Употреба речи освећена у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

обзир, некоме за љубав; пријатељска љубав аф — мајмун аџијазма вода — мађијска вода за уништавање вампира, освећена богојављенска вода Бат — срећа батали — остави, мани, поквари баталија — битка батли — срећни бе — бре бêли —

Црњански, Милош - Сеобе 2

Да ће доћи у Кијев, били су измислили, за Исаковича, официри. Место царице, у Кијеву је била освећена и ношена чудесна икона Матере божије у Печерској лаври.

Теодосије - ЖИТИЈА

Затим заповеди да донесу богоданога града, и сам прво окуси од њега као од освећена, и раздаде свима који су били са њим.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Та-ко! Е, сад запали свићу! У свакој католичкој кући налази се по једна воштаница, освећена на Сретење (на Канделору), а чува се у кући, за употребу самртницима.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Обистине ли се тада Алексина казивања, онда... онда — блажена сени Митина, ти ћеш бити богато покајана и освећена. Нећемо се цењкати — крупан ће бити курбан што ћу ти га принети... Комаров уђе у собу. — Но, Т.........

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

— богишу — која је тог дана освећена разноси народ кућама да би га она чувала од грома. В. податке и сугестије у С. Тројановића, СЕЗ, 17, 116 ид. П.

У Св. Мартину (Међумурје) уочи Богојављења донесе се из цркве освећена вода, па се онда у њу замочи х. гранчица и прска (лустрира) цело ‹село› (ЗНЖОЈС, 12, 300).

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Прво, реци, оче седи, Колико ти владар вреди, Кад на мојој глави сја Освећена круна та? Друго ћеш ми одмах рећи, За колико могу прећи Цео овај бели свет, Ал' најкраћи да је лет?

Прво рече: - Оче седи, Колико ти владар вреди, Кад на мојој глави сја, Освећена круна та? Друго морам одмах рећи, За колико може прећи Цео овај бели свет, Ал' најкраћи да је лет?

Ил' иначе, биће зло, Ја узимљем благо сво. Прво реци, оче седи, Колико ти владар вреди, Кад на мојој глави сја, Освећена круна та? „Кад је продан неба дика, За тридесет сребрника Наш побожни, светли цар, Дваесдевет вреди бар!

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Зидајући ту цркву, Спида се навикао да иде на гробље сваки дан, послоч и по дужности; а кад је све довршено, и црква освећена, наставио је да иде на гробље често, по симпатији.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности