Употреба речи отолен у књижевним делима


Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Послуша је ови чоек, и кад дође цар, каже му како је добавио оне три ствари, и тако да већ ништа не манка, па отолен за трпезу готову. Цар кад види да на трпези нема ожице ни ножа ни пантарула, рече ијетко: — Шта је ово?

Цар се обрадује, притрчи к ђеци, а они к њему, ту се ижљубе и изгрле, па отолен дома, и у они исти час смакне матер, а оба сина ожени и шћер уда у један исти дан.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

СВИ ИЗ ГЛАСА ВИЧУ: Амин! ИЗЛАЗЕ ИЗ ЦРКВЕ И ОТОЛЕН СВАКИ ДОМА. БАДЊИ ВЕЧЕ ВЛАДИКА ДАНИЛО И ИГУМАН СТЕФАН СЈЕДЕ КОД ОГЊА, А ЂАЦИ, ВЕСЕЛИ, ИГРАЈУ ПО КУЋИ И

Дим је црни легâ над Бајице кâ најгушћи облак о јесени. ИГУМАН СТЕФАН Хајд отолен, што којешта дробиш! дим на Божић, великога чуда! Како ће се свенародња жертва без облаках дима учинити?

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Годину након тога, турише га као поручника у Тирол. Отуда премјестише његову регименту у Истрију, а отолен најзад на крајну границу Аустрије, у скоро добивену Боку, откуда умаче у „Черну Хору“ на Бадњи дан 1817. године.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Пошао Станимир, Санимир и Гинимир. Станимир да етане, Станимир да усане, Гинимир да угине! 2 Устума се, бјеж отолен, зла натруно: у висинске висине, у дубинске дубине, у морске пучине, ђе кокот не поје, ђе крава не риче, ђе во не

(Трипут). Бјеж отолен, зла натруно: да те ћерају девет бабица са девет штапчића, девет невјестица са девет куђељица; девет дјетића са девет

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

” Па отолен свој пут, те дома. Казује оцу све шта је и како; | отац му се врло обрадује и велико весеље учини. Оне друге двије сест

запише: „Прими куме Бога и светог Јована а дар узми“, па изнесе дијете и остави на раскрсницу близу некаке ријеке, и отолен дома у оно | га чоека.

Кад сврши поп крштење, крену сви дома да пију и на честито, а кума риба нешће, него узе они драги камен, и отолен као најбржа тица полеће и остани се у сиње море, и ништа не рече друго, него: „С Богом, куме!

“ Послуша је ови чоек, и кад дође цар, каже му, како је добавио оне три ствари, и тако да већ ништа не манка, па отолен за трпезу готову. Цар кад види да на трпези нема ожице ни ножа ни пантарула, рече ијетко: „Шта је ово?

“ Цар се обрадује, притрчи к ђеци, а они к њему, ту се ижљубе и изгрле, па отолен дома, и у они исти час смакне матер, а оба сина ожени и шћер уда у један исти дан. 11. ОПЕТ ЗЛА СВЕКРВА.

ђе си? изађи и дођи да нас изгрлиш а ми тебе; већ је вријеме.“ Брат и сестра послушаше и узевши штап отолен хајде хајде хајде, доклен их они штап до саме очине куће доведе, те како их је научио они анђео, тако и учинише:

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

за један дан излети и слети уз мунару стотину пута; отиђи питај њега што то чини, па ћу ти и ја на питање одговорити. Отолен пође садразан и након четрдесет конака стигне до мујезина.

Све му казах о мојој жени, а он ми одговори: „Пази добро и гледај да она не иђе куда по ноћи, па ми сјутра кажи.“ Отолен одем. Кад је било вече, сједох за софру и вечерах, а затим легох спавати.

Сад хајде, па ето ко те послао, тако му кажи. Отолен ти садразан пут за уши и стигне слијепоме старцу на дортјол. Све му искаже што му је мујезин рекао.

Натоварисмо све хараре на коње и отолен се кренемо даље. Кад смо били у путу, ја заиштем у дервиша једна товар пара, а он ми га драге воље даде.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

бога ми, мила посестримо, да нијесам тебе обритвио, бих рекао е си јунак добар, добар јунак, царева делија“. Отолен ми коња погоњаше, ћера коња ка Удбињи граду; кога ћаше на путу сретати, сатисне га с пута испод пута, — доклен дође у

отварати отворити јунаштво — показати јунаштво отказати — одговорити откле, отклен — одакле отлен — одатле отоле, отолен — одатле отому — тому (томе) отока — рукавац отресен — отресит отправити — послати очимити — говорити коме богом

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности