Употреба речи остависте у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Е, не верујете, је ли, али тако је! Не лажу мртви! Лаже Гарсули! Мени остависте само једну књигу: Житије мученика наших светих. Гут! А убиство?

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Реч „робље“, према Вуку, значи: „1. серви белло цапти. 2. жене и дјеца, фамилиа: — А како ли робље остависте!“⁵ Петар Скок сматра да је реч „роб“ свесловенска и прасловенска и да има четири значења: 1. слуга; 2. сужањ; 3.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

— Их! — вели поднаредник Траило и пљуцну. — И остависте чорбу? — А, јок! Сум просуо! — вели Јанкуљ, бришући лице рукавом.

— А богати, добро ме подсети — и Милан се маши за џеп, извуче карте и поче да их меша. — Карте понесте, а топове остависте — дира га Милутин. — Шта ћеш, Учо, мора човек да мисли и на душицу своју.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

— А куде остависте, на прилику, куферче? — Код куће — вели учитељ. — А ’оће ли да спремим једно пиле. Да уфатимо и заколемо једно пиле,

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Вук МАНДУШИЋ Ни што снио ни причат умијем, но сам сву ноћ као заклан спавâ. КНЕЗ РОГАН Ја ћу причат, кад сви остависте: виђех на сан Драшка Поповића! А мени се кâ у зарок стјеца, и рекâ бих, ето га низ поље.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

зар ме остависте?“ Олово пови Марком. Не осјети је ли рањен, но метну нож у зубе па извади обје леденице да ће у бега...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

изливала се кроз речи Маргите девојке: Браћо моја, српске војеводе, како бисте, како преминусте, а како ли робље остависте? Робље ваше све турско подножје. Све њих однела је турска поплава. Али раја је нагонила чак и звезде да о њима говоре.

допаде, пишти љуто, како змија лута: „Браћо моја, српске војеводе, како бисте, како преминусте, а како ли робље остависте! Робље ваше све турско подножје, намастири турска поругања!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности