Употреба речи најмилија у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— Причај нам како си га убио! — повикаше са свију страна. — Хоћу!... То ће ми бити најмилија прича што је до данас испричах!... И, посадивши се у један хлад, исприча им цео догађај...

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

ВУКИЦА: Нисам хтела да вас узнемиравам. АГНИЈА: Али зашто, зашто, кад знаш да је спремање свадбене опреме моја најмилија забава? СПАСОЈЕ: Па зваћемо те већ, има још да се спрема, а има и времена.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

А најмилија шетња му је била од „Лідо” према „Цхіоггіа”. Доцније тако му се допало, да не би бранио онде засвагда живети.

Поповић, Јован Стерија - ЖЕНИДБА И УДАДБА

То значи: жена је у кући господар, јелте? (Извуче.) „Може ли вам се на вашу реч веровати?“ ДЕВОЈКА: „Мачка је мени најмилија у кући.“ МЛАДОЖЕЊА: „Шта би мислили кад би се удали?“ ДЕВОЈКА: „О, како су срећне удовице.“ МЛАДОЖЕЊА: Ето видите.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ДОКТОР: Оно је Земља, а ово је књажество седмоградско. Власи су бројем највећи, но залуду. МАНОЈЛО: Моја је најмилија наклоност земље видити. ДОКТОР: То ћеш само онда моћи, кад добро научиш земљеописаније.

Поповић, Јован Стерија - ЛАЖА И ПАРАЛАЖА

То је заиста много од једне господичне; то показује разум и дивноје воспитаније. ЈЕЛИЦА: Мени је вирклих најмилија забава кад могу мојим другарицама приповедати шта сам којегди читала. Тако сам код Гете, — о тај вам пише!

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Ја сам мислио чак и за нас штогод да одвојиш. Станка још иде боса... Љубица задрхта. То јој је најмлађа и најмилија сестрица. — Боса !... узвикну она, по овакој лапавици. За Бога, тата, шта радите ?...

И њему није нимало чудно, што се летос крио од ње, а сад осећа да му је она ипак најмилија, најдража. После два дана дођоше Веља и нови им сусед Влајко.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

свега што је горда прошлост дала, Од сокова нашег срца и од хрпе Шарених и присних, драгих идеала, Као добрих душа најмилија драж, — Место вере што се претвара у крпе — Простире се општа и отровна лаж.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Зато ми се у гуслама Најмилија таји. Само каткад тек пробију Грки уздисаји. ИX Ој, потоци нашег рода, Свима вам је једно врело Свуд где тече

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

ЛXВ Волео сам негда цвеће, — И сада ми јоште прија — Ал’ сад волим нешто веће: Деца су ми најмилија. У деци је света клица, Нова моћ се у њим’ крије, Бољи свет би могô нићи, Кад би знали развити је.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

А ево те још и у бешици служах... знаш кад те оно обучавах орлове стријељат? Па намјеште орла ти уби Иван-бегова најмилија јагара... Е бијаше смијеха... Сиромах Радош неће се скоро насмијати као... КНЕЗ ЂУРЂЕ: Говори ко је дошао?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

»Ова је биљка нашем народу осим многих других, које су раста виђенијег, цвета и мириса лепшег, најмилија, чему је зар узрок тај што б. прати Србина кроз све озбиљније прилике у животу, од рођења, где се младенцу кита б.

Ћипико, Иво - Пауци

—Ето кад сте најашили да кажем, вала казаћу, иако... Да, веле да Радивој Цвијету у ноћи, таман у часу кад је жена најмилија — бије, бива: у исти час милује и кињи на сваки начин...

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Бранко је као болестан. За његову урођену ведрину, то је мутна зона. Сиромах писац сиротих Јевреја! Два најмилија друга, два брата, као да ставише нешто између себе и Бранка.

— Ко је Павле, то ја најбоље знам, господин Јоксиме. Он је мени и најбоља и најмилија потврда за моје вајкадашње веровање: да су Јевреји, у људском друштву, један од најчовечнијих елемената...

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

срести Ил за столом ил на цести Откуд мени ова сила Овај поглед љута змија Да ми храна није мила Тако рећи најмилија Волим брате лепо сести Волим брате добро јести Тамо где се клопа смести И мене ће нос одвести Откуд мени ово

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

“ које му једнако брујаху у ушима као најмилија песма мајског славуја!... И већ одмах га није држало место: досадно му било у дућану, и чим се вратио шегрт Поте,

господин Милисав Јекономија, који се потписивао „овдешњи“, а називали га Јекономијом јер то му је била некако струка, најмилија тема за разговор, о којој је најрадије у кафани, за столом, с разумевањем разговарао.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности