Употреба речи основицу у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Колективистичка усмереност води ка економској и друштвеној сарадњи припадника заједнице и представља основицу за пожртвованост и одрицања појединца у свим ситуацијама када треба следити заједничке, узвишене и често далеке циљеве

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

пољским, талијанским, грчким, као и старим родословима и биографијама српским и домаћим документима; даје ширу основицу, излажући упоредно са историјом Срба историју околних Румуна, Мађара и осталих народа југоисточне Европе.

врло мало; туђа мишљења која је са свих страна прибирао била су разнолика, често и противречна; он сам нема поуздану основицу, сигурно знање и критичан метод, и немогуће му је да тражи праву историјску истину.

вредности, човек који је створио преокрет у српским духовима и српску књижевност и културу ставио на нову, модерну основицу. И. ЊЕГОВ ЖИВОТ И ЊЕГОВЕ КЊИГЕ ЖИВОТ.

Магарашевића је што је, по наговору Павла Шафарика, покренуо Сербске лѣтописи,55 дао им широку словенску и општесрпску основицу, одредио књижевно-научни правац и прикупио српске писце тога времена. ТЕОДОР ПАВЛОВИЋ Родио се 14. фебруара 1804.

1832. примио је уређивање Сербскогъ лѣтописа, потом је постао секретар Матице српске, коју је ставио на сигурну основицу. Он је покренуо два важна српска листа: Сербскій народный листъ 1835.

Његов борбени национализам има широку социјалну основицу, он је смео и бунтован дух, и његова љубав према сељаку није сентименталност и саучешће старих, но широк бунтован дух

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

о културном подручју које обухватају новоштокавски говори, они које је Вук посредством народне књижевности увео у основицу стандардног језика.

Данас су називи поново одвојени. Почетком прошлог века Вук Караџић је као основицу за нови српски књижевни језик узео новоштокавске говоре.

поред свега осталог, долази и од готово синкретичке по типу везе уметности и општег културног модела који је положен у основицу поменутих словенских књижевности.

што можемо рећи јесте да она не припада цамо групи јужнословенских, него свих словенских књижевности које су у своју основицу положиле византијски модел културе.

Па ипак, не можемо а да не приметимо да се занемарује сасвим очигледна чињеница да је Караџић, узевши за основицу новоштокавске херцеговачке говоре, наш књижевни језик практично везао за периферију4, а не за средиште српске културе.

да покажемо шта значи или шта би могла да значи тврдња да је Дучић ритмички преуредио уметнички стих и положио га у основицу развоја наше поезије у двадесетом веку.

Једна врста таквог обрасца положена је и у основицу „Бодинове баладе“: одражавања у огледалу, реци и језеру смењују се као паралелна, али од почетка песме воде све дубље,

– већ у почетној тези – истиче да полази од „на изглед чисто телесне трауме рођења“ како би, на крају, стекао „увид у основицу и језгро несвеснога“.

И чини ми се да се то код Станковића и потврдило. Као што је познато, у саму основицу једног модела културе улази извесно уређење и доживљај простора, па и времена.

се то нама само чини, и можда се оно што је свој тројици заједничко може свести на националну фолклорну и општу митску основицу коју код њих налазимо.

Вук је једноставно узео новоштокавске херцеговачке говоре за основицу српског књижевног језика. Предности и недостаци таквог избора показали су се врло брзо: сам даљи развој, већ у другој

Чак се није ваљано анализирало ни шта је стварно Вук узео као основицу књижевног језика: да ли заиста само „простонародни говор“ или је то био и језик народне или усмене књижевности.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Премда је овде штуро препричана, окосница радње свеједно показује да је у основицу Сеоба положена замисао наративне композиције са прилично обухватним размерама.

према томе, погрешити - или бар нећемо одвећ погрешити - кад кажемо да је Црњански исти тип реченице положио у основицу и свога стиха и своје прозе. Или још тачније: он је ритмички рашчлањену реченицу из стиха пренео у прозу.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Потом сам основицу поетских текстова проширивао и даље: узео сам у обзир и баладу, и песничку приповетку, тако карактеристичне по то

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Језик је стао на чисто српску основицу, еманципујући се од историјске повезаности с другим православним Словенима. Све се то одлично уклапало у општу

Његов животни циљ да постави народни језик у основицу књижевног умногоме је диктирао и његове ставове према врстама усмене књижевности. Већ у Рјечнику 1818.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности