Употреба речи невесту у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Ја сам дрктао од страха кад ми је казао да тим путем мисли своју невесту проводити, али се њему противити беше узалуд; он је тако решио и тако је морало бити.

Диван пар људи, помислио сам, а да л’ ће бити и срећни?... Ја сам при тој мисли уздахнуо; а кад су ми дали невесту да је као девер водим на прстеновање, у груд’ма ми се учини тако тешко као да ме је змија опасала.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Из одаје се чује сватовска песма што је певају девојке кад невесту чешљају; чује се песма: Док стане туђа плести па клети, И туђа рука косу крзати, А ти ћеш, Јуло, онда плакати.

Теодосије - ЖИТИЈА

И доведе му невесту, кћер цара загорскога званога Асена, и обоје благословом утврди. Краљ Владислав тада узе и благослов од светога

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Вероватно најпознатија басма за рађање синова јесте она која се изговара кад сватови уводе невесту у нови дом, и која гласи: „Около двора дупчићи, а у кућу синчићи“.

3аклањање и повезивање косе у свадбеним обичајима симболично је лишавало невесту њених митских моћи, чиме се означавало да се она ставља под власт мужа.

У Банату, кад воде невесту из родитељске куће, другарице јој певају: „Плачи Смиљо, плачи здраво, зар ти није мајке жао?

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1879, издао је путопис С Дрине на Нишаву. Осим тога написао је еп Невесту Љутице Богдана (1880) и Монах (1887). 1884. написао је »слику из српске прошлости« Милош у Латинима (штампано у

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

А где су јело и пиће, па мешење, па кување, па набавке, па колко сватова, па где ће ко да спава, па хаљине за невесту... Треба о свему мислити! Лепо да се распаметиш... Што ли је ово јутрос овако ладно? Теби није?

Свако својим путем! ХАСАНАГА: И ја сам се једном женио, и знам ко иде уз невесту. Знам распоред. Овде брат, овде чауш, и тако даље, овде невеста, овде младожења.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ЉУБА: Зашто би сагињала главу, нисам ништа украла. ПИЈАДА: Код нас младу невесту не води девер из цркве, него младозења. ЉУБА: И овде су неки почели. ПИЈАДА: Како мислиш ти?

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

” „Кад помислим на све шкотске тушеве Који у браку чекају чедну невесту, А после — шумагеле! Чим се ужеле Слободе, као зечеви беже уз цесту!

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Узалуд тврдила да воли другог. Приређена би најраскошнија свадба. Сви су задивљено гледали у невесту. Само је невеста гледала кроз прозор као да неког чека. — Сад наш принц има принцезу!

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Тако је и било. Опростих се само привремено од госпође Дарвин, која ми понови своје обећање да ми нађе невесту, и са децом којој обећах да ћу их, кад опет дођем, научити једну персиску игру. Две године након тога, 19.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Када у Гњилану, које није далеко од Врања, кум, старојко, девер и свекар прстенују невесту, они јој – према Јастребовљевом сведочењу из 70тих година прошлог века – веле „Испружи прсте!

И премда се редовно невестин долазак у свекрову и мужевљеву кућу опева као радост, свеједно, чим невесту уведу у одају намењену младенцима све окупљене жене баш у тој одаји у хору певају праву нарицаљкунабрајалицу као што

По њу долази без просидбе и најаве. На путу, усред горе, невесту сустиже урок, као пре тога свих осам њених сестара. Сватови је сахрањују и разилазе се.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

маџарат, маџарско вино. мирта, мирча, зимзелено дрво белога цвета; венац од мирте и данас краси невесту при венчању. Мита Поповић (1841—1888), српски песник, врло добро познат по својим многобројним лирским песмама.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

ИСАК: Да скачем доле... Ту, у гробници, Са вечном тмином да се оженим: И онде, љубећ црну невесту Са грешним жаром огња пакленог, Да рађам пород, тако страхотан, Од кога ће се, кâ у грозници, Грбавој земљи кора

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

преко крова: ако се која врати, верује се да није добро за невесту (ГЗМ, н. с., 15—16, 1961, 215). У Неготинској крајини обред венчања завршава се на тај начин што младожења удара младу

Јечам. У Оребићима, на прагу младожењине куће, посипају невесту ј., верујући да ће имати толико деце колико се класова ухвати и остане на њеној одећи: мушке колико се класова

Пре него невесту (да би је заштитили од сваког зла) изводе »мушкарца окићеног луком и венцом паприка« (ГЕМ, 42, 1978, 372, околина

у Оребићима, кад младожењини укућани на своме прагу дочекују невесту, посипају је пшеницом и кукурузом певајући: »Ево нама невисте, Поспимо је шеницом, Да нам буде плодна« (ЗНЖОЈС, 45,

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

— Ах, требало би о томе размислити! — рече себи, али још своју мисао не домислила, а помрли отац и мајка, син невесту довео у кућу, већ и унук двориштем трчи.

Наместо башти и кућерака шикнуло у небо јато кула начињених од бетона и стакла. Син се повијати к земљи стао, унук невесту довео у кућу, већ и праунук кућом трчи, а она стално иста.

Био је већ у узрасту кад се напушта родитељски дом. »Како ће наћи невесту? Како засновати породицу?« — будила се обливена хладним знојем Белкова мајка, са страхом гледајући како се на леђима

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

оженити, него ево и веће невоље, још је већи зулум наметнуо: на ноћ иште младу и девојку, па девојку Арапине љуби, а невесту слуге Арапове.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Такођер и ви младе невесте, почитујте ову божију невесту пресвету Богородицу, у своме се поштењу без зазора хубаво владајте, послушне и покорне у свом дому старијем будите, не

И тадар већ и брез изма је обљуби. Чудна тога посла, где сам младожења цифра и кити невесту, те јој омива лице, да се што скрнаво или краставо не види на њој, и груботу скида с ње те је помлађује.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

! Зашто, Мане, дете моје? У зêм да пропаднем, оди срам и резилак! Жива ти ја! Узми си, доведи си дом невесту! Погле кол’ки човек стаде! Татко ти Ђорђија беше у Котине године кад ме доведе у кућу си!“ Е зашто да ти пропада век?!.

Тебе ти ласно, рече; ти си мислиш да се саг ласно може да ожени, да ми је мен’, рече, ласно невесту да нађем како теб’ што је ласно шишенце ракијке да си пијнеш!... Бећарл’к џиби султанл’к олмаз“, рече, и тол’ко!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности