Употреба речи националној у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Развила се национална наука, која је поставила научне основе народном јединству. Идеја о националној мисији хватала је у народу све више корена.

Али ове старе успомене нису биле ни живе ни дубоке у народним масама. Оне су се у националној свести пробудиле тек почетком XИX века под утицајем књижевности, школе и економског развитка.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Нимало случајно, јуначке песме о херојској националној борби за слободу, као и приче, предања и легенде, певају се и причају уз огњиште које је средиште куће и у најтешњој

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

добили су верску и грађанску равноправност, стекли активан и родољубив грађански сталеж, положили основе световној и националној књижевности. У XИX веку Срби у Угарској су продужили започето напредовање.

ПРОШИРИВАЊЕ КУЛТУРНО-КЊИЖЕВНЕ ОБЛАСТИ СРПСКЕ Општи појав у културној и националној струји српској у првој половини XИX века јесте да у културни живот улазе и нови крајеви српски.

Репертоар је постао знатно шири и књижевнији, и Шекспиру и националној драми дато је нарочито место. У том позоришту свечано је 1864. године прослављена тристагодишњица Шекспирова.

У Србији, у Београду, у чисто националној средини, далеко од туђих утицаја, у општој и свестраној употреби коју језику може да дâ само једна чисто национална

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

првим данима, овај покрет имао је на челу чувеног Џозефа Хенрија, председника Барнарда и друге америчке научнике у Националној академији наука основаној котресним актом 1863. године.

Под његовим руководством физичка наука је пружила велике услуге земљи у време грађанског рата, а конгресна повеља Националној академији наука је признање за ове услуге.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Национални језик медијум је националне књижевности. Али није сасвим или бар није увек јасно да се њихов положај у националној култури ипак разликује, и да та разлика није неважна за разумевање књижевности.

Могуће је дати бар дветри успутне опаске и покоји пример. Тако су, на пример, неки књижевни теоретичари запазили да у националној књижевности посебан значај добија сам почетак – њено заснивање.

Отуда временитост, кратковекост критике. Има, међутим, у свакој националној књижевности критичарâ особитога кова, изузетних критичара у изузетним тренуцима те књижевности: они иза себе не

на епскодидактичкој основици наративност узме превагу и у самоме лирском ткиву, а епска реторика завршава у театралној националној патетици (пренаглашена наративност и реторика представљале би још два Мишићева сазнања).

Неки конкретан национални језик. Језик је основни и најобухватнији систем на коме се обавља општење у националној култури, чиме се заснива и њено јединство. Али се не општи само са савременицима.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Сећаш ли се како смо, шетајући цветним пољанама, разговарали: о прочитаним књигама, о слободи народа, о националној мисији Србије, о љубави, онаквој како смо је ми схватали и огорчено смо нападали тога великог разбијача свих животних

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности