Употреба речи објављеним у књижевним делима


Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Међутим, у једној ствари, мислио сам тад, ја сам им измицао. Они нису знали много о последњим догађајима објављеним у часонису ”Сајентифик Америкен” и научним прилозима недељног издања дневника “Сан”, које сам жудно читао помажући се

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Поћи ћемо од путовања или лутања по свету. Црњански нам у томе помаже својим сећањима објављеним 1929. године: судбину за време рата и путовање из Русије, па преко Јапана и Енглеске описује код свог пријатеља Сиба

“54 У објављеним комадима велике поеме о вуку густо су преплетене, а и узајамно претопљене, старе митолошке слике с новим, насталим у

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Извињавајући се због могућих погрешака у објављеним текстовима, опрезни Славончевић вели у предговору: ,,.. ако који сачинитељ песму види прорешетану моребит на редко

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Прелаз се осећа нарочито у романима објављеним 1950/51, који се иначе помињу као преломни. Најпре је то Свадба Михаила Лалића (1914-1992), писана у реалистичком

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

»Ако багрем много расцвета, родиће ситно жито« (СЕЗ, 70, 1958, 550, Лесковачка Морава). Бели лук. У веровањима објављеним после ИИ светског рата, као и у ранијим, б. л. има изванредно место.

л. колико остаје живих чланова у кући« (ГЕМ, 1962, 178). Како у раније тако и у касније објављеним варовањима б. л. је (в. СЕЗ, 55, 1953, 230 ид) заштита од сваког зла, у њему има 77 лекова. Богиша.

« (Ігри та пісні, Українська акад. наук, Київ, 1963, 420 ид). Босиљак. У веровањима објављеним после ИИ светског рата има веома угледно место (као бели лук, јабука, пшеница) и исту улогу као у Чајкановићевом

стабло — тело, а лишће — коса девојке која се утопила (ибід., 303, 390). Брест. И у касније објављеним веровањима б. је демонско, свето и лековито дрво.

, 208). Буква. Има необичну моћ (да учини добро или зло) и у касније објављеним веровањима. За међусобну борбу истржу букве здухачи (СЕЗ, 66, 1953, 245).

Врба. У многобројним веровањима објављеним после ИИ светског рата в. има улогу коју је Чајкановић описао, са ретким друкчијим појединостима у врачању и гатању.

Дрен. И у касније објављеним веровањима често се помиње и има исту велику моћ. У пределу Јањ ошишана коса детиња ставља се на д.

у уво (3борник Етн. муз.,, 265) — као и свињама код Немаца (Хандw. ДА, 6, 1083). Кукуруз. Међу касније објављеним веровањима о к. издвајају се врачања и гатања о свадби, о Божићу, о Св. Андреји, о Великој Госпођи и при окопавању.

« а момци: »Просо сејем, да је просим!« (СЕЗ, 86, 1974, 105). Пшеница. И у касније објављеним веровањима п. има изванредно место (в. нпр. СЕЗ, 86, 1974, 206), веће чак него босиљак и јабука.

У бусу ти бусато, У класу класато, На њиви ти сложно, А на гувну плодно!« (СЕЗ, 65, 1952, 198). Раж. У касније објављеним веровањима р. има много важнију улогу него у онима која је Чајкановић унео у »Речник«.

са рачвастим деблом (СЕЗ, 58, 1948, 346). И у касније објављеним веровањима има светих и знаменитих х.: у Гружи (у Честину) дуго се народ на Јереминдан скупљао код старог х.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности