Употреба речи палице у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

⁷⁰ Од тога како и где се сече пупак зависи здравље и судбина детета. У Хомољу пупчану врпцу секу преко „дренове палице па самом јарму, да би дете било здраво као дрен и издржљиво као јарам“.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Истовремено, морали су пазити и на бубњара, који је са четири кратка ударца палице по чинели давао оркестру знак за почетак свирке.

Матавуљ, Симо - УСКОК

— викну стари Мргуд! — Зар на Божић с новијем братом да се сијечете!? Сви прснуше у смијех. — А оно нађи који двије палице, па да се њима огледају мегданџије! — дода Крцун. Њеколико момчади потекоше да нађу палице.

— А оно нађи који двије палице, па да се њима огледају мегданџије! — дода Крцун. Њеколико момчади потекоше да нађу палице. — Сад ко ће се сјећи с Јанком? — пита Крцун. — Ја, занаго, нећу, јер ја вјерујем да ће ме надгорњати!

А-ну, ти, Лабуде, који кажеш да та вјештина не помаже! — Ја, ваистину и хоћу! — рече Лабуд. Рако изједначи палице и предаде их мегданџијама. Они се раскорачише један према другом и укрстише.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

2. “Ој орачу, млад орачу, Ко ти даде младе воке, Младе воке витороге, И јармове јаворове, И палице шимширове, И заворње босиљкове, И бич — косу девојачку, Љуту гују ручконошу?

“ “Служио сам божју мајку, Те ми дала младе воке, Младе воке витороге, И јармове јаворове, И палице шимширове, И заворње босиљкове, И бич — косу девојачку, Љуту гују ручконошу.“ 3.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Другови му запечатише врата, а на прозорак ставише двије палице на крст, па га стигоше у ручаоници, гдје Грго изнесе зеља и сухе рибе.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Куд ти тежиш? Ваљда на орање? Дај да ти плуг видим и на њему опрану. Гле! ни Јарма честита немаш, какве су ти палице! Е, мој Брајко! Заливено сребром код мене све, да је мило Сваком ји гледати. Твоје спрам волова палице нису.

Е, мој Брајко! Заливено сребром код мене све, да је мило Сваком ји гледати. Твоје спрам волова палице нису. Волове добре имаш, нег’, штета, плуг ти је скрпљен. Шта за јело носиш у торби, је л’ пшенични хлебац?

— смејући се Благоје гро’том, — Плугом се дичити, — рече; је од оца ти ост’о. Сам да си текао, не би ни голе палице твог за Века имао. Плуг ми се ако поквари, удешам Сам; а ти ни оритка држати, ручице нит’ знаш.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Шимшир се спомиње у народним песмама као лепо и скупоцено дрво: од њега се, у митским дворовима, праве кућне греде, палице, вретено (Софрић, 219).

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

со тим да и Бога нам преотети могу и изагнати испод његове му снажне руке, нит се они курталисати могу од железне му палице ако нам те земљане градове и господство преузимљу...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности