Употреба речи непријатељем у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

позната била: да је „Σωκράτης απάντων των Ελλήνων ο σοϕώτατος”, то јест: „Сократ од свију Греков премудрејши”, страшан непријатељем отечества у ополченију и војни, страшан истим мучитељем у бедном граждана својих междусобном раздору, страшан

Црњански, Милош - Сеобе 2

До недавна, чак и гренадири, прилазили су непријатељу, каже, на коњима. Сјахали, тек пред непријатељем, припремили, пешице, гренаду. То је била тешка операција. Тога више ни у Росији нема.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Бегунци су остављали имања, куће и затрвене породице. Борили су се са непријатељем и глађу, са непогодама у арбанашким планинама које су биле без путева, и у тој су борби ишли преко људских снага.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Осим тога, велике задруге уживају већи ауторитет не само у селу, већ и пред спољним непријатељем.¹⁵ То је разумљиво, будући да јака задруга има не само више радника на њиви, већ и више мушких руку, односно више

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

пусти ме, Дуле, брате, срце ме вуче . . . МИЛОШ ЛИСАЦ Већ данима и недјељама бригада се варака с премоћним непријатељем, који је запео, пошто-пото да очисте пространу територију од партизанских снага.

— Мислиш ти да је мени лако толике дане и недјеље играти се жмирке с непријатељем и провлачити се кроз ове гудуре као лисац, а да се нигдје не улети у праву борбу, да се мушки не удари, а?

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

ЈЕВРЕМ: Нипошто, нипошто; ко непрестано пред непријатељем бежи, показује своју слабост, и он иде, да га већма гњечи; али како станеш куражно, и окренеш му бајонете, да видиш,

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

У свануће настао је покрет пешака и прикупљање јединице. Одаслате су одмах пешачке патроле да „ухвате везу“ са непријатељем. Муниционе колоне су довлачиле муницију.

У заповести се излаже наше наступање. Док се не дође у додир са непријатељем, наступаћемо по ешелонима. Александар се беше толико занео слушајући да у уста стави ужарени део цигарете, пљуну и

У селу су комшије. Сви се осећају као у породици и строгих војничких прописа придржавају се само пред непријатељем. А непријатеља су истерали. Сада је затишје.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Дигло се цело друштво, да уништи онога, који се одметнуо од њега и огласио себе непријатељем његовим... Одузимао је самовољно живот и имање појединцима, па сад цело друштво узима у заштиту своје чланове...

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

тунаре, видели необичан призор приказан на слици; велика ратоборна риба »еспадон«, тешка око 250 килограма, која се са непријатељем и препрекама бори својим дугим, јаким и оштрим кљуном, ударила је овим снажно у рибарски брод, пробушила му бок,

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

ономе који се заклао нас ради оставивши све што је у свету, говорећи један другом: „Ко воли свет и што је у свету, непријатељем Божијим назива се, јер свет овај пролази, а онај који чини вољу Божију остаје у векове.“ (И Јн.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Вукашин ништа не моли и он не мора трипут да му каже „иди“ зато што није његов наследник, јер му је крв непријатељем опоганио. „Као у Прерову лају пси. Одавно нисам чуо да оволико лају. Месечина“, рекао је Вукашин.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Стојимо, тако је рекао Кофенал у рату са непријатељем. Оптужени су оштетили државу за 130 милиона и у толикој мери ослабили нашу народну одбрану.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Сунце је било при заходу, када смо стигли на излаз клисуре. На целом овом простору нигде се нисмо срели са непријатељем. Прикрадали смо се полако самом отвору... Видимо реку... Црна река.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

„Знам, отишао је да лечи меропашку гамад, док се један витез распада од ране коју је задобио у боју са непријатељем.“ Тако је рекао: меропашка гамад.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Љубомир, као што је — (не знам како му је име у Пољској љубичици), сљедователно и Роман ће без сумње пре ил’ после над непријатељем тријумфирати.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

се смелости Момчиловој“ каже Стојан Новаковић „с којом је са својих 4000 луди примио битку с далеко надмоћнијим непријатељем, савезничком грчко-турском војском, Јов.

за небеско царство у које се улази без борбе, а стварно је пошао путем који је Кршна показивао Арџуни путем рвања са непријатељем, путем који је паганца водио и у једно и у друго царство: ако умре у рај, ако остане жив у земаљске радости.

Али друкчији нису ни могли бити, јер су имали посла са бездушним непријатељем. Према насилницима они су морали бити насилници.

Но и ако је позајмљена, она изражава реалну тежњу народну за надмоћношћу над вековним непријатељем. Замисао о надмоћности има веома важно место у нашој епици и јавља се у различитим видовима. У овоме виду, тј.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности