Употреба речи ношње у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

— саветовати кој го — кога којасити се — јавити се, поздравити конђа — женска капа, саставни део старе српске ношње контуманац — место где пробаве неко време путници који су под сумњом да могу пренети неку заразну болест коншија —

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

крижуља либаде — горњи део женске одеће од свиле или сомота, широких рукава, извезен срмом (део старе градске ношње) лимунација (илуминација) — ватромет, раскошно светло, светлосни ефекти локумић — колач умешен од брашна, масти

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

особине Јужних Словена често сам се користио многим етнолошким подацима, нарочито онима који се могу извести из ношње и дијалеката, па и из народних схватања о смислу и о вредности људског живота.

Нарочито су промена дијалекта и ношње први спољашњи знак који показује промену у психичким особинама становништва. Други су спољашњи знаци ове промене:

у ма коме другом делу Балканског полуострва наилази на велико етничко шаренило, на ванредну разноврсност дијалеката, ношње и обичаја. Али осим ових етничких разлика, које су везане за ове котлине или жупе, има и других, дубљих разлика.

Неки од њих иду и у печалбу. Мијачке су жене сачувале неке делове аромунске ношње од којих неки и данас имају аромунска имена, као сокај и дарпна.

који је по језику чисто словенски, али се у њему осећају аромунски трагови и утицаји, почевши од типа села, куће и ношње па до физиономије и психичких особина.

Међутим, преовлађује динарска женска ношња, мада овде-онде у неким селима има косовске женске ношње. Ове динарске досељенике, који су донели своју ношњу у област између Лаба и Рогозне, Косовци зову Ерцима и Ерићима; а

Међу најлепше делове ове ношње спада превез са капом, који још носе жене у Сиринићу и у Средској, а раније се носио и у Дрснику, у Кијеву и у

се наиђе на ове групе становника моравско-вардарског варијетета, нестаје шарене и везовима богате западномакедонске ношње. Жене носе обично само кошуље и хаљетке без орнаментике.

Мијачка ношња, нарочито женска, врло је карактеристична. Најинтересантнији је део мушке ношње, који се из ове области распростро овде-онде по Македонији, ћепаре или ћепе, црна сукнена горња хаљина, која нарочито

Сви делови женске ношње су исте затвореноцрвене боје. Нарочито су карактеристични везови на кошуљама: цео рукав од рамена је особито лепо

Горња хаљина, клашеник или зубун је од беле вуне и покривен црвеним украсима и везовима. У целини узевши овакве ношње нема ниједан крај на Балканском полуострву.

су се од њих научили на далека сточарска кретања, од њих су примили тип села, печалбу, исто тако и неке делове женске ношње. Доцније је било и нових прожимања: долазили су аромунски досељеници из Арбаније.

Матавуљ, Симо - УСКОК

У тај мах бахну на дворишна врата Ђорђе, игуман манастира Острога, људина необична раста, лика и ношње. Бахну и застаде на прагу, а колик бјеше, мало што не испуни сав отвор.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

колена, од љубичасте (мор), зелене или црвене чохе; доламу су носили јањичари, а касније постаје део свечане народне ношње доносац (вокатив: доношче) - доносилац, онај који нешто доноси дора, дорат - коњ тамнориђе длаке доход - долазак

по народном веровању може на некога да навуче несрећу, недаћу, зло; мађија или проклетство Фермен - део старе народне ношње, врста прслука од чохе, кадифе или шајака, извезеног гајтанима, носи се преко копорана Хитропреља - преља која хитро

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

би се тада давале, не старе хаљине, већ само тек неколико пута ношене, које су биле или бојом или кројем изишле из ношње.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

које радо залази у туђе куће, и ретко је код своје стрв — остаци од леша стрмељ — стршљен струка — део народне ношње; врста огртача стуха — в.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

и Беч половином седамнаестог, а Париз и Лондон половином деветнаестог века и какви су били обичаји, начин живота и ношње у тим временима. Ти подаци претстављали су кулисе моје позорнице и њену гардеробу.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Његова ношња, црна свилена мантија и камилавка, не разликује се ни у чему од ношње осталих великодостојника његове црквене државе, али кроз ту обичну униформу провирује јасно владалац државе.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности