Употреба речи певачи у књижевним делима


Африка

ПЛОВИО ЈЕ ИЗМЕЂУ АРХИПЕЛАГА И КРАЈ ШУМА. С ЧИЈИХ ОБАЛА ПРИСТУПАХУ ПЕВАЧИ Половином децембра, по пучини приступасмо лагано тропима.

То беше прави концерт, најлепше младежи у најлепшем пејзажу. Кад су завршили, пироге осташе празне. Певачи су били у води, ронећи за новцем којим смо их наградили.

И они су фетиши и нико их не гони. Нарочити певачи, гриоти звани ђале, певају уз урођеничке виолине, ударајући у њих као у тамбуре, славу Сумангуруа, хероја фетишиста.

Црњански, Милош - Сеобе 2

А Зоричка као велика госпожа. Пред његовим транспортом ишли су, све до Токаја, свирачи и певачи. Певали су чувену песму оног доба, из францеских ратова, која је почињала речима: „Тиса се мути!

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Са новим временом губе се и ови певачи. Имао сам прилике да чујем једнога од њих можда последњег. То је био слепац који је знао све познате песме о Краљевићу

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Ту је и музика и певачи, свакојаке феле инструмената, па уједно и певају и свирају. Ту је сад „Јешче Пољска не згинула” и „Јаци тади

Црњански, Милош - Сеобе 1

наливача, цевчица и свих других проклетих, зарђалих ситница, које су додавали један другом, уз грозне псовке, опет певачи залелекаше еј... еј, што се после разли по читавом логору, као кукање и запевање.

Прашина, зној и ситне, црне мушице беху им се залепиле на ноздрве и очне капке. Међу зубима су шкргутали песак. Певачи, што беху истерани на чело пука, умукоше.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Дивље сред плавети играмо коло, с вечери голи спавамо крај премлаћених кипова. Кришом нас питају певачи; ко је то био на сахрани неба, ко сведочи да је вечност у ропцу?

свету зраке светлости које мостом преко неба ил чуном испод мора треба да стигну пре но што сутра отпочне битка. Певачи су још далеко под извор-каменом у гори, док стигну амо од кнежевог лика остаће само гар на зиду.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

у хладу око подне (о стоци) плахо - брзо; нагло, обилно; необуздано, срдито; бојажљиво; веома, много попјевачи - певачи из обредне поворке попраснути - порасти посиграти се поиграти се преврлија - који се преврће (игра речима)

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Онако пун човек. И весељак, за причу! ... Стоји за часном трпезом и чека док певачи доврше славословије. Мрдне ли прстом, а ја већ знам шта је и прилазим... »Станко«, вели и смеје се.

Онда сиђоше обојица доле у цркву, да се по обичају, нађу око попова. Поп-Косту већ сместили на средини цркве и бољи певачи попови искашљују се, бацајући очи у косо на владику, који ће почети опело.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Баш у тај час онај се несигурни и млохави коњаник Чупић претвара у сигурног и махнитог Змаја од Ноћаја о коме народни певачи, склони претеривању, кажу да му ни, сабља, ни копље, ни кубура никад не оману.

Ћипико, Иво - Приповетке

Пред светим кипом жупник и певачи певају свечеву песму, а један клапац, у беломе оделу, иде унатрашке и кади свеца сребрним кадиоником.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Индивидуална иновација подвргава се колективном оверавању. Наши народни певачи обично одбијају да су они сами нешто ново саздали, него су то, кажу, од старијих наследили и запамтили.

Када су слике из Апокалипсе прешле у народну лирику, певачи нису знали њихова значења, нити су та значења могли да схвате без посебног тумачења.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

сеђаху три његова пратиоца и остали берачи, а у дну куле на нешто подигнутим подовима и ограђеним бејаху лаутари н певачи. Цигани са дефовима и виолинама.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

Шумадију и Загорје Међусобно и са будућношћу Истраживачи под земљом, у смрти, војници и рудари Истраживачи у ваздуху, певачи и икари Истраживачи под водом, песници несвеснога Тражите, нађите, претражите сва блага, Све могућности и сва имена

Петровић, Растко - АФРИКА

ПЛОВИО ЈЕ ИЗМЕЂУ АРХИПЕЛАГА И КРАЈ ШУМА. С ЧИЈИХ ОБАЛА ПРИСТУПАХУ ПЕВАЧИ Половином децембра, по пучини приступасмо лагано тропима.

То беше прави концерт, најлепше младежи у најлепшем пејзажу. Кад су завршили, пироге осташе празне. Певачи су били у води, ронећи за новцем којим смо их наградили.

И они су фетиши и нико их не гони. Нарочити певачи, гриоти звани ђале, певају уз урођеничке виолине, ударајући у њих као у тамбуре, славу Сумангуруа, хероја фетишиста.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Његови веслачи, рибари испоставили су се, наиме, као врсни певачи, и у доколици "за време минути" казивали му бугарштице: "... Сарбским начином....

Станковић, Борисав - ТАШАНА

После опет одлазе. Чим се дигне завеса, чује се наизменично песма слугу и слушкиња на разним местима, ма да се певачи и не виде.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ту тежњу недвосмислено изражавају или личности о којима се пева или сами певачи. У вавилонском Епу о Гилгамешу Енгиду — после победе над не беским звером — каже Гилгамешу: „Пријатељу мој, победили

она је постала индивидуална песма, а на крају родовског и на почетку класног друштва појавили су се и професионални певачи (као и професионални приповедачи, па чак и професионалне нарикаче).

У периоду цветања, уопште у периоду стварања епике, главни су фактори певачи ствараоци, какви су код Грка били аеди, код Француза трувери, код нас гуслари слични Вишњићу, а у периоду одржавања

гуслари слични Вишњићу, а у периоду одржавања већ створене епике — кад је стварање већ завршено — главну улогу имају певачи распрострањивачи, који чувају наслеђе из прошлости, као што су код старих Грка чинили рапсоди, код Француза жонглери,

који чувају наслеђе из прошлости, као што су код старих Грка чинили рапсоди, код Француза жонглери, код нас многи певачи из познијих времена.

У томе је „логика и укус“ певача XИX века. Одбацујући свађу, певачи XИX века, с једне стране, лишили су издајство сваког оправдања, учинили га једним општим појмом под који може да се

Настале непосредно после догађаја о којима говоре, махом бележене на првом извору, без промена које уносе други певачи, недотеране и каткад недовршене, песме „новијих времена о војевању за слободу“ драгоцени су докуменат и — кадшто —

Долазе Турци, војна аристократија је разбијена, придворни певачи силазе међу сељаке, сељаци примају феудалну поезију, показују способност да је преудесе и сувише — певају затим

састанем“, — вели Вук — „онда ми се тек радост окрене на нову тегобу и муку: не само што он, као и остали готово сви певачи (који су само певачи), није знао песме казивати редом, до само певати, него без ракије није тео ни запевати, а како

— „онда ми се тек радост окрене на нову тегобу и муку: не само што он, као и остали готово сви певачи (који су само певачи), није знао песме казивати редом, до само певати, него без ракије није тео ни запевати, а како мало сркне ракије, он

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности