Употреба речи науци у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Зато о воспитанију и науци на то опредељених младића велико попеченије треба имати. Ужас напада на човека читајући историју и видећи колики је

„Нема горих људи, — вели Бако Веруламијус — од оних који се просвештенију и науци народа противе; такови, да могу, сунце би угасили.

им се мисле да њима вреде, ни|ти знаду бедаци да ћеду пре своје једовите језике истрети и у ништа обратити него ће науци наудити.

мора добро творити; и зато у каквом се год состојанију и званију находи, буди у земљедјелству, или рукодјелију, или науци, или у служби општества, од дан до дан к већему совершенству сили се и тежи.

или сасвим неучен или недовољно за једнога епископа учен, а он нека се стара да својом отменом добротом то што му у науци недостаје надокнади: на ученије и добродјетељније од себе нека не наскакује и нека их не чини плакати.

Ево сав закон и сви пророци! По Спаситеља самога науци, одавде управ и очевидно сљедује да ко се год одриче ближњега свога, одриче се и бога.

Ево најспособније и најмудрије правило за достигнути к великом успеху у буди којем делу, науци и занату: ниједан дан не пропустити без посла и ползе.

Придодајмо и ово к науци ове басне: не ваља да омо ласносклони к посмјејанију других; ово је худ и мајмунски обичај, на који сви добро

Ја благодарим творцу мојему што ме је упутио к науци полезних језика, и учинио ме наћи слатку забаву с књигама; а иначе у оном земном рају подобном месту, у прекрасном

нужде дело, најпаче благородној и поглавара деци пристојно воспитаније давати, и њих из прве младости к трудољубију, к науци, к благородном мударствованију, к свакој чесности и добродјетељи путеводствовати и приобичавати.

разум употребљавајмо како надлежи онде гди можемо, и од општега человеческога но здра|ваго разума ни у највећој науци не удаљавајмо се.

Наравоученије Ове предивне басне, небеснога Лесингова ума прекрасни породи, тако су остроумне и у науци богатоизобилне да би се много могло сверх њих беседити.

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Откуд Рогозић тако питом, онај бесни јурат ком се свако с пута уклањао? Марко Рогозић био је међу јуратима први у науци.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Ди Ронкали онда, примивши то за готово, поче да тумачи капетану лагано, немецки, да је срећа у науци, у анатомији, у посматрању лепих коња, и природе, у пријатно проведеном вечеру. Исакович, каже, много тугује нешто.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Неки од њих су врло образовани и радили су с успехом на српској науци и књижевности. Има их доста који су се школовали у Србији, у Бугарској или у иностранству.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

СПАСОЈЕ: Па неваљалство, дабоме, него шта ви мислите! Мислите ваљалство ће вам помоћи. Учио сам и ја у хришћанској науци ваљалство, ал' друго је хришћанска наука а друго је живот.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

у српској култури, СКЗ, 1991) изведено је са циљам да попуни споменуту празнину у нашој антрополошкој и психолошкој науци.

Матавуљ, Симо - УСКОК

— потврди Рако Мргудов. — Него сав овај разговор ишао је на то да те на крају замолимо да нам покажеш како се по науци сијече! Донеси, Вуко, два јатагана с оружнице! — Нека те, ђаволе ђетињи! — викну стари Мргуд!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Један посао овакве врсте и оволикога обима, који се сада први пут ради у српској науци и књижевности, није ишао без великих тешкоћа, које могу знати само они који су радили сличне послове.

У највећем броју случајева, са врло малим изузецима, ја сам се служио својим проучавањима, чињеним у школи, у науци и у књижевности од 1901. године до данас.

који се чува у Митрополијској библиотеци,12 али је ипак била врло позната и употребљавана у српском народу и у српској науци.

Јоште млад умро је у 1792. године у Новом Саду.39 Емануило Јанковић радио је на лепој књижевности и науци. Од научног рада или боље рећи од популарисања природних наука, остао је од њега један мањи спис: Физическое сочиненіе

верских предрасуда (»корист попова /лежи/ у глупости пука«, вели он), и тражи модерну просвету, основану на разуму и науци. »Пренимо се, дакле, и кренимо се једанпут из прадедне дремоте наше...

Све што је у српском јавном животу и књижевности вредело, и у политици и у књижевности и у науци, прошло је кроз школу Уједињене омладине српске.

удела и у којима је обраћано много пажње да стил буде што китњастији, припадају можда исто толико књижевности колико у науци, ипак је његов главни књижевни рад ограничен на приповетку. Као млад лицејац јавио се 1862.

И као паралелан појав материјализму у друштву и позитивизму у науци јавља се реализам у књижевности. Тај нови дух код Срба се овде-онде почео осећати још за време романтизма.

»Нове идеје« не долазе Србима непосредно из западне Европе, но преко Руса. Позитивизам у науци и реализам у књижевности као теорије уносе у српски живот два »нова човека« Светозар Марковић и Љубен Каравелов.

Тај »нови поглед на свет« он излаже у опширном систематском чланку Реализам у науци и животу, који је ондашњем нараштају изгледао као последња реч науке и филозофије.

Јовановић, одавши се науци, напустио је свој срећно почет драмски рад, али његов пример није остао без подражавалаца.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Ето тако код овога света пролазе данас људи који се посвете науци. Трновита је стаза којом се један борац за истину и научар креће, али Максим се решио да истраје на тој стази.

Све је то Максим испричао и извео децу у авлију где је Пуја довео кметову краву, Милку названу, да и она послужи науци, као жив пример у очигледној настави.

Обрадовић, Доситеј - ПИСМО ХАРАЛАМПИЈУ

и похвале достојни љубоучнејши и преизраднејши господин ЛЕОН ЂИУКА, епископ ромаски у Молдавији, којага усердије к науци и љубов к отечеству није могуће довољно описати.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Како су ове новине веома ретке, а нарочито њихови додаци, то је у науци настала мала збрка око првих објављених народних приповедака.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

богу олуја нека се покаже јавно у целини нек сиђе и нек осуди лагарије што са Запада стижу нека препречи пут науци и машини зашто је иначе моћан и древан мора да предузме нешто пре но што дође зима и заиста док су облаци ниски

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— Ја веома ценим историју и луде који цео свој живот посвете тој заиста важној науци — рекох учтиво да бих, колико-толико, оправдао свој малопређашњи заиста неразмишљени поступак.

— А он је историк? — прекидох га питањем. — Надриисторик. Он својим радом на тој науци само штете доноси. Узмите, само, па читајте његове погледе поводом тога питања о старој граници наше земље, па ћете

— Таман посла! Која је опет то будала? — Богме, паметан критичар, таман према Бекићевој науци! — Који је? — Бекићка! — Његова жена? — Разуме се. Критиковала га дивно. Сад носи завијену главу.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

народ дели на неке партије, да се гложи с влашћу, али се ми не хтедосмо угледати ни на кога другога, већ остасмо верни науци својих старијих. Како се живело код њих, тако смо продужили и ми.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

вилајету, Цепа длаку на четворо, тражи је у јајету, Без пензије и плате, о своме руху и круху, Служи врховној науци, граматици и духу; Ловац на грешке против стила и правописа За дан прегледа по сто листова и часописа.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

А из захвалности за оно што је његов потхват привредио науци и познавању подморског живота, поштанска управа варошице Насо отворила је свечано 16 августа (овога лета) једну своју

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

(прозне) 68 О СВЕТУ 69 О ЧОВЕКУ 70 О ЗЛУ 72 О ДОБРУ 75 О ДОБРОЧИНСТВУ 77 О ИЗГЛЕДУ 78 О СМИШЉЕНОСТИ 80 О УМУ 83 О НАУЦИ 85 О ЗНАЊУ 86 О ВЕШТИНИ 87 О ПОЧЕТКУ 88 О РАДУ 89 О СВРШЕТКУ 92 О СЛОЗИ 93 О ШТЕДЊИ 94 О СВОЈИНИ 96 О ДОБИТИ 98 О

— Паметан полако иде а брзо дође. — Не дај умље за безумље. — Мука учи памети. — Шупљу главу ветар носи. О НАУЦИ — Наука је једна мука, а одука двије. — Учећи другога и сами себе учимо. — Без муке нема науке.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

достојинства примати, мало-помало увео се обичај да епископ мора бити монах, против јавне науке апостолске, по којеј науци и по правој правици и суду здравога разума епископ не може нипошто бити монах.

ˋ Блажен и благополучан они богат који сироте младиће рода свога, кад види да имаду дар и склоњеније к науци, на науку даје, говорећи им: ˋИдите, децо моја, учите се; бог вам чрез мене к томе помоћ даје.

Ако није могуће, није од бога; бог је праведан, никад не заповеда оно што се не може. Је ли согласно првој науци светога духа? И ако није, није од бога; бог | своју вољу никад не измењава. Оно што се учи, је ли полезно?

Ко жели монахом постати, ваља да је савршена возраста, поштена и непорочна житија, или да је науци сасвим.предат, или какав занат полезан да зна и да је вредан не само себе сама препитавати, но и другима помоћи.

А онде, ако будеш трудољубив и у науци подвижан, небесни промисал неће те оставити без хлеба. Пустиње, пештере и светињичење извади из главе; томе се данас

” Ево наука чиста и света, која узрокује све вечно и времено благополучије человеческога рода. Сад метни прама овој науци ону другу, онда да не једеш месо, него само сир и јаја; а онда ни рибу, а онда ни зејтин ни ајвар и прочаја.

и проче свештенике и дијаконе мирске да по души и по совести својеј кажу народу јесам ли, следујући чистој евангелској науци, писао.

Љубов к науци морала је у мени силна бити кад ме је од њих отргнути могла. Без сумњенија, ово слатко и благородно својство, тако

Љубима греческа јуност склонитија је и способнија к науци паче свију народа на свету. Природно хитри и остроумни, кад се из младости на добро управе, нејма доброте и вредности

„Інеѕт“, вели славни и велики | у науци Инглез Бако Веруламиус, „инеѕт інгеніо хумано мотуѕ qуідам арцануѕ ет таціта інцлінатіо ін аморем аліорум, qуі ѕі нон

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

, опет је више то тражио од ђака, но марљивост у науци. Ево како је Бакоња проводио вријеме прве године свога ђаковања.

Предавање, кад га је било, текло је истијем редом и начином као што је описано у глави шестој. Бакоња стиже Бујаса у науци, те их изједначише, а како је он, поред свега ашиковања и јегленисања са Срдарем много читао, то је својим питањима

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Но то ме није чинило нестрпљивим: ја сам свој посао завршио, а дело ће, ако вреди, наћи само себи своје место у науци. Али сам стајао пред новим питањем: у коме правцу да упутим свој даљи рад, јер не бих умео живети беспослен.

А ко хоће да самостално и са успехом ради на науци, мора имати потпуни преглед свега онога што је у уоченој грани науке дотле урађено и свега онога што се у њој без

почетак, видети Питагору пред собом, чути из његових уста извештај о његовој младости, боравку у Египту и о његовој науци, то је био програм тог мог путовања.

Познавао сам све што се зна о Аристарховој науци, но о његовој личности дознао врло мало. Зато сам га предочио као предавача своје науке у том, мени добро познатом

окупљени у француској Академији, поред Лагранжа и Лапласа, и други велики научници који су оставили дубоки траг у науци, Лавоазије, Бетоле, Деламбр, Монж и други.

„Како да ти кажем, учитељу? - Спочетка бејах неук, али од када дођох, пре две године, овамо, много сам у тој науци напредовао; Еудоксос из Книда беше ми у њој учитељ“. „Еудоксос?

раду објавио и учења која су била погрешна, а која су се, заштићена његовим ауторитетом, одржала вековима у науци, на велику њену штету. Састављен је читав списак таквих његових погрешних учења.

Тај циљ је био: показати се достојним благонаклоности принцезине. Јер све што је он дотле у науци урадио, изгледаше му безначајно.

још и више, противника Аристарховог система, а баш због тога морало се у тој средини често говорити о Аристарховој науци.

Свој инжењерски позив, у којем је створио велика дела, напустио је сасвим и посветио се искључиво чистој науци. Та смена позива можда је имала и овај узрок.

У осталом, не радимо за новац, већ уживамо у томе што својим радом служимо науци“. „А где и на који начин продаје ваш посредник ваше књиге?

Али све то не беше оно што ме баци науци у наручје“. „Већ шта?“ „Сад ћу вам казати. Дипломатске мисије које ми беху поверене побркаше мој начин живота и рада.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

И зашто бих ја сад натраг у земљу?... Али о неком новом плану мислио сам јуче: радити на науци, или тако шта. Али је то бедна, ужасна утеха.

Шта? Могу ли издржати овај бол; могу ли... Зар могу пристати на ону утеху? Радити на науци. Да ли је у томе ствар? Умрла ми је жена, је л’ то? Једна је жена умрла.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Големо покрочење у науци: пронађен је Атханатик Б! Проналазач је стекао огромну репутацију и зарадио грдне милионе. Звао се Робел.

Јер и лијечници имају неку своју мистику и каткад воле да трунак ње примијешају својој „суштој науци”. То је као нека елитнија медицина, медицина која није згољни занат и пука вјештина.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Од када су ми највећи људи тога времена, водећи људи у науци, чија су имена бесмртна, рекли да сам обдарен необичним умом, усредсредио сам све своје умне способности на решавање

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

У БЕРЛИНУ 152 X ПРВИ ПЕРИОД МОЈЕ АКАДЕМСКЕ КАРИЈЕРЕ НА КОЛУМБИЈА УНИВЕРЗИТЕТУ 170 XИ УСПОН ИДЕАЛИЗМА У АМЕРИЧКОЈ НАУЦИ 187 XИИ НАЦИОНАЛНИ САВЕТ ЗА НАУЧНА ИСТРАЖИВАЊА 209 Михајло Пупин СА ПАШЊАКА ДО НАУЧЕЊАКА Аутобиографија Михајла

једанаесте главе најбоље изразити сврху овог писања: Главни циљ мога писања био је приказ успона идеализма у америчкој науци, посебно у природним наукама и одговарајућим техникама.

Чему онда да о успону идеализма у америчкој науци говори научник који је почео своју каријеру као српски досељеник, када има толико рођених Американаца који познају

похвале ослањале су се на ретко познавање класичне литературе, а његове критике биле су последица предрасуда према науци и америчкој демократији. Касније ћу говорити о великом утицају који је имао на мене.

Он је био џентлмен без посебног занимања. Посветио се науци и то специјално астрономској фотографији, као и његов чувени пријатељ доктор Џон Вилијам Дрејпер, аутор ”Историје

сам неколико награда из области природних наука и никад се нисам удаљио од идеје да ћу се у будућности посветити овој науци.

Мог ментора Ратерфорда стално је занимало не само ово, него и многа друга нерешена питања у науци и уживао је у дискусији коју је о њима водио са мном.

открића и побудио у мени успавано одушевљење за физику, био је повод да се опростим од Мериема и да се вратим науци, својој првој љубави.

објављена у Америци у часопису ”Ван Ностранд Магазине” и ниједан други часопис никад није дао већи педагошки допринос науци.

Многи научници Кембриџа користили су његове странице да би на популаран начин говорили о текућим догађајима у науци. Једном сам у неком броју ”Природе”, часопису који сам често прелиставао, нашао једну лепу гравуру Фарадеја заједно

Увек сам сматрао да је овакав прилаз исто тако потребан у науци као и у религији. У мом случају био је то дух Максвела и Лагранжа.

Дубоко поштовање за научна достигнућа, указивање на висока признања која су намењена онима који траже истину у науци, указивање на разлике између живота посвећеног трагању за чистом истином с једне, и живота посвећеног трагању за

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Издвојио је у култури три области моделовања: у обичном животу, у књижевности и у науци. Али је занимљиво да је при томе полазио управо од тропа.

нам свакако нешто говори о стању у култури на почетку века, јер је оно подједнако давало подстицаја књижевности као и науци.

књижевности и проучавања књижевности до краја објаснити или је реч, напросто, о прекој потреби за прецизним говором у науци о књижевности? У књижевној се уметности докраја ништа не може објаснити.

Али бих ипак нешто рекао о прецизном говору у науци о књижевности. Први услов за прецизан говор јесте разрађена и сређена терминологија.

• Ваш рад на Сабраним делима Момчила Настасијевића показао је, поред осталог, колико је незавршених послова у српској науци о књижевности: недостају критичка издања, студије о појединим писцима или областима, историје појединих књижевних

• У једној недавно објављеној рецензији на Лирске епифаније Милоша Црњанског написано је да ви у нашој науци немате ни претходника, ни настављача.

Да оставимо по страни настављаче (они ће, нужно, морати да се јаве пре или касније), ко су ваши претходници у српској науци о књижевности? Не мислим да имам право да говорим о својим претходницима.

Та истраживања морамо продужити, проширити и прилагођавати новим сазнањима до којих се у међувремену дошло у науци о књижевности.

* Откако је модерној науци о књижевности постављен изричит задатак да буде наука а не књижевност нисмо имали у нашој средини ко је том високом

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Али је занимљиво и, чини се, није случајно што се ова очигледна разлика и у науци о стиху почиње истицати почетком века; у ствари, почев од симболизма и идући ка књижевној авангарди.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

— чу се неко иза каце, па зијевну и стресе се. — Е, мој брате, учеван велиш! Он 'вамо учеван јест, ама није све ни у науци. Сјарни-де, Глишо, тај угарчић! — Јунаци моји, ја би' рекô да је томе ракија највише крива. — Оно да... додуше...

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Језик којим говоре Срби најчешће се у науци назива српскохрватским. Њиме се служе осим Срба и Хрвата и словенски муслимани у Босни и Херцеговини, као и у Санџаку

Томе треба додати и богат репертоар облика прихваћених у новијој науци о фолклору, која је, у знатној мери, ставивши у први план само процес приповедања, прихватила у своје окриље и сва она

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Да, свако ће носити своје властито бреме. А поучавани у науци нека дели сва своја добра са својим учитељем! Не варајте се: Бог се не да исмејавати.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

су више размишљали него посматрали, више рачунали но мерили, а остављали другима надничарске послове, којих има и у науци.

Та одредба зове се у науци Канопски Едикт, јер је издана у Канопусу, предграђу Александрије. Нама, драга пријатељице, после наше посете у

Преко једанаест векова био је Цариград престоницом византиске царевине, и за све то време није он дао науци стоти део онога што је Александрија дала за два века.

Као год што су мене самога примили ти духовни пастири са искреном љубави у своје коло, тако су исто били вољни да науци коју ја заступам даду њено заслужено место при решавању календарског питања.

“ „Како Ви то мислите?“ упита га један са краја гомиле. „Каріѕіме аміце, и у науци има господских радња и ћепенака. Тамо горе, одакле долазимо, предаје кларисимус Кремонини, који прима од Републике две

и уздахну: „Ево, да дођем до пара које ми по закону припадају, утроших узалудно своје време, а не стигох да радим на науци!“ - „То си и заслужио!“ просикта његова жена. „Нисам ли ти говорила да се не примаш тог бедног званија!

да је довољно да вам их укратко набројим, па да увидите фундаментални значај овога дела, корист коју ће, оно донети науци, а част коју ће чинити нашем Удружењу.

То, дабогме, не умањује заслугу Адамсову. Да, драга пријатељице, и у науци ваља имати среће, као и у љубави. И ја сам је имао - разуме се, у науци - када сам, као први, ушао са небеском

Да, драга пријатељице, и у науци ваља имати среће, као и у љубави. И ја сам је имао - разуме се, у науци - када сам, као први, ушао са небеском механиком у руци у једну научну покрајину где она дотле није засветлела.

Наш разредни старешина постаде један млади доктор математике који се Варићак звао и своје име у науци осветлао. Он нас је пратио до матуре, а одмах после тога отишао у Загреб за професора Универзитета.

Онај сребрнасти светитељски сјај који је облио тамну Месечеву плочу зове се у науци Сунчева корона; она је тајанствене, вероватно електричне природе.

Мојој првој љубави, науци, остао сам веран и за цело време моје инжењерске праксе; ова ме је сама стављала, из дана у дан, пред нове научне

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Господин Јоксим се смешка: — Радозналост је страшна енергија. Познато је да се њој има захвалити за многе изуме у науци. Жене би дакле требало пустити у науку. Убрзо бисмо знали да ли има људи на Марсу, и уједно и ко се од кога разводи.

Да, оно енс аппетибиле није ни у философији, ни у науци, ни у положају, ни, наравно, у некој докторској тези, па није ни у нама Славенима, него је у јеврејској раси.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

тај толико велики и важан посао нису довршили, те се ни данданас ништа не зна ни о њиховом животу ни о њиховом раду на науци — то сам одлучио да за времена приберем грађу за свој животопис.

А професор може; дође на час рачунице па говори о хришћанској науци, дође на час цртања па говори о помрачењу сунца и никаква власт не може томе стати на пут.

Што оно каже прота за професоре, да на часу рачунице говоре о хришћанској науци а на часу цртања о помрачењу сунца, то се код мене обратно дешавало: ако ме је професор питао из хришћанске науке, ја

А кад већ у тој науци нема немогућности, кад она из познатих количина изналази непознате а из уображених добија реалне, онда по чему би у

Па ипак, математици као науци ја бих желео да одам овде и једно дубоко признање. Она је та која је нашој младој књижевности дала многи и многи

Али, вели се, пред науком се морамо поклонити и њену реч сматрати као старију, јер, веле, човечанство има науци да благодари за своје велике напретке, а, применом у животу и пракси, донела је она многе и велике користи.

Пуцање из празне пушке има своје врло широке примене у животу. Највише у политици, али тако исто често и у науци, литератури, а најчешће још у приватном, мислим нарочито у домаћем животу.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

видјела вјеројатно једино прије пар хиљада година кад је оно славни старац-научник Архимед био пронашао нешто важно у науци, па појурио кроз свој родни град Сиракузу и развикао се: — Еурека, еурека! (Нашао сам, пронашао!

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

домаћкоме држању, ја ли војиштанскоме гласу и путу, царском се обношењу, коме ли како официрскоме добављању, суду ли, науци и просмотривања што каквога с муштрањем казнити, ја ли кога о чему лека пронахођење, тужба ли је злобна где на кога, —

Како да ту Бог оком својим милостивним погледе? Пре од себе протера! О КЊИГАМА И НАУЦИ Може и то који говорити да не зна што се чати у цркви.

књижевни, официри и војаци, бољари сиромаш ли, путници домоседиоци ли, једно старци и деца калаши, јогонасти и опори к науци. Од добра отпали, а на зло пристали, злоћуди и злосрди. У томе начину и жене и девојчад младо и старо.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности