Употреба речи народних у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

често сам се користио многим етнолошким подацима, нарочито онима који се могу извести из ношње и дијалеката, па и из народних схватања о смислу и о вредности људског живота.

акцијом помажу друштвеном напретку; могу створити хук и покрете који обухвате народну масу, и такви постају вође народних покрета и револуција.

Неке од српских приповедака Лескин ставља у ред најлепших које у књижевности постоје. Због народних песама Мицкијевић сматра Србе за песнике словенскога света.

То је дијалекат већине народних песама и српског фолклора уопште. Изгледа да се он слаже са једном од ерских психичких црта.

Као што нису имали народних осећања, тако их није ништа трајно везивало ни за Турке. Они су једино знали за верско осећање и за идеју да они чине

Негова збирка народних песама је права настава о српским легендама и о српском родољубљу, а многобројна издања ове збирке су доказ њеног

Али на обалама доње Неретве и у Омишу и у Сењу има забаченијих народних група код којих су се и до данас одржали примитивна култура и патријархални обичаји.

Изгледа да се на основи народних песама може извести ово. Имају више дара за лирске но за епске песме. Епске су песме ређе но у динарској области и,

душе и са брзином схватања практичних ствари; можда, такође, код њих нема оне отпорне снаге која долази од старих народних традиција. Врло брзо примају тековине материјалне културе и спољне знаке цивилизације.

Доцније су у њих уношене одредбе правних обичаја народних и разне друге, које су одговарале народном карактеру и друштвеним приликама ових земаља (В. Богишић).

То је правац у коме пулсира живот ове области. То је, даље, главни правац народних кретања и миграција. Дуж раседа избија низ киселих и гвожђевитих вода од Лешка до Врутока, које се све више

имају, истина, свој фолклор, али ће се у њиховој народној поезији узалуд тражити уметничка обрада и високо надахнуће народних песама код Јужних Словена на западу.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

Било је потребно да и мртви гласају за изборе народних посланика, ал' то је друго. Друго је то доказати да је мртав човек жив, а друго да је жив мртав.

Доказ вам је, господине, што сам и ја био три месеца у лудници. СПАСОЈЕ: Ви? ЂАКОВИЋ: Да, пред изборе народних посланика нашло се да сам луд; после завршених избора нашло се да сам паметан.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

се врло згодном да постане магична шибљика, лебенсруте (шибљика живота)“, пише Чајкановић у свом Речнику српских народних веровања о биљкама.

У овом одељку намера ми је да систематском и објективном анализом српских народних пословица реконструишем, у њима садржану, представу детета и развоја личности.

За потребе ове анализе прегледао сам, у разним збиркама, укупно око шеснаест хиљада српских народних пословица. У узорку пословица које се односе на дете и које овде анализирам налази се 170 пословица (90 њих је из

Данас још увек трају дискусије о релативној важности наслеђа и средине за психички развој. Судећи по смислу народних пословица, наш народ је склон, не занемарујући значај срединских, особито породичних утицаја, да ипак претежнији,

Ваљаност и пун значај ових закључака, добијених анализом садржаја наших народних пословица, биће могућно сагледати и оценити у пуној мери тек онда када се ови резултати и њихова тумачења упореде са

оценити у пуној мери тек онда када се ови резултати и њихова тумачења упореде са резултатима добијеним анализом наших народних загонетака, клетви, заклетви, благослова, али и веровања, обичаја итд.

Изучавање наших народних загонетки омогућава нам, пре свега, веома систематична и пажљиво приређена збирка Стојана Новаковића Српске народне

Ова обавезна потчињеност млађих старијима у патријархалној задрузи јесте аксиом, што се јасно види из народних пословица: „Реп глави не заповеда“, „У млађега поговора нема“ и „Благо дому ђе се старији поштују“.

). Велики број разноврсних народних игара могу се на различите начине разврстати, рецимо, с обзиром на место и време играња, с обзиром на пол и узраст

Тако, на пример, на почетку многих наших народних бајки, јунак, када за то дође време, напушта родитељску кућу или бива истеран, да би се отиснуо у свет у потрази за

Посебно учењем народних песама, дете и нехотице, спонтано, овладава новим стилским фигурама и узвишеном реториком којом се оне одликују.

С обзиром на прилагођеност многих народних песама, пословица и бајки раном дечјем узрасту, а имајући у виду и њихов велики значај за социјални, умни, афективни и

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Рђави ђаци и лоши мајстори у свом послу радо се проглашавају за заступнике најдубљих народних тежњи. Из сличних разлога су се и дечји писци окренули деци, и сада слове као једини овлашћени тумачи њиховог света,

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

ЧАСОПИСИ И АЛМАНАСИ 171 КЊИЖЕВНИ УТИЦАЈИ 174 КЊИЖЕВНЕ ИДЕЈЕ 175 КУЛТ НАРОДНЕ ПОЕЗИЈЕ 177 ОСНИВАЊЕ СТАЛНИХ НАРОДНИХ ПОЗОРИШТА 179 ЈЕЗИК И ПРАВОПИС 181 ВУК СТ.

а Вук Караџић признаје да је читање Качићеве збирке било од утицаја на његову одлуку да штампа своју збирку народних песама. Тек доцније православни Срби су почели поступно упознавати се са далматинском књижевношћу.

Место жељена склоништа наишли су на нова гоњења и страдања, и горко осећање захватило је душе народних вођа. По преласку у Аустрију неких петнаест година су лутали, бедни »сираци и пришелци« у туђој земљи, — »како

се морализовало, у народној маси почео се осећати утицај културнијега живота, сређенијих материјалних прилика, школâ и народних просветитеља.

18 На крају књиге су српске привилегије из 1690, 1691. и 1695, укази дворске канцеларије од 1743. и потврђења народних привилегија од царице Марије Терезије.

Друго, умножено издање, изишло је у Будиму, 1807. Мушкатировић је тај посао радио не као скупљач народних умотворина, које су се у његово доба уопште мало цениле, но као моралист, да би показао како треба паметно живети.

Поред пословица преведених са разних језика, има и знатан број српских народних, из разних крајева српских, са народним анегдотама, белешкама о народним традицијама и стиховима из народних песама.

српских народних, из разних крајева српских, са народним анегдотама, белешкама о народним традицијама и стиховима из народних песама.

обратили су пажњу на Мушкатировићеву књигу, а Вук Караџић унео је многе пословице из ње у своју збирку српских народних пословица из 1836. Мушкатировић се бавио и народним историјом. 1790.

црквено-народни сабори, иако су им чињене извесне сметње у књижевном развитку (забрана другог издања Караџићевих народних песама, ометање покретања једног српског листа око 1830, обустављање Сербскогъ лѣтописа 1835. године, итд.

публика, и српски репертоар, и српски глумци, и имало је да се учини само један корак па да се дође до сталних народних позоришта. ЛИСТОВИ, ЧАСОПИСИ И АЛМАНАСИ До 1813. године Срби су без редовних годишњих публикација.

Много ствари тога херојског доба он је лично видео; као писар у Совјету био стално поред главних војвода и вођа народних, затим живећи неколико година у Бесарабији са српским емигрантима, он је много штошта записивао, и не мислећи да пише

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

очи тада владајућег у уметности правца, романтизма, да његови љубитељи поред јунака десетерца и бисер-грана лирских народних песама нису видели ничег вредног у стваралаштву маса на чему би се ваљало дуже и пажљивије задржати.

— отписује он Копитару —: оно ми може бити од велике потребе и ползе: Сад већ савршено знам какових приповијетки народних Ви желите, и ја Вас увјеравам да их ми (Србљи) доста имамо« (Вуково писмо из Карловаца 16/28 јуна 1815).

године, почев од 8 новембра, Вук је у Додацима за четири броја Давидовићевих Новина Србских у Виени, објавио дванаест народних приповедака, а у додацима за два броја 166 загонетки и одговора на њих.

Како су ове новине веома ретке, а нарочито њихови додаци, то је у науци настала мала збрка око првих објављених народних приповедака.

Истина, међутим, нешто друкчије стоји. Свој први прилог народних приповедака Вук је објавио у 89-ом броју Давидовићевих новина и то тако што је тај додатак преломљен у облику књиге од

Све тачно онако како је оформљено и у познатој првој Вуковој књизи народних приповедака. Управо, та прва Вукова књига народних приповедака и није ништа друго до сепарат из Давидовићевих новина

Све тачно онако како је оформљено и у познатој првој Вуковој књизи народних приповедака. Управо, та прва Вукова књига народних приповедака и није ништа друго до сепарат из Давидовићевих новина са чијим је страница само уклоњено да је додатак

То уједно и објашњава зашто су тако ретки комплети Давидовићевих додатака из 1821: повезивани су као књига народних приповедака!

Тако се међу веома ретким примерцима прве књиге Вукових народних приповедака могу наћи две брсте: са и без напомене чему су биле додатак.

на народној приповеци Вук се био сукобио са проблемом сасвим друкчијим од онога што га је имао приликом прикупљања народних песама.

Из тог судара произишао је и један сасвим нов метод бележења народних умотворина, метод којем би се имало много што-шта замерити.

И зато прва књига српских народних приповедака, она од 1821, и носи с пуним правом име свога аутора: „написао В. С.“ Од нејасне представе о вредности

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

као шетачу отмене кучади — мало веће; јер, ко је он уопште да даје било коме икакву плату, ко му је дао кључеве од народних пара, ко му дозволио да исправља писцима њихове чланке, а нема ни пет минута школе.

Композитори народних песама и композитори мексиканских народних песама! Чарли, па они се гађају падежима и кавијаром! Чарли, па они возе

Композитори народних песама и композитори мексиканских народних песама! Чарли, па они се гађају падежима и кавијаром! Чарли, па они возе монструозно скупе аутомобиле!

културе и чувају место да не би извисили ако група певача и композитора грчко-шпанско-шумадиј ско-мексиканских народних песама случајно наврне.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Што је главни критик Гласника тврдио да сам ја рушилац народних светиња, то је можда било тачно. Питање је само каквих светиња. Међутим, тај критичар се није био задовољио тиме.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

присталице владине политике; друго, тај закон, који изгледа тако наиван, доста може помоћи влади при изборима народних посланика да, уз остала средства, истера своју већину у скупштини.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

морамо упорно и одлучно борити противу данашње владе која није израз народа и која се својим делима далеко удаљила од народних жеља и народних потреба... СВИ: Тако је! Тако је!

одлучно борити противу данашње владе која није израз народа и која се својим делима далеко удаљила од народних жеља и народних потреба... СВИ: Тако је! Тако је!

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Сигурно ће се и опет нешто народне коже тицати!? Скупићете се тамо као конспиратори противу народних слобода; утркиваћете се ко ће више и бољих предлога изнети да скујете ланце и да окивате слободан народ! Јок!

Допис је био подужи и послао га је у једне паланачке новине које се звале: Стражар народних права. Ту је изнео у живим бојама капетанов долазак у село, а наслов допису гласио је: Злочин од осмога маја, а

Но то ништа није сметало Срети да у привременом допису од четири пуна табака под насловом Рестаурација народних права или народно славље, напише како је то »неописано весеље трајало све до бела дана, када се весели и задовољни

у својој скромној собици и китио један подужи допис за новине, не његовог него другог округа, које се звале Шиљбок народних тековина. Допис је био под насловом »Варошани се буне«, а мото му је било: »Устајте, мртви!

Јер тај лист и није дуго ни излазио: после неколико још бројева Шиљбок је умро на својој позицији, на браничу и стражи народних права.

« Послаће је у неке новине, у новине Пиоњер народних тежњи које су ономад почеле излазити, а доле под звездицом написаће: »На основу чл.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Кнежевић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Миливоје В. Кнежевић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА Садржај О НАРОДНИМ ГОВОРНИМ ТВОРЕВИНАМА 2 И ГОВОРНИ ИЗРАЗИ 3 ИИ ПОСЛОВИЦЕ 9 ИИИ ПИТАЛИЦЕ 12 ИВ

МЕГДАНЏИЈЕ 377 5 ДВА КУМА 378 6 ПОД ПРОЗОРОМ ДРАГЕ 379 РЕЧНИК МАЊЕ ПОЗНАТИХ И РЕЂИХ РЕЧИ И ИЗРАЗА 380 АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА О НАРОДНИМ ГОВОРНИМ ТВОРЕВИНАМА Ни у једној области човекова стваралаштва не постоји таква неомеђеност и

Отуда толико верзија и варијаната. Ради лакшег прегледа врло обимног и разноликог мноштва народних говорних творевина, поделићемо га на делове: прво, говорни изрази; друго, пословице; треће, питалице; четврто,

Међу мањим пак говорним творевинама оне заузимају најугледније и највредније место, и то одмах после народних песама и прича, са којима стоје у присној творачкој повезаности.

број питалица доживео је ширу и детаљнију мотивску обраду у бројним народним анегдотама, као и у извесном броју правих народних прича. Оно што је у питалицама понајјаче и највредније, јесу духовита уочавања људских слабости и мана.

По томе су питалице једна врста наших народних епиграма. ИВ КАЗИВАЊА А) ПРОЗНА А) ВЕРОВАЊА Има казивања којима је првобитно порекло у митским и мистериозним

То је највиши вид народног непосредног казивања, — право беседништво нашега народа. Као што је то случај и код народних песама, и код здравица имамо чест појав општих места.

Почеци народних загонетака често сведоче о томе колико наш народ воли игру речи; он, по сличности на поједине изразе или по сазвучју

народним култичким обредима као што су врачање и гатање, бајање и чарање; њих има и у импровизованим интерпретацијама народних гуслара-певача, и веселих причала-шаљивџија, и свечаних здравичарских говорника и код скрушених тужилица (нарикача), а

Отуда између народних говорних и књижевних творевина и толике међусобне везе и толике заједничке црте. Мил. В. Кнежевић И ГОВОРНИ ИЗРАЗИ

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

школског друга, који ми пружи руку, уозбиљи се усиљено: — Ти знаш да ја, као народни посланик коме пуцају леђа од народних брига, треба да путујем неузнемиравано. — Потпуно сам свестан — рекох палећи свећу.

— јер му је и сама критика много штошта кроз прсте прогледала као најпрвоме на репертоару — група спреми још неколико народних комада, у којима је Лепир Алекса играо мање но ипак видније улоге, али са Лепиром ми овде завршавамо, и њега у овој

племенитог Хајнриха, бечког грађанина и добротвора, чија се задужбина у виду народне кујне битно одликовала од других народних кујни тиме што посуђе којим се тамо при јелу служило не беше утврђено и увезано за столове за којима се седело, већ

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

КЊИЖЕВНОСТИ Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Др Војислав Ђурић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Др Војислав Ђурић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА Садржај БЕКСТВО ОД СМРТИ 2 СОЛДАТ И СМРТ 8 БЕСМРТНИ СТАРАЦ 11 НЕМУШТИ ЈЕЗИК 15 ЧУДОТВОРНИ

384 РЕЧНИК 385 АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА БЕКСТВО ОД СМРТИ У неком селу живљаше један човек, који имађаше сина Петра.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

И ми ћемо лећи у косовске снове, Између цркава и старих џамија, Народних песама и слободе нове, Двоглавих орлова и црних шамија.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Једног врелог поподнева осетио сам потребу да се освежим и ушао сам у један од тридесет хиљада народних локала овог великог града где су служили укусно 12%-но алкохолно пиће које би сада човек могао да добије једино ако

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Говорио сам им такође о неписменом Баба Батикину, гуслару мога роднога места који је већину српских народних песама знао напамет.

На тај начин он је веома успешно имитирао рецитативно певање српских народних епских песама, праћених инструментом са једном струном који се звао гусле.

речи су носиле поруку речену језиком налик на онај који су користили гуслари да би својим слушаоцима пренели поруке народних песама.

Ћипико, Иво - Приповетке

Пред ручак обавила се свечаност у присуству самога владике и остале одабране господе. После, господа и представници народних корпорација нађоше се уз обилато натрпану софру, наздрављајући пуним чашама у славу Христова храма.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

„Сретна, веома згодна поредба између кошњице – трмке – и цркве, као да се сама каже, као да си је чуо из народних уста, тако је слично речена, па ипак тако дубоко замишљена“.

(1999) О НЕБЕСКОЈ ОДЕЖДИ АНЂЕ КАПИЏИЈЕ Никши Стипчевићу, пријатељски За разлику од епских народних песама, о којима се често и прилично много писало, наше лирске песме ретко су кад засебно анализиране.

ћемо се задржати, „Анђа капиџија“, постала је познатија тек кад ју је Васко Попа уврстио у своју пробрану „руковет народних умотворина“, коју је 1958. године објавио у изврсној Мишићевој библиотеци „Орфеј“ под насловом Од злата јабука.

Исте, 1958. године, Војислав Ђурић је такође „Анђу капиџију“ уврстио у Антологију народних лирских песама16, и то на почетку, као пету међу љубавним песмама..

О томе смо сазнали када је, 1975. године, Владан Недић објавио критичко издање прве књиге Српских народних пјесама. Док у поговору описује Вуково неуморно прикупљање песама, он између осталог каже: „Да ниједан тренутак није

То је „Особито накићена пастирка“, у петој књизи Српских народних пјесама, у државном издању из 1898. године објављена под бројем 254.

Али, да би се бар донекле и летимично разјаснио овај другачији избор речи, ово посезање за народном речи са народних усана, за живом речи која се не издваја из контекста конкретне говорне употребе, која се често прелива у богатим

које сеже до средине ХИX века да би указао на ону „линију духовног и песничког опредељења“ која из затурене меморије народних умотворина, сликарских виђења по нашим манастирима и још недовољно јасног кôда којим су шифроване средњовековне

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

У првим редовима нема ни једнога официра; неколико народних старешина више вичу збуњено, но што командују. Турке нисмо изненадили, они су нас дочекали спремни с пушком у руци,

Турци продиру Шуматовцу. Војска мајора Ј. Петровића распрштала се. Са дваестину Црногораца и неколико народних војника покушао сам на своју личну одговорност да заузмем пруговачки шанац.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

од сваке штампом неговане књижевности, ори се од песама и напева са дубоким коренима у свакодневном животу најширих народних слојева: у суштини њихових расположења уосталом и није поезија него поетичност.

32. од 23. априла 1844. год. пештанских Серпских народних новина „торжество дана рождења” Фердинанда И, које је приредило „српско општество у Панчеву”, дописник казује како се

Лука Илић), у четири књижице (од 1847—52), штампао множину калфинских песама, како их он добро назива, за разлику од народних песама н „песничких производа учених људи”.

Било их је и у ужем завичају Боројевићеву. Тако дописник Народних новина из Карловца, у ч. 22. од 22. марта 1842. јавља следеће: „Хотећи се и ми у време наших месојеђа нашки

сав из народног истинског живота и народних обичаја у подобним приликама. Сабља-момче постане пријатељем ондашње омладине” (Живот ИИ, 9; у овом ставу Суботић се

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

По Копитаровом наговору Караџић је приступио објављивању народних умотворина и обради језичког материјала. Његов Српски рјечник с граматиком из 1818.

Ипак, он је стекао велики углед у иностранству, па и међу Србима, највише захваљујући збиркама српских народних песама које је сабрао и објавио. У домовини је у четрдесетим годинама 19.

Поетско виђење прошлости кроз епске ликове народних јунака морало је у усменом систему бити веома развијено, морало је постојати јака потреба за поетизацијом историје,

Први већи зборник народних десетерачких песама, опет махом епских, записивао је од наших певача, почетком 18. века, непознати аустријски официр,

Почетком и средином 19. века, појавиле су се прве систематски објављене збирке српских народних песама, приповедака, загонетки и пословица, које је Вук Стефановић Караџић сакупио "са топлих усана народа".

Јакоб Грим је почео учити српски језик да би песме могао читати у оригиналу, сваку нову збирку српских народних песама пропратио је тананим поетским анализама.

Песме се иначе преводе на све словенске језике. Чувена мистификација српских народних песама П. Меримеа - Гусле (1827) има далекосежног утицаја у европским књижевностима.

Ренесансни песник и учени племић Петар Хекторовић забележио је, 1555. године, шест народних песама изванредне лепоте, током тродневног излета по мору и објавио их у свом стиховном путопису Рибање и рибарско

Народне епске песме виделе су у хајдуцима заштитнике народних права, осветнике који су у Турке уносили неспокојство, одметнике од закона, али туђег, окупаторског.

Он се појављује у свим врстама народних усмених творевина, лирским песмама и баладама, епици и митским и историјским предањима, пословицама и изрекама.

Махом ју је обликовао један од најчувенијих народних певача Вуковог времена, сведок догађаја гуслар Филип Вишњић. Епизујући реалне јунаке свог времена он их је увео у

Досегнувши оно што је за епску поезију најтеже, Вишњић је обликовао панораму догађаја, а свеопшти незадрживи покрет народних маса исказао је сјајно нађеним поређењем из природе ("Уста раја к'о из земље трава").

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

КЊИЖЕВНОСТИ Веселин Чајкановић РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Веселин Чајкановић РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА Садржај СКРАЋЕНИЦЕ 2 АЉМА 4 БАГРЕМ 4 БАДЕМ 4 БЕЛА ЛОЗА 5 (БЕЛИ) КРИН 5 БЕЛИ ЛУК 5 (БЕЛИ)

О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 158 РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА СКРАЋЕНИЦЕ АРW — Арцхів фüр Релігіонѕwіѕѕенѕцхафт АСПх — Арцхів фüр ѕлавіѕцхе Пхілологіе БВ —

Реч је прасловенска. Бор је истакнуто сеновито дрво. То веровање нашло је израза у неколиким мотивима из народних песама и приповедака.

Г. са врбе спада у позната άδύνατα ‹= што не може бити› из народних песама и пословица (нпр. БВ, 10, 1895, 28). ГУЊА Qуітте (піруѕ цyдоніа, с. вулгаріѕ).

6, 63; μήλω βάλλειν ‹= бацање јабуком› и Е. Рохде, Дер гріецх. Роман3, 49 ид. Упор. такође И мотив из народних приповедака да се девојка на свога изабраника баца јабуком, нпр. БВ, 10, 1895, 172; Вук, Пјесме, 1, 394).

Софрић мисли, вероватно и с правом, да слика из народних песама, где се хајдук моли Богу под ј. зеленом ((Вук, Пјесме, 3, 43, 44›), има можда дубљу значај (Софрић, 131).

Уѕенер, Кл. Сцхр., 4, 94 идд [ту су узети у обзир и српски обичаји!], и моје издање Петнаест српских народних песама, 166). Т. има извесну улогу у народној медицини.

Постоји, најзад, и травка за којом су чезнули и тражили је многи јунаци из епских песама и из народних приповедака; то је травка живота. Ту травку познаје змија, која је ,лукава мимо све звери пољске̓.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

У мудром збору народних отаца Разговор његов пристојно жубори; Да, он је једнак и кад клетве баца, И када речи благослова збори.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

века препознатљива је по издањима народних песама и приповедака Вука Стефановића Караџића. У овом периоду повећава се број издатих дела за децу, али је (изузев

Учитељ и сакупљач славонских народних песама, Ђорђе Рајковић (1825–1886), године 1858. издаје шаљиво-поучни Јед и мед, дело сложене замисли које уједињује

Посвећен преминулој кћери, циклус „Видосава“ почива на наслеђу народних лирских песама, али на известан начин најављује Ђулиће и Ђулиће увеоке.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Разуме се да нам је овај део историје више гудио но што је предавао. Мало, мало, па би се дочепао народних песама, које је тако некако читао као да су му гусле биле на коленима, па се тако некако унео у ту навику да би

А једнога дана — мало времена после заклетве — заљубила се у другога. Девета љубав била је, као оно у Вуковој збирци народних песама, то исто само мало друкчије, те је чинила утисак подгрејаног јела.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

КЊИЖЕВНОСТИ Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Војислав Ђурић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела српске

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Војислав Ђурић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА Садржај АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА 2 АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА 1 ПОСТАНАК,

2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Војислав Ђурић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА Садржај АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА 2 АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА 1 ПОСТАНАК, РАЗВОЈ И КАРАКТЕР ЕПСКЕ ПОЕЗИЈЕ 2 ИСТОРИЈСКЕ ПРИЛИКЕ

Ђурић АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА Садржај АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА 2 АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА 1 ПОСТАНАК, РАЗВОЈ И КАРАКТЕР ЕПСКЕ ПОЕЗИЈЕ 2 ИСТОРИЈСКЕ ПРИЛИКЕ И ЕПСКА ПОЕЗИЈА У НАШОЈ ЗЕМЉИ 6 ПЕСМЕ

ПОЈЕДИНЕ ПЕСМЕ У ОВОЈ КЊИЗИ 895 РЕЧНИК мање познатих речи и историјских и географских имена 927 АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА ПОСТАНАК, РАЗВОЈ И КАРАКТЕР ЕПСКЕ ПОЕЗИЈЕ Клицу епске поезије треба тражити у најдубљој старини, већ

Оне су у књижевност могле долазити и посредним путем, из народних маса које су владајућу идеологију — бар делимично — усвајале и изражавале је као своју.

Али упоредо с тим тенденцијама увек иду и тенденције самих народних маса, и оне су најпретежнији, најважнији део усмене књижевности (укључујући ту и епику).

и имало као и касније миграције (изазване устанцима и ратовима) огроман значај у правцу све тешњег повезивања народних маса. У томе правцу веома снажно је утицао и расцеп између града и села.

У њима је оваплоћена вековна борба. Они су носиоци најдубљих народних мисли и осећања. Сав хероизам, сва страдања, све жеље уткани су у те ликове.

Он је хитар, лукав, домишљан, неустрашиво безбрижан и помало шерет као они познати и омиљени народни типови из народних приповедака.

Чак и кад отвара највећа јунаштва, он показује изванредну сличност са потоњим јунацима који су изишли из самих народних дубина. Многим својим поступцима он подсећа на хајдуке и ускоке.

Од самога Филипа Вишњића, који је један од најдаровитијих народних песника, потиче читав низ песама: Почетак буне против дахија, Бој на Чокешини, Кнез Иван Кнежевић, Бој на Салашу, Бој

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности