НАНЧИКА: Мађарон један! ЗЕЛЕНИЋКА: Развратан Србин!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

СРПСКА 166 ОМЛАДИНСКА ИДЕОЛОГИЈА 169 ЛИСТОВИ, ЧАСОПИСИ И АЛМАНАСИ 171 КЊИЖЕВНИ УТИЦАЈИ 174 КЊИЖЕВНЕ ИДЕЈЕ 175 КУЛТ НАРОДНЕ ПОЕЗИЈЕ 177 ОСНИВАЊЕ СТАЛНИХ НАРОДНИХ ПОЗОРИШТА 179 ЈЕЗИК И ПРАВОПИС 181 ВУК СТ.

проширивала видик својих идеја, док се на крају века, са Доситејем Обрадовићем, није успела на висину једне световне, народне и модерне књижевности.

То је доба маште, осећања, одушевљења, идеализма; одстрањивање од западне културе, истицање народне културе, култ потпуног национализма и народне поезије; књижевност маште и осећања.

одушевљења, идеализма; одстрањивање од западне културе, истицање народне културе, култ потпуног национализма и народне поезије; књижевност маште и осећања. ИВ) РЕАЛИЗАМ, који се јавља око 1870. и траје до 1900, отприлике.

На знаменитом Темишварском сабору Срби траже, ради сачувања своје народне особености, засебну територију, српску Војводину. Угарски сабор од 1791.

верски очувани, национално крепки, прилагођени условима новога живота, са организованом просветом и са првим почецима народне културе и књижевности.

али уколико су се више милитаризовали, постајали »царски људи«, официри у државној служби, они су се издвајали из народне заједнице, поступно постајали национално равнодушни.

6 Број образованих људи отада стално расте, и тако се ствара повољно земљиште за развој народне културе и народне књижевности.

6 Број образованих људи отада стално расте, и тако се ствара повољно земљиште за развој народне културе и народне књижевности.

године. О Ђорђу Бранковићу се створила цела једна поетичка легенда код угарских Срба. Он је постао трагични заточник народне мисли и мученик за српску народну ствар, човек који је својим животом оличавао злу судбину српских досељеника у

Козачински је за свој комад узео предмет из српске народне прошлости и у тринаест слабо повезаних чинова, или боље рећи слика, изнео како су Немањићи стварали српску државу и

Његова историја није наука, но лепа, утешна и охрабрујућа слава народне прошлости, која народу треба да дâ снаге за борбе у садашњости и наде за будућност.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

то је за другога; Ал' кад жито вежу у снопове, И у венце кад свију цветове, Онда дођи нек те осамаре, Па понеси народне товаре: Та Бог вели што је свет саздао, Што за кога, свакоме је дао, Та човеку косу и шеницу, Ал' кљусету богме

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Партизани не дирају дјецу ни женске, то им је тако у закону. Око банде у троуглу све се више згушњава и стеже обруч народне армије. Пристижу топови, тенкови, авијација. Нису ово више некадашње голотрбе партизанске јединице, петометковићи.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

КЊИЖЕВНОСТИ Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Милорад Панић - Суреп СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Милорад Панић-Суреп СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА Садржај О НАШОЈ НАРОДНОЈ ПРИПОВЕЦИ И ОВОЈ АНТОЛОГИЈИ 2 ПРИПОВЕТКЕ 9 ТАМНИ

СЕ НЕ МОЖЕ УГОДИТИ 287 БЕЛЕШКЕ О ИЗВОРИМА И ПРИПОВЕТКАМА 288 ИЗВОРИ 289 ПОДАЦИ О ПРИПОВЕТКАМА 291 СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА О НАШОЈ НАРОДНОЈ ПРИПОВЕЦИ И ОВОЈ АНТОЛОГИЈИ Блесак народне поезије крајем XВИИИ и почетком

НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА О НАШОЈ НАРОДНОЈ ПРИПОВЕЦИ И ОВОЈ АНТОЛОГИЈИ Блесак народне поезије крајем XВИИИ и почетком XИX века био је тако засенио очи тада владајућег у уметности правца, романтизма, да

У том временском раздобљу, не мали а често и одлучујући допринос оцени и поштовању народне поезије уопште а српске посебно, дали су такви културни радници и уметници као што су: Клопшток, Гете, Ј.

Вукове српске народне песме дошле су у прави час и на право тло, као пролећна сетва на јесењу угару. Само неколико година од појаве његове

), српски десетерац летео је Европом као својом баштином. Овде се мора истаћи чињеница, да је на пријем народне песме у српским интелектуалним круговима одлучујућу улогу имао углед који је та песма постигла прво у свету, изван

образовани Словенац Копитар, посебно загрејан за словенске језике и фолклор, чим је прочитао прве праве српске народне песме у Вуковом издању, одмах се досетио да у таквом народу мора бити и вредних приповедака.

Своју мисао преноси и на Вука, и саветује га да почне скупљати и народне приповетке, па да их штампа као прилог и допуну песмарици. Вук је мало збуњен.

је тај додатак преломљен у облику књиге од осам страница на следећи начин — прва страница насловна, на којој стоји: »Народне српске приповијетке, написао В. С. У Бечу, 1821. (Додатак к числу 89 Новина Србски 1821.

или Пијан Србин и гладан Турчин«, »Међед, свиња и лисица« и »Ђаволска сланина«; у додатку ка броју 98: »Народне српске загонетке«, а ка броју 100: крај загонетки и одгонетљаји на све објављене загонетке.

У Вуковом стратешком плану за ту борбу, Српски рјечник је био лексичка ризница, народне песме и приповетке оруђа и застава живог књижевног стваралаштва.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

и не дофура до пензије, ко би издржао све забране тих генија што су до прекјуче дељали штапове перорезом и измишљали народне пословице; забране којима се строго забрањују: погачице на радном месту, жито са шлагом, љубав испод

— У реду, узимам онда акт! — рече путујућа експозитура Народне банке и мазну слику. Тип уопште није био мутав, да знате. Остали смо начисто паф!

Може свашта да ми се деси; може ми се учини да сам ненормална, а остали свет да је нормалан, могу помислити да се народне песме стварно компонују, могу свашта, Чарли! Могу.

Јер, било је времена, учили смо то у школи, Чарли, када је наш, то јест мој народ, Чарли, имао такве народне песме да су их преписивали чак и стари Гете — који је баш тада добио дете — и стари Пушкин, и стара браћа Грим.

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

Ал' твоје бисерне капље камена подножја љубе, Где споменици стоје народне прошлости славне. Али ће к'о рајски феникс, сијнути слобода мила, И ја ћу стојати ведар, где сада погружен стојим, И

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

слушајте: с обзиром на родбинске везе; с обзиром на то што ја представљам фамилију; с обзиром на моје личне и опште народне потребе; с обзиром на све околности и прилике у овоме даноме тренутку, ја мислим да би мени на првом месту припадала

АГАТОН: А затим и виноград са вилом на Топчидерском брду. СВИ: Уха! ТРИФУН: Како би било и акције Народне банке? АГАТОН: Па и акције Народне банке, него шта! ПРОКА: А мени њива у Малом Мокром Лугу?!

СВИ: Уха! ТРИФУН: Како би било и акције Народне банке? АГАТОН: Па и акције Народне банке, него шта! ПРОКА: А мени њива у Малом Мокром Лугу?! САРКА: А мени кујнско посуђе?!

САРКА: Пљачка, дабоме. Он акције Народне банке, а мени кујнско посуђе. ТРИФУН: Нисмо ми 52.374 среских становника, па да нам Агатон подвикне: „Мирно!

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

КЊИЖЕВНОСТИ Нада Милошевић-Ђорђевић ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Нада Милошевић - Ђорђевић ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ Садржај МИТОЛОШКЕ И ХРИШЋАНСКЕ ПЕСМЕ 2 1. 3 2. 5 3. 6 4. 7 5. 8 6. 10 7. 11 8. 12 9. 14 10. 15 11. 17 12.

329 261. 330 262. 331 263. 332 264. 333 265. 334 266. 335 267. 336 РЕЧНИК МАЊЕ ПОЗНАТИХ РЕЧИ И ИЗРАЗА 337 ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ МИТОЛОШКЕ И ХРИШЋАНСКЕ ПЕСМЕ 1.

до испод колена, од љубичасте (мор), зелене или црвене чохе; доламу су носили јањичари, а касније постаје део свечане народне ношње доносац (вокатив: доношче) - доносилац, онај који нешто доноси дора, дорат - коњ тамнориђе длаке доход -

који по народном веровању може на некога да навуче несрећу, недаћу, зло; мађија или проклетство Фермен - део старе народне ношње, врста прслука од чохе, кадифе или шајака, извезеног гајтанима, носи се преко копорана Хитропреља - преља која

Црњански, Милош - Лирика Итаке

А био је заборавио како почиње. После рата, и код нас било је људи, па и књижевника, који су тражили чак и од Народне скупштине да им се урачуна дупло у године каријере, и за пензију, време када су се, како рекоше, излагали опасностима

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Ви сте стар, искусан човек, а дужност вам је лака: пропагација наше народне идеје у крајевима где живи наш народ под туђинском управом...

је чак почео подизати величанствену вилу, на којој ће бити узидана грдно велика мермерна плоча, и на тој плочи израз народне захвалности.

На пример, за народне свечаности пет милиона, на поверљиве владине издатке десет милиона, за тајну полицију пет милиона, за одржавање и

„Не може да буде” , рекох; „ја јесам министар, али ово нису моје паре, већ народне, крваво стечене, и ја морам о сваком динару водити озбиљна рачуна.

влада радила на штету земље, и како је садашњи кабинет једини у стању да земљу поведе болим путем и оствари велике народне идеале, то изјављујем да ћу од данас свим силама потпомагати данашњу владу и да ћу свуда и на сваком месту осуђивати

Чл. 4. Пензија има периодске повишице од 1000 динара годишње. Чл. 5. Мора се донети одлука Народне скупштине (а ту ће се по изузетку, из патриотских побуда, са Скупштином сложити и сам Сенат), и то ће се сматрати као

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Ми желимо да ти идеш у скупштину од народне стране и да радиш такве ствари које ће за наш народ бити корисне. А ми сви што нас овде видиш, као што рече брат

ИВКОВИЋ ЈЕВРЕМ (у својој соби, држећи у руци један згужвани број новина, говори претећи Ивковићу): То није израз народне свести, то није допис, то није политика, то је клевета!

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

А шта ћете говорити тамо? Сигурно ће се и опет нешто народне коже тицати!? Скупићете се тамо као конспиратори противу народних слобода; утркиваћете се ко ће више и бољих предлога

Је си л’ будан? — Како да нијесам! А шта, тебе ваљда пробудиле стенице? — Те још какве стенице? Све оне народне... политичке стенице. ’Ајде, разбуди се... имам нешто да те питам. — Сад, господине, само док припалим једну.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Миш зачикава мачку, а она Или неће, или не сме: Седи на прагу, сва преподобна, И слуша народне песме. Мачка слуша песме? Гле, гле! А што да не? Зашто да не?

Кад има најмање сумње: о, коза и оваца! Најмања сумња постоји, а има се мало новаца За науку и за истинске народне потребе, Тамо где се сваки лопов о просветни буџет огребе! Грађа речника? Градиво! Грађа је нешто друго.

Град је тишина народне библиотеке, Град је оно што на крају века претече: Град је нешто мирно, заспало крај реке После сто година, предвече.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

била пређашња, али је она наставила повјесно значење оне прве; у њој сјеђаху господари Црне Горе; у њој биваху велике народне скупштине; многе поносите главе, што гдје друго зорно збораху у име царева и краљева, тај је скромни манастир угостио

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Пословице су најмисаонији део наше читаве народне књижевности. Међу мањим пак говорним творевинама оне заузимају најугледније и највредније место, и то одмах после

По томе су оне више везане за праву народну причу, и то у првом реду за анегдоту. За разлику од народне анегдоте, код питалица је причање сведено на најнеопходнију меру.

Питалице су, према томе, кратке, неразвијене народне причице сведене на „питање-одговор“. Обично се почињу речима: питао, питала, питало, питали, па се на тако постављено

занимљива, а не и без поетске каквоће; не ретко баш таква казивања су мотивско повесмо, из кога су се преле маштовите народне бајке и епске легендарне песме.

). В) БАЈАЊЕ Најархаичнији део народне медицине је бајање, које је скопчано и са гашењем угљевља и са левањем траве (растопљеног олова у воду) уз разна

Загонеткама питалицама требало би поклонити посебну пажњу, више него оним тзв. рачунским, које су мало народне а више школски продукт.

немају за циљ да решавају компликоване рачунске радње, нити пак показују тежњу за каквом било дубоком мисленошћу. Народне загонетке су искључиво средство народне забаве. Најчешће су засноване на игри речи или на пренесеном значењу.

Народне загонетке су искључиво средство народне забаве. Најчешће су засноване на игри речи или на пренесеном значењу. У њима је наш народ остварио своју тежњу да

свом јамачно давнашњем анонимном пореклу и колективном постанку, творачки, временски и просторно неодређене наше народне говорне творевине имају све битне одлике традиционалних тековина и онако како су њихови разнородни обрасци очувани у

вези са њима он је створио своје култове и веровања, обреде и обичаје, радове и игре, забаву и поуку, песму и причу. Народне говорне творевине немају ни лепоту и реномираност народне песме и приче, али у замену за све то, — и ове ситне, често

Народне говорне творевине немају ни лепоту и реномираност народне песме и приче, али у замену за све то, — и ове ситне, често потцењиване творевине, сврставане обично у фразеолошку

видова са оним вишим пречишћеним и оплемењеним, — без чега и не би било оне високе лепоте и уметничке вредности наше народне књижевности.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

КЊИЖЕВНОСТИ Вук Стефановић Караџић СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Вук Стефановић Караџић СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ Садржај НАРОДНЕ СРПСКЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ 2 ПРЕДГОВОР 3 И. ЗЛА ЖЕНА. 4 ИИ. ЛАЖ ЗА ОПКЛАДУ. 6 ИИИ.

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Вук Стефановић Караџић СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ Садржај НАРОДНЕ СРПСКЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ 2 ПРЕДГОВОР 3 И. ЗЛА ЖЕНА. 4 ИИ. ЛАЖ ЗА ОПКЛАДУ. 6 ИИИ. ЂЕВОЈКА, УДОВИЦА И ПУШТЕНИЦА 8 ИВ.

ИЛИ ПИЈАН СРБИН И ГЛАДАН ТУРЧИН. 15 XИ. МЕЂЕД, СВИЊА И ЛИСИЦА. 16 XИИ. ЂАВОЛСКА СЛАНИНА. 17 НАРОДНЕ СРПСКЕ ЗАГОНЕТКЕ 18 ШТО МИ ТИ ЈЕ ЗА ШТО? 19 ОДГОНЕТЉАЈИ.

16 XИИ. ЂАВОЛСКА СЛАНИНА. 17 НАРОДНЕ СРПСКЕ ЗАГОНЕТКЕ 18 ШТО МИ ТИ ЈЕ ЗА ШТО? 19 ОДГОНЕТЉАЈИ. 27 СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ 34 СЛАВНОМЕ НИЈЕМЦУ ЈАКОВУ ГРИМУ 35 ПРЕДГОВОР 37 1. МЕЂЕДОВИЋ. 40 2. ЧАРДАК НИ НА НЕБУ НИ НА ЗЕМЉИ. 43 З.

136 49. МЕЂЕД, СВИЊА И ЛИСИЦА. 137 50. ЛИСИЦА СЕ ОСВЕТИЛА ВУКУ. 138 ДОДАЦИ 140 1. ВУКОВ ОГЛАС ЗА „СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ”, 1853 141 2. ОГЛАС АНЕ КАРАЏИЋ ЗА „СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ”, 1869 142 3. СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ.

138 ДОДАЦИ 140 1. ВУКОВ ОГЛАС ЗА „СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ”, 1853 141 2. ОГЛАС АНЕ КАРАЏИЋ ЗА „СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ”, 1869 142 3. СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ. ДРУГО УМНОЖЕНО ИЗДАЊЕ. У БЕЧУ, 1870 145 ДОДАТАК 146 1.

ОГЛАС АНЕ КАРАЏИЋ ЗА „СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ”, 1869 142 3. СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ. ДРУГО УМНОЖЕНО ИЗДАЊЕ. У БЕЧУ, 1870 145 ДОДАТАК 146 1. БАШ-ЧЕЛИК. 147 2. ЋЕЛА. 156 3. ГВОЗДЕН ЧОВЈЕК.

235 39. КАКО СЕ МЕДВЈЕД ПРЕВАРИО. 236 40. А ШТА ТИ ЈЕ? 237 41. КАКО ЦИГАНИН НАУЧИ КОЊА ГЛАДОВАТИ. 238 СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ НАРОДНЕ СРПСКЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ НАПИСАО В. С.

236 40. А ШТА ТИ ЈЕ? 237 41. КАКО ЦИГАНИН НАУЧИ КОЊА ГЛАДОВАТИ. 238 СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ НАРОДНЕ СРПСКЕ ПРИПОВИЈЕТКЕ НАПИСАО В. С.

Читав човечиј вијек требао би једноме безбрижном човеку, да скупи све наше народне пјесме, приповијетке, приповијести, загонетке, обичаје, и ријечи.

Кад у јутру сване, онда човек види, да је ђаволу придигао своју сланину. НАРОДНЕ СРПСКЕ ЗАГОНЕТКЕ ШТО МИ ТИ ЈЕ ЗА ШТО? 1. Без ивера на води ћуприја. 2. Без коже уђе, с кожом изиђе. З.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

би ли боље било на манастирске грунтове фамилије населити, а манастире у школе, у [х]оспитале и у воспиталишта сироте народне деце преобратити? о, свемогући боже, дајући, царе свету, по|дај им и дух Петра Великога!

А старији ваља да се врло старају да му никакве обиде не творе, и неке народне слабости и обичаје, ако нису врло вредовите општеству, ваља да презиру и трпе.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

— Нећемо кући. Теби је пут слободан, иди чувај границу и не мешај се у народне послове! — Аћим показа штапом на пут. — То је наша кућа! — Чађевић ногом удари о залеђен снег.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

на Врачар, Вучићу, коњи су касали преко утабаног блата на Теразијама, а над Батал-џамијом, ту где је данас зграда Народне скупштине, пространства светлости као да су постајала сурова, небеса су се затварала и Господар Јеврем је осетио како

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Ал' твоје бисерне капље камена подножја љубе Где споменици стоје народне прошлости славне. Али ће, к'о рајски феникс, синути слобода мила; И ја ћу стајати ведар где сада погружен стојим, И

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Све расположиве собе за дошљаке већ су заузете због тога што је за прекосутра заказан свечани сазив Народне скупштине са њена три сталежа, племства, свештенства и грађанства. Морам, већ у току овог дана, отпутовати одавде.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

могла бити позната у оном колико великом, толико уистини и болном, и по боловима славном добу наше никад незаборављене народне трагедије, добу историјског Боја на Косову. Према томе, Лепир (разјарен, црвен, набреклих вена) одговори ово: — Ћ...

иза тога нађоше се они у познатом азилу племенитог Хајнриха, бечког грађанина и добротвора, чија се задужбина у виду народне кујне битно одликовала од других народних кујни тиме што посуђе којим се тамо при јелу служило не беше утврђено и

једно такво место, исприча му он да се са још једним својим колегом комитом налази у Бечу, где их је тајни одсек Народне одбране у Београду упутио да што пре, али што је могуће брже, баце арсенал и још неке друге важне војничке објекте —

стране и врло ватрено убеђивати Илију Васића комиту о страшном безумљу и лудости ове намере тих тамо у Београду и Народне одбране, која просто не зна шта ради, него у јеку иначе несносних односа Србије и ове Двојне Монархије, код које се он

се није могла обривати, јер бривач у оној брзини беше заборављен — учини страшна), да буде, дакле, присебнији од Народне одбране, па да о свему дубље и патриотскије размисли, а кад о свему буде тако патриотски размислио и сам ће увидети да

да прате ову причу Кад се Илија Васић, не извршивши онако срамним одустанком поверени му задатак тајног одсека Народне одбране, повратио у Београд, сазнаде још првога идућега дана, кад је понова на своју стару дужност хтео ступити, да је

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

У то време био сам под утицајем српске народне поезије и пун дивљења према подвизима јунака. Имао сам обичај да проведем сате косећи своје непријатеље у облику

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Али тај је студент био једном српски сељак коме су у детињству српске народне песме биле главна духовна храна. Главна личност у овим песмама био је Марко Краљевић, национални херој, који ни у

науку и гледа је површно, Национални савет за научно истраживање личи на дивну установу организовану као трећа полуга народне одбране, неодвојиви додатак војсци и морнарици.

је основан Савет за време светског рата, били таквог карактера да се тражила врло брза ангажованост науке на пољу народне одбране. Било је и неких других организованих покрета сличне врсте, али су сви они нестали чим је склопљен мир 1918.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

понешто и касније, и то што је на подручју Косова и Метохије прибележено на махове, додуше ретке, иде у сам врх српске народне лирике.

Већ и због порекла и природе усмене књижевности, вредност народне лирике, заједно са њеном изворношћу, непосредно зависи од сачуваних старих и најстаријих слојева искуства, али не

Разуме се да је много шта узето из хришћанства, али, верујем, преко или посредством наше народне песме: Склопи очи протопоп Недјељко, Тихо поје а с душом се дјели Није знао кад је умирао.

врло много, често и полемички, о културном подручју које обухватају новоштокавски говори, они које је Вук посредством народне књижевности увео у основицу стандардног језика.

подлога књижевног језика очигледно није узет или је само делимично узет обичан, свакодневни говор, а делимично језик народне књижевности, који се деценијама, па и вековима уобличавао и у усменој је култури имао извесну улогу и нека својства по

Готово да би се рекло да таквих анализа и нема. Један од разлога може бити и то што су лирске народне песме махом кратке, што их чини невелики број стихова и у језгру им се налази свега неколико слика или мотива

18 Нешто више појединости доцније су дали Живомир Младеновић и Владан Недић у Академијином издању Српске народне пјесме из необјављених рукописа Вука Стеф. Караџића. Књига прва. Различне женске пјесме.

Али су зато те за њих необичне а привлачне слике схватили по аналогији са старим, већ познатим из народне поезије, међу које су унесене.

А, у ствари, то је једна шагаловски наивно стилизована словенска изба, у којој су се казивале народне легенде. Песникова душа је у симфори51 добила особине збиљске избе, где се до у касне сате чудне приче причају (у

као што су ове које смо навели, не налазимо само у Петровићевој поезији него и у његовој изврсној анализи познате народне песме „Женидба Милића барјактара“63.

“65 Анализа народне песме – која не само да почиње од динамике визуелних промена него нас све време и води ка њој – посебно је занимљива

Ратни вихор који је покренуо оне доње, елементарне народне слојеве, примордијалне снаге народнога бића, где се на непоновљив начин и пати и ликује, повукао је за собом и

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

видех где један батаљон стајаће војске пређе преко моста на Морави и одмаршира Тешици; за њим пређе и један батаљон народне војске. Кад дођем у штаб, затекнем ђенерала Черњајева љута и забринута. — Где сте ви? Има по сата како вас тражим!

Па да је бар откуд год макар И оних враних гавранова што их народне песме спомињу да облећу бојишта, те палим јунацима кљују очи црне. Али ни њих нема.

да је у интересу земље и престола да ову владу отпусти; али пре но што наименује нову владу позваће себи у двор народне посланике, и то само народне, да се с њима разговори. — И заиста, ми будемо позвани у двор.

и престола да ову владу отпусти; али пре но што наименује нову владу позваће себи у двор народне посланике, и то само народне, да се с њима разговори. — И заиста, ми будемо позвани у двор.

Узмимо на прилику вашу Русију. Граде ли се у њој закони с питањем народа? Јесу ли ваши израз народне воље? Али да вам не буде криво ја ћу ево узети и Србију. Она није апсолутна држава као Турска и ваша Русија.

Али наш, парламентаризам тако је јадан да наши закони једва за коју длаку да су више израз народне воље но на прилику закони апсолутне Турске и Русије.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

— Платонове штампарије, — Еј, било па и није! Било је, изгледа, много више оне нарочите врсте народне поезије која се најпријатније осећа тек преко граница пристојнога.

и осећајних доживљаја и идеала, приземно и неозвездано, и стилом и темпераментом без унутрашње чврстине и врелине народне песме.

О ти, кој’ на трошним останцима предака милих Временом за старим уздишућ тужно стојиш, Устани, куцнô је час! На народне славе попришту Дижи име и чест, делима, рода милог.

12), а то је очевидно онај исти примерак Горестног плача који је, заведен под бр. 4518, био својина београдске Народне библиотеке и који је 6. априла 1941. изгорео.

1770. По Светозара Матића Опису рукописа Народне библиотеке, Бгд 1952, бр. 198, стр. 140, види се да је у Зборнику студеничког ђака Веселина од год. 1787.

(Светозар Матић је у Опису рукописа Народне библиотеке, Бгд 1952. под бр. 321, забележио и једну трагедију о Стефану Урошу ИИИ од непознатог писца, не види се из

врло мало (или управо рећи, није ни мало) обзирао на наше народне песме (којије истина онда још није ни било наштампани); а може бити да би најбоље и најприличније било, да се оне

Прилози проучавању народне поезије В, 1938, а нарочито стр. 37—9. ГРИГОРИЈУ ГЕРШИЋУ (стр. 135). Текст је узет из Мушицкога Стихотворенија, Пешта

јер више путах деси се да је верло тешко разумити — — — Держимо се твердо славнога народнога језика, обзирајмо се на народне песме.

Података о томе је много, и веома живописних. Народне новине (тј. некадашње Павловићеве Серпске народне новине), ч. 13. од 19. фебруара 1842.

Података о томе је много, и веома живописних. Народне новине (тј. некадашње Павловићеве Серпске народне новине), ч. 13. од 19. фебруара 1842.

” А у Панчеву је, на пример, током фебруара 1842. била три српска бала (5, 12. и 19. фебруара; В. Народне новине, ч. 22. од 22. марта 1842. стр. 89бв), на којима је „чисти приход опредељен...

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Удео народне компоненте у славеносрпском књижевном језику стално је растао. Године 1783, Доситеј Обрадовић, централна фигура српске

Саве и Стефана, који су, сваки на свој начин, настојали да успоставе светачки култ свога оца као идејног стуба српске народне и државне заједнице.

славеносербска пјеснарица, 1814; (И-ИВ), Лајпцишко издање, 1823-1833; И-ИВ, Бечко издање, 1841-1862); Српске народне приповјетке (1821, са 166 загонетака; и 1853); Српске народне пословице и друге различне као оне у обичај узете

1823-1833; И-ИВ, Бечко издање, 1841-1862); Српске народне приповјетке (1821, са 166 загонетака; и 1853); Српске народне пословице и друге различне као оне у обичај узете ријечи, 1834.

Српске народне песме (и приповетке) превођене су на немачки језик готово упоред ос њиховим објављивањем, понекад и пре тога, непосредн

године. У својој компаративној студији поводом Вукове књиге из 1833. године оценила је појаву збирки српске народне поезије као "један од најзначајнијих књижевних догађаја модерног времена".

Уметничком домету српске народне поезије нису допринеле само оне појаве које су непосредно претходиле Вуковом времену, већ и постојање једне веома

Оно што одликује све ове помене народне књижевности и записе текстова у петнаестом и шеснаестом веку јесте богатство облика и разноврсност мотива.

прозором, упада у собу и крваво се свети, да би затим из тамнице ослободио своје другове и оженио се лепотом девојком. Народне епске песме виделе су у хајдуцима заштитнике народних права, осветнике који су у Турке уносили неспокојство, одметнике

У обиљу мотива српске народне лирике треба истаћи често понављани мотив бескрајне љубави сестре према брату, нежни однос снахе и девера, уздизање

периоду свог живота Доситеј као одбегли монах путује највећма по земљама православног југоистока, упознајући тако све народне и све културне језике тог простора.

У најбољим налазимо исто што и у аутобиографији: живо осећање за народне потребе, дидактику, хумор, живописне ликове, поетске описе природе. Најзначајнији српски писац 18. в.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Ваљавец2 — Матіја Крачманов Ваљавец, Народне пріповјеѕти у Вараждину и околіці, Загреб, 1890, друго издање. Врчевић, Помање; Три — Вук Врчевић, Помање српске

Врчевић, Помање; Три — Вук Врчевић, Помање српске народне свечаности уз мимогредне народне обичаје, Панчево, 1888; Три главне народне свечаности, Божић, крсно име и свадба,

Врчевић, Помање; Три — Вук Врчевић, Помање српске народне свечаности уз мимогредне народне обичаје, Панчево, 1888; Три главне народне свечаности, Божић, крсно име и свадба, Панчево, 1883.

Помање; Три — Вук Врчевић, Помање српске народне свечаности уз мимогредне народне обичаје, Панчево, 1888; Три главне народне свечаности, Божић, крсно име и свадба, Панчево, 1883.

Никола Зега, Изобичајене младине капе у Србији, ГЕМ, 1, 1926, 74, и ТРЂ, ННЖ, 3, 1931, 54; Прилози проучавању народне поезије, 2, 1935, 215). Б.

Дим.). Од ј. се праве и гусле, познати инструменат српске народне поезије (РЈА, ѕ. в. јавор и гусле; в. и Кухач, Рад, 38 ‹1 идд›; јаворове стални је епитет за гусле: »У пјесмама се

и друге народне песме које кажу ово исто, Софрић, 171). У Босни и Херцеговини чак се прича да мушких глава није ни било све дотле док

Теј од р. је лек од назеба (ГЗМ, 12, 152; 4, 161). »Шљиве на рогачима« је један адинатон ‹= што не може бити› из народне поезије (ЗНЖОЈС, 6, 155). РОГОЗ Ріетграѕ (тyпха латіфоліа). Рогоз, рогозина, шевар.

, природним или вештачким (цф. СЕЗ, 19, 119 и лепу песму Петран. ‹= Богољуб Петрановић Српске народне пјесме из Босне, Сарајево, 1867› 1, 69); с. не доликује удатим женама (»Не дајте ме« — каже с.

Пропп, Русские аграрные праздники, Ленинград, 1963, 98); тако и у Украјини (Ігри та пісні, 1963, 35; 308; 319), где народне песме чувају веровање да је б. стабло — тело, а лишће — коса девојке која се утопила (ибід., 303, 390). Брест.

ујамчено«, а забрану не ограничава: »Жене гатају да ујамком никаквијех хаљина не ваља шити«, мада наводи стихове из народне песме у којима се забрана тиче само мушкарца: »Мајка сина свога свјетовала Да се чува и да се учува Од ујамка и од

У Карану пак, како се види из једне тамошње народне песме, вила је стрељала младића »Кога мајка није веровала Ни ујамка нити урезника«, и ту се, као и код Вука, јавља

Ћипико, Иво - Пауци

Озловољен, журно се залагаше и, чим бијаше готов, изиђе. Пожури до „Народне каване”, гдје је имао да се састане с једним знанцем, домороцем.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Ал' твоје бисерне капље камена подножја љубе, Где споменици стоје народне прошлости славне. Алу ће, кô рајски феникс, синути слобода мила, И ја ћу стојати ведар где сада погружен стојим, И наш

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Сишли смо са Акрополе. Оно што онде видите је Ареопаг, а онде на брежуљку Пниксу, где се држе народне скупштине, види се говорница са које је Демостен громовито грмео против Филипа Македонског.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Змајеве поезије за децу може представљати и поезија за најмлађе Јована Суботића (1817–1886), заснована на елементима народне лирике, која пева о љубави родитеља према деци („Песме за малу дечицу“ садрже шест песама, циклус „Видосава“

Имао је веома успешну академску и политичку каријеру као потпредседник Народне скупштине, краљевски дипломата у Риму 1882, председник Народне скупштине 1882–1885. и министар просвете 1886–1887.

академску и политичку каријеру као потпредседник Народне скупштине, краљевски дипломата у Риму 1882, председник Народне скупштине 1882–1885. и министар просвете 1886–1887. Писао је родољубиву и љубавну поезију и приповетке.

Рођен Ђорђе Натошевић Вук Ст. Караџић: Народне српске приповијетке 1824. Рођен Бранко Радичевић 1825. Рођен Јован Сундечић Рођен Ђорђе Рајковић 1826.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Срца набрекла, професор и ђак се изједначио; разлива се само тихи разговор меланхоличне наше народне попевке. Сати више не куцају; нико се више не зове својим личним именом; лебди се у атмосфери горке сласти поезије; у

тако свршавали и трговачке и банкарске своје послове, богатили се толико да им је преостајало и за задужбине и фондове народне.

је држао четврти разред, али добровољно је држао, у једној просторији, од њега самога измишљени пети и шести разред, народне школе, где је било мало ученика и, у оно доба, искључиво мушка деца.

У старијим разредима те моје мале народне школе, ја сам ти доживео муњевита измирења правих непријатеља — непријатеља због родитељских непријатељстава, не

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

истина, у свом предсловију извињава што је приметио да понајвише ћаци, који у школу иду да што науче, књиге пишу и за народне учитеље себе издају, пак је мислио да он као стар човек веће јошт право на то имати мора.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Та кућица доцније збрисана са земље и наместо ње се сад диже велика палата Народне банке, тако да су данас банчини трезори тачно тамо где је била соба у којој сам се ја родио.

који би може бити, на основу оваквих факата, доказивао да сам ја ванбрачно дете из дивљега брака измеђ' гувернера Народне банке и портирове удовице.

Разуме се, изаћи у живот из трезора Народне банке и носити на себи потпис гувернера Народне банке, лако му је било одржати се на доброме курсу — тако би отприлике

Разуме се, изаћи у живот из трезора Народне банке и носити на себи потпис гувернера Народне банке, лако му је било одржати се на доброме курсу — тако би отприлике завршио своје резоновање тај будући мој биограф.

“ ал' откако смо чули име Артаксерксес, напустили смо све народне бројанице па се дочепали Артаксерксеса и на њему смо језик ломили и кладили се.

И онда, зар је чудо што смо се у сну трзали, што смо заборавили и народне песме и оченаш, па често пута и своје сопствено име и презиме, и место рођења, и имена својих родитеља.

Па ето, велим, нек живи човек до суђена дана, кад му је тако писано! – Остави, бре Јанко, једанпут те твоје народне мудрости! – гунђа опет Бора.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

старим војничким традицијама, у команданту пука гледао сам одувек високог старешину, а сада у овим тешким данима народне трагедије и свога оца. — Ово има да остане у архиви пука — прекиде читање Душан.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

ПОЧЕТАК БУНЕ ПРОТИВ ДАХИЈА 820 84 БОЈ НА ЧОКЕШИНИ 847 85 КНЕЗ ИВАН КНЕЖЕВИЋ 861 БЕЛЕШКЕ 877 О ЗНАЧАЈУ НАРОДНЕ КЊИЖЕВНОСТИ 878 О ИЗУЧАВАЊУ НАРОДНЕ КЊИЖЕВНОСТИ 880 О ПЕВАЧИМА 885 О ЗАПИСИВАЊУ И ПРЕВОЂЕЊУ 890 О ЈЕЗИКУ 893 УЗ

БОЈ НА ЧОКЕШИНИ 847 85 КНЕЗ ИВАН КНЕЖЕВИЋ 861 БЕЛЕШКЕ 877 О ЗНАЧАЈУ НАРОДНЕ КЊИЖЕВНОСТИ 878 О ИЗУЧАВАЊУ НАРОДНЕ КЊИЖЕВНОСТИ 880 О ПЕВАЧИМА 885 О ЗАПИСИВАЊУ И ПРЕВОЂЕЊУ 890 О ЈЕЗИКУ 893 УЗ ПОЈЕДИНЕ ПЕСМЕ У ОВОЈ КЊИЗИ 895 РЕЧНИК

испуњавајући се различном садржином, узимајући различне видове, али не губећи своје основно обележје — обележје народне поезије.

Јединство наше народне епике потврђује, између осталог, нарочито оцена старе државе, државе домаћих феудалаца. Углавном, та држава је

Народни певач се поноси том државом као сопственом. Борбу домаће властеле против Турака певач не одваја од народне борбе. За њега је то једна иста борба.

У потпуном складу са таквом садржином, са таквом темом, стоје ликови и подвизи јунака наше народне епике. У њима је оваплоћена вековна борба. Они су носиоци најдубљих народних мисли и осећања.

Цела вера у победу заснива се на људском хероизму. У томе је и изузетна снага реализма наше народне епике. Горки је казао да је колективу „својствена свест о бесмртности и увереност у победу над свим непријатељским

Милошева јунаштва су производ народног поноса и народне вере у сопствене снаге. Милош је имао да покаже Латинима „старим варалицама“ и уображеним господичићима и свима

Зар би могао да представља осветничке и ослободилачке народне тежње, да је — рецимо — миран, тих, послушан, увучене главе у рамена, бојажљив? Разуме се да не би могао.

Болани Дојчин је један од најоригиналнијих и најреволуционарнијих ликова читаве наше народне епике. Изможден деветогодишњом болешћу, утегнут платном од бедара до витих ребара да му се не размину кости мимо

Све се црној земљи поклонише и пођоше на Стамбола града. У хајдучким — и ускочким — борбама прекаљивале су се народне снаге. У тим борбама расла је народна вера у победу над вековним душманима.

пао је и Тале Личанин, о коме иначе поуздано мало што знамо, иако је он један од најзанимљивијих јунака муслиманске народне епике.“ Са друге стране, неки историјски неодређени ускочки јунаци добили су значајно место у песмама.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

бивао представник листе, примао пред судом на себе да је он писац оштријих уводних чланака, и све такве крупније народне бриге и послове отаљавао.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности