Употреба речи орахе у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

ПОСЛЕ ДЕВЕДЕСЕТ ГОДИНА Још онда кад су Зарожани затурили вилама орахе на таван; кад су појили врбу и сејали со; кад су ишли четомице у планину те секли чачкалице да ишчачкају зубе; кад су

И још нешто. Тада је био у Зарожју кмет неки Пурко, један од оно мало Зарожана који нису затурали вилама орахе на таван, ни појили врбу, ни истезали греду, ни сејали со.

— Ако сам и скакао одговори заједљиво Ђилас — нисам затурао вилама орахе на таван као ти, чича! — Не лај, море! — плану чича Мирко. Сви пођипаше на ноге.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Она је међутим узела некакав ручни рад. Ја лупах орахе и давах јој, она их замакаше у мед. Попеску не хте јести. Он поче опет Wебер-ово Ауффордерунг зум Танзе.

Не знам како, опет се нађем с њом у истој шуми. Било је као лето. Ми смо ишли кроз некаке орахе, и она је купила у кецељу оне спољашње љуске што отпадају кад орах узри. Био је сутоњ. Сунце је заилазило за Гучево.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

магијске пробе, обично „немим језиком“, казује девојци с које стране да очекује суђеника: „После вечере удавача узима орахе и баца их кроз камин (оџак, димњак).

Ујутру исто потражи орахе, па на којој их страни нађе највише, с те ће стране доћи просиоци“, верује се на Тимоку.³ Другим средствима девојке у

У срезу хомољском пред полазак на венчање дају младој да стави у недра храстов жир, орахе и лешнике и да се тако венча, па ће рађати само синове.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Чича зирка око себе преко горњег руба наочара и гласно гунђа: — Ама, ко поједе оволике орахе, стрину ли му његову? — Сигурно Крајишници!

Чича је будно бдио над свим пословима око ратне интендантуре, па га ово одједном жестоко узнемири. Зар орахе намијењене рањеницима овако крчмити, види ти разбојника! Успухао се чича, седло га не држи.

Обзире се на пратиоце и пита: — Чуј ти, Чедо, ма је л могуће да би ови Крајишници дигли орахе намијењене рањеницима? — Би, дигли би. Никад ти њима не знаш у шта ће они окренути.

— гракну митраљезац. — А опет си спреман да дигнеш њихове орахе, а? — Спреман у свако доба. Таман да змија на њима лежи, ја ћу руком у торбу. — Како то?

Делија закратко обори главу и замишљено рече: — Би ми га жао, онако мртвог. И он волио орахе, жива људска душа. КОЛИКО ЈЕ САТИ Даноноћно у борби, без предаха и одмора, гура чувена Крајишка дивизија од

— Шта велиш, војниче, јес видио овога шидета, мајка ти пјевала! Боме, сад нечија стрина меље орахе. — Ово нас, канда, напипаше, гребем им никољданску варицу! — исколачи се Марко.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Зато сам и био љут на Нушку. Бацао срдито орахе и кестене што ми је давала. Чак нисам хтео ни да једем. Она је била полила двориште, прострла постељу и изнела у

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Пошто на питање шта који има у врећи један одговори да носи на вашар орахе а други вуну, навале обојица да пазаре хеспап онде на путу.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Кашље сова с цјепала, кашље тупо дремљиво. Плесниви су хљепчићи, у кући је мемљиво. Крцка мачак орахе под зовицом цвјеталом. Шта с телетом троглавим, шта са кравом крепалом? Кров зијевац зарже - скопча вјетар узду му.

Огњиштем пакла, пијана водо с потопне хуке, громови беру орахе, зукве пуштени с ланца, смакнути с таса, сажижу букве.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Је ли прошло михољданско славље? А ти, мама, како си са здрављем? Је л' већ вријеме да орахе тресу? Тога нема овамо у граду. Остави ми бар двије прегршти, добро сакриј, да ме не покраду.

Замукоше собе интерната и у њима смицалице Бачке, оста пуста цеста за Притоку гдје смо крали орахе сељачке. Оста Мурат, посластичар стари и његови колачи „брдари“. А другови!

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Причини ми се, у поноћ, да неко истовара Суве орахе што звоне по топлој дрвеној плочи... Али не: то се ветар са травом договара На коју ће страну света сутра да крочи.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Пошто на питање шта који има у врећи | један одговори да носи на вашар орахе а други вуну, навале обојица да пазаре хеспап онде на путу.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Сада кад је Ђорђе почео њу да злоставља. Где му је душа да баш данас због тога дође? А чим је дошао, грожђе, орахе и јабуке однела му у собу. Грожђем му и прозоре окитила.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Одбијање деце да уходе старицу изазва још веђе запрепашћење. — Откуд то? У реду, Татага даје деци јагоде и орахе, али има ли ту још нечег? — разли се сумња као отров. — Чиме ли је Татага зачарала децу?

Да макар једно дете протрчи двориштем, насмеје се, покупи или разбаца орахе, свеједно! При погледу на плодове које није имао ко да покупи, очи су му се маглиле.

дошао до оног места где му се чинило да види како из плодова ораха искачу малена, раздрагана бића, он спази само опале орахе како блистају на месечини. Целу ноћ није ока склопио.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Пошто на питање шта који има у врећи један одговори да носи на вашар орахе а други вуну, навале обојица да пазаре хесап онде на путу.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

који се у проју мешају, могли би имати хтонични значај, и то су, поред осталога, ораси, речни каменчићи, трн (за орахе и трн в. доцније ѕ. в. Орах и Трн, да су речни каменчићи сеновити по превасходству цф. СЕЗ, 31, 1924, 67 ид). По б.

Исто тако добиће чиреве онај ко дира орахе што су на Бадње вече бачени у четири угла (Караџић, 1, 1899, 213 ид). Ако их деца на Божић једу, патиће од крајника

У Риму је тада младожења бацао орахе да би одобровољио претке. У данашњој Индији, на дан свадбе, отац невестин, уз молитву, жртвује орахе прецима.

У данашњој Индији, на дан свадбе, отац невестин, уз молитву, жртвује орахе прецима. Код нас, кад млада уђе у свој нови дом, младожењин брат просипа орахе (који бивају разграбљени као некад код

Код нас, кад млада уђе у свој нови дом, младожењин брат просипа орахе (који бивају разграбљени као некад код Римљана). ОРАШЧИЋ Муѕкатнуѕѕ (мyріѕтіца моѕцхата›. Орашчић. О.

У гатању на Св. Илију »пун орах означава срећу, а кваран несрећу« и тога дана се, ако загрми, »ставља камење на орахе, да би се сачувао њихов плод од опадања и квара« (СЕЗ, 58, 1948, 251, Гружа).

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

две шаке ораха и ћасицу меда, забићу се негде у неки скровити кутак одакле ћу имати леп поглед на окршај, крцаћу орахе, умакати језгре у мед и грицкати док буде трајала непогода. Ја ћу бити сув, они ће бити мокри.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Нијесам ни то, ни тамо их нема — одговори Лијан и додаде сам за себе. — Тамо често видим само себе кад берем туђе орахе.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности