Употреба речи науки у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

и удобности имаду, толико је већа њихова дужност добро и благородно воспитаније својеј деци давати, које се састоји у науки, трудољубију и благонаравију, да им се не рече као крокодилу: „По кожи се познајеш да си благородан”.

" Учени и разумни неће ми за педантичество (гордост о науки) примити што ови совјет често пофторавам. Свим нам је познато да у неке погрешке посведневно падамо, чрез њих

просвећенији, бољи и совршенији буду, пак ако ћеду и у селу децу учити: такови криво мрачно и худо мњеније како о науки тако и о својој души имаду, и подобни су басне орлу, који се високо пење само да гди зечића или корњачу угледа.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Зато вам препоручујем где вам буде дужност о детињој се науки старати, да не дајете децу невешту и неучену, да у почетку у буквару рђав и ружан темељ не постави, јер је то највеће

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ДОКТОР (пружи му књигу): Нека чита који је на разуму и на науки оскудан. ШАЉИВАЦ (узме књигу и отвори): Заведеније сиђени с памети. Лепо!

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

своја Врагом полагајут Ишчушче покоја, Но не обрјетајут: Завист, мерзост, злоба Меж ими до гроба, Вожда не имушче. Науки лишени Оружје згубили, Венграми сотрени Себе помрачили: В поданство вси стали, От свободи пали, И јешче не видјат.

Храми раскопани, Ни во что олтари От врагов мње брани (Всјак бо зрит на дари): Школи испраздњајут, Глави отрицајут Науки полезни.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Роман путујући стазом куд му је непозната девојка одлетила, примети да науки од славни магараца приобретеној мора мало леђа окренути, и да је принуђен, ил’ му се оће, или неће, главу лупати и

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности