Употреба речи непоуздан у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

крајева гог-магог — демагог (човек који обмањује народ лепим речима) гогофил — онај који воли речи — гог голавер — непоуздан млађи човек гран — зрно гранда — велика гривоња — коњина, ђаво гроница — свињска болест, врста ангине гуд, сер —

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

једе хлеб« (да се послужим речма којим га је попадија често грдила мрзећи га и замерајући му нарочито што је постао непоуздан, па неће да лаје на Жужине многобројне курмахере). У авлији се указа путнику диван призор.

Са годинама се развиле у њему погубне и опаке душевне особине. Био је непоуздан. Прави скуп свију порока, а између свију два најпагубнија, порок лењствовања и порок крађе.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Добар домаћин никако не сме бити свађалица, тврдоглав, пијаница, коцкар и сл., односно не сме бити напрасит, или непоуздан и лакомислен човек. Ово су, дакле, све саме негативне одредбе успешног старешине.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

За ову је опремљен и за послове те врсте преудешен омањи парни брод »Траваіллеур«, са точковима и једрилима, доста непоуздан на морским бурама, јер је дотле већ доста дуго служио.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Он разумеде то питање, застаде мало па рече: „Ја сам, знате и сами, непоуздан претсказивач времена, али сам убеђен да ћемо имати леп дан“.

Хтеде већ да се као покајник врати у Грентем, али се не усуди. „Сад је већ касно! Испао бих смешан, непоуздан, неозбиљан“. Но он размишљаше и даље о томе.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

— Па кажи ми овде. — Ама знаш... проћи ће ко... Баш те молим: сврати мало — рече он, а глас му изгледаше тако непоуздан, тако непознат... — Не знам, како ћу... — Хајде, молим те. Ваљада ме се не бојиш?

Краков, Станислав - КРИЛА

Водник поручник Лука Росић из Ариља. Карактера затвореног. Интелигенције слабе. Непоуздан. У служби му је потребан надзор. Не одговара на време својим обавезама. Препоруку не заслужује. 2. ЧЕТА.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Сам за се, аргуменат је непоуздан, мислим. Јер сасвим је извесно да су у наше песмарице, поред песама које су се одиста певале, бар с времена на време

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

— варош у Херцеговини, за време турског господства важно седиште власти (кадилука) невјера — (значи и:) неверан, непоуздан човек, издајник него — (значи и:) само неђе — негде неимар — градитељ, мајстор који гради куће, цркве, градове

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности