Употреба речи николи у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Сремац замишљено ћуташе, а после, досетивши се нечему, рече: — Учитељу, синоћ око сунчевог заласка дође Николи Белићу гост из Груже — исти онај младић што их је све оне несрећне ноћи из пламена избавио...

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

је такође код Бирчанина био буљубаша), и пишем му да купи чете да тучемо Пореч-Алију у Ваљеву, а тако сам исто и кнезу Николи Грбовићу писао.

Сутрадан, 27. фебруара, пошљем ону једну врећицу од 16 ока барута кнезу Николи Грбовићу и његову сину Миловану, да они даду половину кнезу Милићу Кедићу. Фебруара 28.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Изброји адвокату паре и замоли га да јој с поздравом преда. Адвокат метну паре у шпаг, па однесе Николи иглу, узе и од њега наравно као за набавку, 25 дуката.

Сава се већ заценио од смеха. Притрча колима те одреши мркова, па учини Николи: »шш!« да иде за њим — и обојица с мрковом отутњаше низ јаругу наниже...

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

НАЈЕЗДА 348 15. ЉУТА БИТКА 356 16. УЖАС 363 17. ДИВОВИ 370 РЕЧНИК 377 ЈУНАКУ НАШЕГА ДОБА великом Србину НИКОЛИ ТЕСЛИ Деветнаести век плете Ти венац славе.

Али дође и њему!... Нађе се чова па закла из пушке!... Причам ја Стојану, а њему мило. А тек проти Николи!... Он није знао шта ради од радости!... Знаш шта је казао? „Тај Станко”, вели, „није лопужа!

И, како Дева каже, Турчину је пошло за руком. Сва Црна Бара пљује на дом Алексин... Ја сам говорио проти Николи из Белотића да оде до попа Милоја дату ствар изравна. — Па шта је рекао? — упита Станко. — Рекао је да ће ићи.

Идем да кажем: више се не може трпети... Па кад њима то кажем, онда идем Катићу, Стојану, проти Николи... Свима ћу им рећи да нама није вајда од њиховог сашаптавања, него, ако ће што чинити, нека почињу!... Збогом, попо!

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

” Моја мати зна шта то значи, и момче одмах дотрчи с полићем ракије, те га даје чича-Николи. Онда уведох Ану у тај мој завичај, и цела слика потамне. Људи ме гледаше као странца.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Па је онда купио од једног руског златара лепо сребрно кандило светом Николи, које ће висити у цркви пред његовом иконом.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

— Ништа! — одговараш ти и узимаш метлу да поновиш чишћење. — Да не мислиш о Николи? (твој, из комшилука, најдрскији удварач а у исто време и највећи опадач). Ти би се тргла.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

МАКСИМ: Један је начин, да све на себе примиш. СОФИЈА: Иди збогом, како можеш то и помислити! МАКСИМ (Николи): Ето вам ваше добре жене! СОФИЈА: Добре жене не праве се пустаијама. МАКСИМ: Ха, куго!

МАКСИМ: Добићеш, враг да те носи, и онога, који те је донео на мој врат! (Одлази.) СОФИЈА (смешећи се, Николи и куму): Радите ли и ви тако? КУМ: Ја би радио, али не помаже. НИКОЛА: Не помаже богме ни код моје Маге.

“ МАКСИМ: Добро, Светозаре, врло добро. Јошт мало, па ће се моја Сока посветити. (Потпише.) СВЕТОЗАР (Николи и куму). Оћете ли и ви за ваше? Ево сам овде додао укратко точку једну.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Стаде муња даре дијелити: Даде Богу небесне висине, Светом Петру Петровске врућине, А Јовану леда и снијега, А Николи на води слободу, А Илији муње и стријеле. 6. Ај ђевојко, душо моја! Што си тако једнолика И у пасу танковита?

Црњански, Милош - Лирика Итаке

ПОСЛЕ РАТА 283 НАША НЕБЕСА 286 ПЕСМЕ 289 СУДБА 290 У ПОЧЕТКУ БЕШЕ СЈАЈ 291 ПОБЕДИ 293 КУГА 294 ПЕСМА 296 РОБОВИМА 297 НИКОЛИ И 299 НОВО ПОКОЉЕЊЕ 302 БЕСПУЋА 304 ЖИВОТ 306 ПЛЕС 308 ДЕВОЈКА 310 БЛАГОВЕСТИ 311 ПОВОРКА 312 ЛАМЕНТ НАД

Робови сте док имате сузе, част ваша беше што слободу узе, а вратит ће је мржња, грех, и камен. НИКОЛИ И Сети се, престо је румен, ко крв. Сети се, прободен бог умире у крви.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Осећаш ли колико сам млад и јак?... Видиш ли? Види ме... У мрклини, под ниском таваницом подрума, Николи су уста пуна пенушавог шапутања, очима се привиђа Симкина млечна нагота, њене босе и пуне ноге додирују Му руке,

„Ти мораш да ме слушаш!“ рекао је Николи. „Дан је твој, а моја је ноћ.“ „Прошао си свет. По теби су прошле године. Знаш све.

„Онда у камен уклеши име.“ Ђорђе је бауљао по шуштавој Тишини, смех га није вређао, завидео је и Николи и Толи, могао је да се закуне да не лаже, и није смео да каже да он мало тражи, и жели само оно што сваки човек има.

Колико пута? Много. Боже, опрости грешници, сиромаха сам помогла, убогог и слепог увек сам даривала. Николи бескућнику перем и крпим кошуље, поштујем га као да ми је отад. Крвнички је терала надничаре и слуге.

Пуцњи се као мегданџијски коњи разиграше у Николи, укресаше му очи, испод година куљну преостала снага, руке ишчупаше колац из плота, он га зари у снег пред собом,

Хтела је да заплаче, али је све сузе већ била потрошила. Смем ли да се радујем? Симка у себи понови питање Николи, па у једноликом чагртању дрвених кашика и гласном сркуту надничарских уста, у немој тучи вретена светлости и првих

Никола је мотрио на попа и испричао му све што је видео и чуо. Рекао му је да га је Симка истерала из кухиње. Николи је веровао, јер га је он сваког дана обавештавао с ким је разговарала, куд је одлазила и колико се задржала.

Да су луди књаза Србијици по гласу бирали, ја бих, сигурно, постао књаз. Киша прсне по Николи и изгори му на образима. А тама је мека у глави. У топољацима, ветар. Не чује га.

нико и ништа, а то се, по неком природном инату, и великим газдама дешава, онда, Адаме, никад не опрости живомученику Николи што се мртав руга твоме јаду. Али, све се уздам да нећеш, па ти зато и причам ово.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

у Добрим заклонима резерве, а сутра рано, пре сванућа, пошто терен беше откривен и непријатељ близу, упутих се Николи. Тек је свитало кад сам стигао пред његову земуницу.

Другу, синко, бољу, поштенију. Тада се крезуби студент подиже упола, нагну према Николи и погледа га дрско у очи: — Ја знам најбољу — рече он — Човек пева после Рата.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

аристократи нису осећали расну мржњу према Србима, ако би се о томе судило по њиховом пријатељском понашању према Николи. А Никола никад није пропуштао прилику да покаже како се поноси тиме што је Србин.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

177 ДРАГОМЕ ЉУБИ НЕНАДОВИЋУ * 181 ПОЗДРАВ НИКОЛИ ТЕСЛИ 184 ХИМНА ТЕКЕЛИЈИНИХ ПИТОМАЦА 187 СПАСЕНА ЈЕ 189 О СТОГОДИШЊИЦИ СИМЕ МИЛУТИНОВИЋА-САРАЈЛИЈ 192 О ЗАРУЧЕЊУ

Не можеш ли тако, Све и свашта примам. Београд 9. априла 1891. »Јавор« 1891. ПОЗДРАВ НИКОЛИ ТЕСЛИ при доласку му у Београд 1893.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

штампани радови (по једном његовом аутографу, где има аутобиографских података а који сам, под насловом Документи о Николи Боројевићу, објавио у Зборнику МС за књижевност и језик И, 1954, 181—4, излази да се он први пут јавио 1837.

Ћипико, Иво - Пауци

Уочи одласка, у суботу, одлучила је Марија поћи на гробље, да се још помоли на очеву гробу и да се завјетује светом Николи—путнику, чијим се именом звала капела саграђена насред гробља.

На прагу мрачне капеле прекрсти се, попође по хладним плочама и клече пред олтар. Молила се чистом душом светом Николи за покојнога оца, за породицу и за сретна пута, док напољу завијаше вјетар.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности