Употреба речи нурија у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

нуријаши од нас пет кога првог нађу, зову га, те чита молитву или крсти и проче; и сваки попа неће рећи: „Није то моја нурија, нећу да те венчам, или молитву читам” — него сваки сврши за што се позове, па што заслужи даде ономе чија је нурија.

нурија, нећу да те венчам, или молитву читам” — него сваки сврши за што се позове, па што заслужи даде ономе чија је нурија.

Ми смо сви свештеници као браћа живили, а народ нас је као апостоле почетовао и слушао, тако да су и од околни̓ нурија долазили, и гледали и цркви милостиње као у монастире давали, а свештеници други од нас обичаје примали.

, непокорност НЕПОРЈАДОЧАН, рус., неуредан, несређен НЕСТРОЈЕНИЈЕ, рус., неуредност НИЗАМ, тур., редовна војска НУРИЈА, жупа, парохија ОБАЧЕ, слон., штавише, још ОБИЊА, лукавство ОБОРКНЕЗ, по нем.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Онда поче владика једног по једног питати: како се зове, одакле је, кака му је нурија, итд., па пита и нашег попа. Каже он све како је и хвали се нама — хвала му! — као својом дјецом.

који се узимају током причешћа нимбус — ореол; светао круг око свечеве главе, знак светости и божанске духовности нурија — парохија, црквена општина (или део ње) коју опслужује један свештеник обредословије — литургија; црквена служба

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

насулити се ― помирити се, нагодити се низам ― турска редовна војска новтати ― наслућивати, претпостављати нурија ― парохија, црквена жупа омсица ― „особа о којој је реч, тај исти“ острагуша ― старинска пушка чија се цев пуни

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности