Употреба речи непогоде у књижевним делима


Африка

пустио је да видим целу његову грдобу за коју није крив он, нити је изградио он, већ неразумљиве и неукротљиве непогоде живота и клима. Оне су ломиле његово тело и његов дух, а он је остајао и наказан и ужасан, али трајан.

Црњански, Милош - Сеобе 2

А кроз два‑три минута, бура би прошла, и све би у кући опет било као кад, после летње непогоде, деца на небу угледају дугу. До идуће прилике, кад се капамаџији затури игла.

Као што за време летње непогоде, изненада, иза црног облака, сине муња, па осветли читав предео пред нама, Трифун, у истом тренутку, сети се да то

А вајкала се, да ли их тамо не чекају непогоде, о којима се толико прича. Затим би нагло окренула главу, према јетрви, која је седела, под капијом, поред кола, пред

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

био разум, ни пирамидалне ћелије већ знао, осећајући читавом кожом то што долази као што животиње осећају наилазак непогоде. На једном крају скеле чучала је Бароница, на другом неког, очигледно, чекала је Меланија.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Као после неке страховите олује и непогоде, поља су оголела, снажна дрвета оборена, и сада се пешаци гледају отворено. Она хаубица рије земљу, затрпава наше

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

И таласи су је носили, витлали и бацали овамо, онамо; али лађица, као неким чудом, издржа све непогоде, док је, после дуга лутања, море не избаци на камениту, пусту обалу једне далеке, непозна— те земље.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

НА ПУЧИНИ У немирним сенкама савести, На пучини усталасаног осећања, У дане сумње, непогоде, страха, Лелујају се светиљке сећања: Фар надâ мутно сја да нам навести Обале спаса и одморна даха.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

мери ноћи кад нас такао, Кривотворну зору којој пишу оде И силазак у срце ко силазак у пакао По љубавно ђубре уз сјај непогоде.

Петровић, Растко - АФРИКА

пустио је да видим целу његову грдобу за коју није крив он, нити је изградио он, већ неразумљиве и неукротљиве непогоде живота и клима. Оне су ломиле његово тело и његов дух, а он је остајао и наказан и ужасан, али трајан.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

На Цветну недељу носи се свежањ д. грања на благослов у цркву, па се онда меће у собу или на кућни кров, и у случају непогоде баца у ватру као утук за гром (ЗНЖОЈС, 7, 183; 18, 73; 13, 34). Д. се гранчице налажу на »живи огањ« (С.

По њему, »функција записа углавном припада храсту« (ибид., 49 идд) — као Перуновом дрвету, које штити од непогоде. »Ова врста дрвета готово редовно је у Србији била запис« (ГЕМ, 39—40, 1976, 260).

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Цвиљење непогоде у оџацима, сиктање мећаве кроз баџе и пукотине, дим који се враћао не могавши напоље од ветра, кашаљ, хрипање, пламсаји

неман коју је против наше воље послала на њих двоје опака сила — судбина, бог или Ђаво, слепа и равнодушна попут ове непогоде. Матија Из мога ока ниједна суза неће канути за Доротејем и Јеленом.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

1891. (НЕ ЗИДАМО ДОМ КАМЕНИ) Не зидамо дом камени Против мрачне непогоде. Но храм славе и витештва, Храм витештва и слободе.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Разгалило се одједаред. Ах, ах! уживање! Само се по малим местима може видети како се свет после непогоде радује, скоро кликће шта ето још није крај животу и весељу.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности