Употреба речи непаран у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

дан у недељи, у зависности од његовог назива (мушког или женског рода), места у седмици, од тога да ли је паран или непаран, као и његове везе са извесним паганским божанствима или, пак, догађајима из хришћанске митологије — има своју особену

Ако се дете не ошиша кад напуни годину дана, онда се шиша са три, пет или најкасније седам година (мора бити непаран број).⁶³ Некада се овај ритуал обављао као и крштење.

⁶⁵ Ако се истог дана шиша више деце, њихов број мора бити непаран. Само ритуално шишање изводи кум, представник предака који има главну улогу у домећем култу, односно у свим оним

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

- Размисли мало па реци да ли је већи број паран или непаран“. Сатирос размисли један тренутак па рече: „Квадрат већег броја је паран, јер је једнак двоструком квадрату мањег

„Тачно! - А како стоји са самим тим бројем?“ „И он је паран број, јер непаран број, дигнут на квадрат, тј. помножен самим собом, дао би непаран број“. „Добро, Сатире.

“ „И он је паран број, јер непаран број, дигнут на квадрат, тј. помножен самим собом, дао би непаран број“. „Добро, Сатире. А сада ми реци како стоји са нашим мањим бројем?

„Добро, Сатире. А сада ми реци како стоји са нашим мањим бројем?“ „Он је сигурно непаран, пошто, као што смо утврдили, нема заједничког делитеља са већим бројем“. „Јеси ли сигуран да је тако?

„Јасно као сунце!“ „Да ли је тај квадрат нашег мањег броја паран или непаран?“ „Па сигурно паран, јер је он удвостручени цео број“.

„Е, па зато мора и наш мањи број бити паран, јер као што си, Сатире, малочас рекао, непаран број помножен самим собом даје увек непаран број“. Ученици почеше да се смеше, а Сатирос се збуни.

мора и наш мањи број бити паран, јер као што си, Сатире, малочас рекао, непаран број помножен самим собом даје увек непаран број“. Ученици почеше да се смеше, а Сатирос се збуни. „Је ли тако или није?“, упита га Питагора.

“, упита га Питагора. „Тако је“, рече Сатирос тихим гласом. „А ти си малочас заложио своју главу да је наш мањи број непаран!“ Сатирос обори ћутећи главу, а ученици ударише у гласан смех.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

нарочити облик и име (поскуре, поскурице, литургија). К. се приносе и у већем броју (који треба да буде непаран). За божићне к. везује се, данас, извесна симболика« (Нар. енцикл. Ст. Станојевића).

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности