Употреба речи отока у књижевним делима


Црњански, Милош - Лирика Итаке

Рибе је пуно особито близу отока, али лов тамо припада овима из Новог. Украсти од њих, ах како би то било дивно! За два сата тамо улови се више рибе,

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

на плажи, гледам у врх носа Ја, ситна честица непојамног тока, Негде између Кнососа и Космоса, У поподневној тишини отока, И мислим — зурећи помало искоса — Док ме плаво небо гледа испод ока: Тај свет је сплет чудесних односа, Чак и реч

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

"), а на њихову широку територијалну распрострањеност указаће и подаци са запада, с отока Хвара. Ренесансни песник и учени племић Петар Хекторовић забележио је, 1555.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Бршљан је лек од главобоље (лишће, ГЗМ, 20, 1908, 349), мамурлука (лишће, Софрић, 54), краста (лишће, ібід.), отока (облог од куваног лишћа од б. »који не гледа у море«, ЗНЖОЈС, 9, 45), опекотине (бобице и лист, Г3М, 1. с.

20, 1908, 346; ЗНЖОЈС, 11, 262), срдобоље (ЖСС, 312; СЕЗ, 17, 562), сипње (теј од цвета, ЗНЖОЈС, 11, 262), од чира и отока (као спољње средство, СЕЗ, 14, 230; ЗНЖОЈС, 9, 45); његов корен, или попарено лишће, привија се код уједа змије или

Ћипико, Иво - Пауци

Другога дана повратише се обојица с новцима кући. И из других мјеста с отока сазнавало се да ће овај пут много чељади преко мора, да ће се сви у одређени дан састати на пароплову.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

— „Ако и то не поједу доктори.” Пре две године Сека се била разболела од отока у колену једне ноге. Оздравила је, али је нога остала са смањеном моћи.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Уставите бубње и свирале, угасите свирке свеколике, да ја јунак пред сватове прођем, јер отока нигда није сама — брез хајдука, ја брез мрка вука, ја брез чете турске, ја каурске“.

Паде тама од неба до земље, — није тама од бога послана, већ од брза праха и олова; земља јечи, а отока звечи. Неки вели: „Јао моја мајко!“ Неки вели: „Прифати ме, друже!

Тељига је измишљена планина. Па сиђоше мору у отоку (отока значи: речни рукавац, али није јасно шта је певач подразумевао под „морском отоком“). Па му пружи седам кољенаца, тј.

јунаштво отказати — одговорити откле, отклен — одакле отлен — одатле отоле, отолен — одатле отому — тому (томе) отока — рукавац отресен — отресит отправити — послати очимити — говорити коме богом оче! очин — очев оџа — в.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Ка нека отока текућа Од великога света пружила се Чак до нас. А то недознано је По чему се они светом блистају: Или к првоме свету

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности