Употреба речи народну у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

„Да, да”, повиче Француз, „то су попови наређивали за свој интерес, а не гледају народну срећу” и проче и проче. — Кажем ја, да ми не тражимо никакве ни од кога помоћи, но само да нас с нашим поглаварима

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

био један од људи свога доба, пун природне свежине и правилних погледа на сваку ствар; један од оних што нам створише народну мудрост, наше пословице... И ето, та два човека били су први људи у Црној Бари. Они су били свима углед.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Забележене пре него што су нове културне струје могле продрети у народну масу и непромењене модерним утицајима, оне дају драгоцене податке о основним особинама српскога народа.

Ови се утицаји нарочито примећују на женама. На народно осећање и на народну машту утичу високе и простране планине, са дубодолинама и вододеринама, даље осамљени и кршни кречњачки врхови разних

Од великог су утицаја на народну фантазију карсне реке, којих нестаје у понорима да се после неколико километара опет појаве из пећина, затим суве

Жене се понашају као људи. За народну ствар сви подносе највеће жртве. Балкански ратови и Велики рат само су један од многобројних — ипак најстрашнијих —

и у погледу идеја, али најчешће акцијом помажу друштвеном напретку; могу створити хук и покрете који обухвате народну масу, и такви постају вође народних покрета и револуција.

Углавном се може ово извести. Дар је распоређен готово на целу народну масу, која показује доста духовне живости и правоумности; тупавих готово нема.

посредничка улога босанских мухамеданаца, који су они могли јаче вршити него праве Османлије, пошто су чинили знатну народну масу и говорили српски.

То је последица васпитања, чак и васпитања у турским школама у Цариграду. Познавали су у главним цртама нашу народну историју и били су потпуно свесни тога да су поисламљени Срби. Нови дух је почео да прожима њихову свест.

којим ће своје земљаке ослободити турског јарма бугарски су се емигранти бацили на пропаганду: на пропаганду за народну цркву и народне школе. Старали су се нарочито да привуку пажњу Русије и западне Европе на жалостан положај своје земље.

Међутим је аустроугарска управа притискивала душу народну те су избијале побуне и поред борбе с Турцима, ради које се овај народ био удружио с Аустро-Угарском.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

СПАСОЈЕ: Ја сам веровао у нашу победу, јер сам увек ценио ону народну мудрост, да правда мора на крају крајева победити. РИНА: Па добро, куда ће он сада? СПАСОЈЕ: Он се враћа у покојнике.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

чинилац развоја, чини се да је врло давно запажено јер бројне, веома избрушене пословице откривају нам читаву једну „народну генетику“.

У српској култури није толико на цени дисциплинован војник, већ неустрашив и пожртвован борац за народну слободу. Мада у патријархалној култури постоји честа хијерархија ауторитета по старешинству и полу, то не значи да у

ИСТРАЖИВАЊА ВЕРОВАЊА И ОБИЧАЈА ИЗ ЖИВОТНОГ ЦИКЛУСА Данас се често чује да савремена урбана култура потискује народну културу, која неповратно нестаје.

Званично прихваћени „атеизам“, као и површни „рационализам“ слабо прикривају још увек живу народну религију и митско мишљење који су жилаво и дубоко укорењени како у свесном, тако и у несвесном савремених припадника

³ Ово „Писмо“ цитира сâм аутор у свом „Предговору“ за Народну педагогију, Београд 1914, с. В—ВИ. ⁴ Ђорђевић, Т. Р., „Из народне педагогије“, Учитељ, св. 1, Београд 1897, с. 27.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Самоук, неписмен до своје петнаесте године, и Андерсен (Х. К. Андерсен , 1805—1875) се надовезао на народну причу. Код нас се за родоначелника дечје књижевности узима Јован Јовановић Змај (1833—1904), веома плодан песник и

(1890—1960) у роману за који је добио Нобелову награду — али и оштру осуду ондашњег секретара Комсомола — наводи једну народну попевку која се може уврстити и у дечју књижевност.

Прећутао просто зато јер ми се чини да такве речи убијају отменост наше фразе, да поткопавају народну подлогу нашег језика, да васпитавају један укус који нас ничему добром не може одвести.

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

ЛЕПРШИЋ: Зашто немате чувства за народност. ГАВРИЛОВИЋ: Може бити. Ја држим срећу народну у језику и закону, у величини и напретку, а не у кокардама и бојама.

НАНЧИКА: Смрдић мисли да је боље овако да и цедите, него да им се добра секвестрирају, зашто би дошло у народну касу. ЖУТИЛОВ: Смрдић је магарац. Каква каса? Ми смо народ а не други, и што је народно, то је и наше.

Зашто тако снуждени, господине Лепршићу? ЛЕПРШИЋ: Није добро; кваре нам одборе. ЖУТИЛОВ: Ко сме дирнути у народну зеницу? ЛЕПРШИЋ: Наши пријатељи. Ни барјаке нам не трпе.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Он је постао трагични заточник народне мисли и мученик за српску народну ствар, човек који је својим животом оличавао злу судбину српских досељеника у Угарској.

амбициозан пустолов, али да се у Бечу, дошавши у додир са представницима српскога народа, озбиљно загрејао за српску народну ствар и искрено са народним првацима радио да Срби добију своју политичку аутономију у Угарској. ИСТОРИЧАР.

да спрема свештенике и учитеље, била је прва стручна школа међу православним Србима и задовољавала је једну велику народну потребу.

»од Црне Горе до Смедерева и Баната«, пише за »све Србље од Адријатическога Мора до реке Дунава«, уводи у српску народну заједницу не само православне но и католике и муслимане. Његово родољубље је разумно и широко човечанско.

просвете, и то просвете не ограничене на један повлашћен сталеж но на све слојеве народне, нарочито на радну масу народну. Проблем општега васпитања за њега је проблем целе будућности народне.

извор мудрости и једино средство не само напретка но и опстанка српскога народа; романтичари место свега тога истичу народну поезију; траже у њој извор и утоку мудрости, сву етику и сву естетику, замену религије и упут за сувремени живот, алфу

култа народне прошлости, за коју је код традиционалистичких Срба било увек много смисла и осећања, и у виду љубави за народну поезију, која је у то доба стекла европски глас.

Али сваки од њих има право на живот и на употребу, црквени за цркву, богословска дела и учену књижевност, народни за народну и популарну књижевност. И Мушицки је тако писао према приликама.

И зато се он служи »поетическом фантасијом«. Као романтичари, он воли народну прошлост, и већем делу својих романа даје историјски оквир.

Али Вук Караџић привлачи младога писца. Он 1825. пише оду у његову част,59 одушевљава се његовим радом, проучава народну поезију и стара се да пише народним језиком. Један Караџићев дописник, Димитрије Тирол, пише 1827.

Караџића, имајући иначе много интереса за историју и народну прошлост, бацио се на историјску драму, на драматизовање појединих тренутака из српске народне историје и појединих

»јуначко позориште« Милошъ Обилићъ. Тако је 1830. издао Наодъ Сνмеонъ или несретно супружество, драматизовану познату народну песму.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

На тај оптимистички поклич, праву народну будницу, командир весело зарза, па се опет, за трен ока, смрачи и занијека главом. — Јок, јок, не иде.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

градове у којима су били и трговали, лица с којима су стајали у при јатељству, као: паше, кајмакаме, владике и људе за народну ствар, који су у оно страшно време долазили и налазили помоћи и сигурна склоништа у нашој кући.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Тешкоће су отпочеле још од оца. Сам Вук Караџић у почетку свог рада на народном језику, на народну причу не обраћа никакву пажњу.

Масовни пак читалац није имао могућности, па ни нагона, да народну приповетку писаном речју популарише и да се за њу залаже; он се задовољавао својом интимном љубављу према њој.

Због једнострано јединственог гледања на целу народну књижевност. А када се једним погледом обухвате све врсте народног стваралаштва песме, приповетке, пословице, загонетке

што је за уметнички прозни рад сасвим неважна категорија Теорије књижевности, тим пре она не може бити од значаја за народну приповетку стварану редовно у импровизацији, при чему је њен стваралац испредао и своју мисао и облик за њу. 4.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Како? Лепо. Ако је тачно да сваки народ заслужује онакву народну музику какву има, онда смо, Чарли, обрали бостан! Јер, било је времена, учили смо то у школи, Чарли, када је наш, то

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Неко је у близини ћурликао на свирали народну игру, из свега четири тона, док га је други из суседнога шатора пратио, певушећи: „Шалај Данке, гиздаве девојке“...

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Треба отићи у Париз, обрстити Народну библиотеку, са триста књига о романтизму, дати своју тезу о Л. Костићу и вратити се, па опет наставити свађу о томе ко

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Када сам обишао све министре, наумим да обиђем и Народну скупштину. Народна се зове по неком заосталом обичају, а, у ствари, посланике поставља министар полиције.

Министар полиције узео је на се сву народну бригу, те он поставља, бира место народа, а народ не дангуби, не брине и не мисли.

” Новине су писале о њему и обасипаху га највећом хвалом и славом. И заслужио је љубав народну. Слушам те хвале на све стране, па се тек и у мени пробуди јуначка крв српска.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

између норвешких школских зграда и ове зграде у којој он сад стоји, а у којој ће годинама подмладак и узданицу народну учити, или, како се он згодно изрази: у којој ће учећи сатирати драгоцено своје и дечје здравље.

Зар ја, ја да будем саучесник у том атентату на крваво стечену имаовину народну! — Дакле, кмете Милисаве, — заврши јетко и саркастично, — ми... онако...

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

По томе су оне више везане за праву народну причу, и то у првом реду за анегдоту. За разлику од народне анегдоте, код питалица је причање сведено на

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

што је више могуће распростре и чита као што то ц такијем књигама у другијех народа бива, који прије свега за своју народну књижевност маре и њоме се диче. Г Г.

Симовић, Љубомир - ЧУДО У ШАРГАНУ

Који Макензен? Ама какав Макензен? И не каже се министар војни, откуд вам то, него државни секретар за народну одбрану! Не каже се ђенерал, са Ђ, него са Г, генерал! А је л морате све то увек да носите? Мислим, те пушке...

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

— викну Тола, а сељаци га погледаше, поћуташе, па се гласно сложише: — А ви се, браћо, не дајте! Не дајте народну слободу и право...

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Да је нешто друго у питању, Мушицки не би марио. Али, Вук је знао да за ту народну поезију он, Мушицки, нема одвише разумевања и да певаче, ма како да су даровити, увек доживљава као напаст.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

“ Исак им даде одговор: „Кад је добри Хектор изгубио свој живот, ја сам онда већ био пошао у народну школу у Грентему“. „Јеси ли био добар ђак?“ питаху га деца. „Спочетка сам био један од последњих у разреду.

Оптужени су оштетили државу за 130 милиона и у толикој мери ослабили нашу народну одбрану. Доказано је да постоји завера против француског народа која има за циљ да свим средствима потпомогне успех

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

а коме толико недостаје љубави и расног шабачког осећања према општој ствари; јер како ће он у очи погледати тамо ону Народну одбрану и тајни њен одсек, који све наде у њих двојицу српских комита полаже, на њих рачуна, и чека тамо у највећој

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Син и ћерка су радије говорили енглески, али су волели словеначку народну музику и одушевљено је неговали. Због тога су им родитељи били веома срећни.

Био је то живописан скуп лепих и кршних младих људи и жена, а многи од њих имали су на себи народну ношњу изванредних боја и облика. Погребна поворка кренула је у рано поподне.

Био је то живописан скуп лепих и кршних младих људи и жена, а многи од њих имали су на себи народну ношњу изванредних боја и облика. Погребна поворка кренула је у рано поподне.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Али се зато ваља осврнути на природу слика из Откривења, које су прешле у народну лирику. Нови завет се, истина, као што је поменуто, читао у цркви.

Па и три које су прешле у народну лирику изискују тумачење. Свако пророчанство је већ по својој природи помало тамно, а Откривење је изразито пророчка

су оне – засад неизвесно када и којим све путевима, што би требало да постане предмет посебног истраживања – доспеле у народну лирику и, како то изискује њена поетика, постале су устаљени образац (формула) који се уз мања или већа варирања селио

Када су слике из Апокалипсе прешле у народну лирику, певачи нису знали њихова значења, нити су та значења могли да схвате без посебног тумачења.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

стручна војена лица, да тај одбор у случају рата буде на домаку војске и управо управља ратовањем и врши најстрожију народну контролу над свима и сваким. Но то се после изврнуло у нешто девето, као и сва наша друга решења... Отац М.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

изобразити за правог песника у европејском смислу, а кад тамо, ступи после у узки круг сербства и обуче се у широку и народну, од сербских песника тако омиљену спавајућу аљину, те прави страшне стихове.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Вук народну прозу, као и остале усмене творевине, посматра као израз народног духа, али му је исто толико стало до језика којим се

Назван је "Његошем у прози" зато што је слично великом песнику приказивао народну историју и "начин живљења, мишљења, разговора" људи свог краја, користећи форме усменог приповедања и стил "пучког

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

На кога падне ј. коју баци девојка, тај ће јој постати муж, упор. познату народну песму: »Бацала Тода јабуку: На кога падне јабука, Онога Тода да љуби« (Вук, 1, 394. В. и Wöртерб. ДМ 1, 93).

Подвечер обуку бијелу народну ношњу, расплету косе, у прегаче ставе убрано цвијеће и пјевајући прођу кроз поља бацајући било што даље од себе.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

“, морала узидати у Народну банку, тачно изнад оних сутеренских прозора са дебелим гвозденим шипкама, где су трезори у којима почива банчина

— Знао сам, али сам заборавио. — Можда си упамтио какву народну песму? — Знао сам, али сам заборавио. — Или ма шта друго, ма какву песму, реци шта знаш?

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

о батини, свестан да ће се рђаво провести сваки онај који се „сретне ил' сустигне с њиме“, Он оличава ону необуздану народну снагу која, слична надошлој реци, увек и у свакој прилици — између стража, заседа, тамница — уме себи да нађе пута.

и дворског песништва, против псеудолитературе уопште, и романтичари и реалисти, ослањали су се често и много на народну књижевност.

У првој половини XИX века владала је такозвана митолошка школа. Њени представници сматрали су народну књижевност као наслеђе од једног праиндоевропског претка.

Да ли је та идеја самоникла или је позајмљена, тешко је утврдити. Но и ако је позајмљена, она изражава реалну тежњу народну за надмоћношћу над вековним непријатељем.

дигао је на оружје свој крај и попалио Чачак и Ваљево. За владе београдског везира Мустафа-паше организовао је народну војску и с њом одбио јаничарски напад на Београд 1797—1798, а после смрти Мустафа-паше почео да организује отпор

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности