Употреба речи нечистог у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

¹⁹⁴ Коначно очишћење породиље врши се по истеку „нечистог периода“, односно носле четрдесет дана. Овај обред магијског чишћења назива се „четересница“ или „голема молитва“.

за првих четрдесет дана купа изузетно често — најмање једном, а обично и два пута дневно, док се после истека тог „нечистог“ периода (до године дана) оно купа много ређе, а након годину дана свега два или само једанпут недељно.

уводи у ред људских бића, односно трансформише се од природног, не-културног, чак би се могло рећи „полиморфно нечистог“ створења у одраслог, социјализованог културног припадника заједнице.

у поимању детета може бити једним делом објашњен и тиме што се, у случају када му се приписују особине демонског, нечистог бића, мисли, пре свега, на тек рођено и сасвим мало дете, а када му се приписују анђеоски атрибути, тада се има у виду

Монахиња Јефимија - КЊИЖЕВНИ РАДОВИ

Амин. МОЉЕЊЕ ГОСПОДУ ИСУСУ ХРИСТУ Од оскврњених усана, од мрскога срца, од нечистог језика, од оскврњене душе прими мољење, о Христе мој, и не одгурни мене, рабу твоју, нити ме јарошћу твојом, Владико,

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

— И у том „за тебе“, „пезевенк“, толико је било страшног презирања и одгуривања ногом од себе нечег гадног, нечистог, да Томча под тим као поклекну, сруши се, али се зато чу његов страшан, пробуђен јаук и претња: — Тато, бре?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности