Употреба речи панонском у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Они су добили специјалне особине по којима се приближавају панонском типу. Сви други крајеви, представљени на нашој карти, несумњиво припадају динарском типу.

део Хрватске, планинска, периферијска и забачена област, која је још и данас без довољно саобраћајних веза са панонском Хрватском.

Истина, рајинске особине нису карактеристика само централног типа. Њихових трагова има и у динарском, па чак и у панонском типу. Али су најјаче изражене у централном и у источном типу.

претапања скоро нема у динарском типу, који је већ од дужег времена једноставан и стабилан; она су ретка и друкчија у панонском и у источнобалканском типу. Карактеристична су само за централни Тип.

земље припадају трећем економском типу, код којег земљорадња, иако врло напредна, није од онаквог значаја као у панонском басену. Под шумом је 50% земљишта. Рудници, поглавито рудници угља и живе (у Идрији) чине велико богатство.

— Загребачка и загорска група. — Права словеначка група. Главне психичке разлике код панонских Јужних Словена У панонском типу треба разликовати становништво на западу, становништво словеначких крајева до Загреба и становништво источно од

У почетку средњег века Словенци су имали врло велику област. Пре насељавања Маџара у панонском басену они су заузимали западни део овог басена, поглавито околину Блатног језера.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности