Употреба речи песници у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

И кад те се сви људи буду одрекли, и када те још једном буду сви исмејали, остаће још песници да ти се диве. И вечита Магдалена брисаће и даље својим косама твоје крваве ноге.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Па и ја сам само обичан човек, и ја сам куснуо од те сласти којој некажњено певају песници свију времена и народа. Па зар само ја да улетим у тај страшни обруч непрорачуњене женидбе? Аја! Идем одмах њојзи.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

ГЛАВА ДЕВЕТА Из које ће читалац видети да је истина оно што су још давно рекли песници и философи, и то је: да је све зло у свету (од Адама па до наших дана) дошло баш од оне половине којој гђа Сида и гђа

На село се почела спуштати блага летња ноћ и, како се то песници лепо изражавају, почела је умотавати у своју мрачну копрену сво село са кућама и баштама, амбарима и авлијама, само

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

се одавало чак и математичким студијама; из племићких кругова и из кругова трговачке аристокрације су излазили песници и писци.

у замагљености, целога живота уздишући и певајући о љубави, о души (у памуку), о „ђулу“: Многи су од њих балкански песници или песници старобалканског живота.

целога живота уздишући и певајући о љубави, о души (у памуку), о „ђулу“: Многи су од њих балкански песници или песници старобалканског живота.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

(Грчевито гужва у песници писма.) Ту је! ЉУБОМИР (осећајући се нелагодно, слеже раменима). ПАВЛЕ (увек узбуђен): Ту је, али ја не смем, немам

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

вукове што се кроз забран стари, у летње дане, спуштају смирено као кардинали, за лава у прашуми што сањари као песници романтичари, за породицу ведру медвеђу што се детињски шали, за поспале у сенци јагуаре и пантере, за риса у

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Траже се. И још се траже сви они подводачи, странци, покераши, блефери, све оне лепе жене и уклети песници што су први седели у кафе-бару »Теразије«, док је био још нов новцат и док се у њему служило вруће млеко у чашама

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

дечји песник био најплоднији на прелазу из XИX у ХХ век; нешто пре њега, у Енглеској су деловали сјајни приповедачи и песници Едвард Лир (Едwард Леар, 1812—1888) и Луис Керол (Леwис Сарролл 1832—1898).

Српски песници другог реда, који се дечјом поезијом нису бавили (Милета Јакшић, на пример), оставили су брда неупоредиво бољих дескрип

надзираваној области многе је навело на презрив однос према тој, нижој врсти песничког изражавања; малобројни бољи песници који су се дечјом песмом бавили гледани су с неодређеним симпатијама, као чудни и неважни изузеци.

Наивност, зачуђеност и дечја отвореност према свету не могу се опонашати, а то је оно што лоши дечји песници упорно и узалудно покушавају.

Како стоји ствар код песника иначе, тј. на који се начин ове тежње остварују у озбиљној поезији? Јер сви ваљани песници нису, истовремено, и дечји песници. Зашто?

на који се начин ове тежње остварују у озбиљној поезији? Јер сви ваљани песници нису, истовремено, и дечји песници. Зашто? Одговор на ово питање на посредан начин осветљава појаву о којој расправљамо.

Б. Шимића (1898—1925) чуђење у свету, модерни песници су своју зачуђеност уградили у моћну, комплексну надградњу: основна мера једва је видљива.

Јасноћа коју су јој нудили несавремени песници за одрасле била би осиромашујућа, неплодна; јасноћа дечје песме, лишена задњих мисли и рачуна, више јој је одговарала.

Појам неуспели песници свакако не треба изједначивати са појмом лоши песници. Прави дечји песник поступа мудро и целисходно: један несавршени

Појам неуспели песници свакако не треба изједначивати са појмом лоши песници. Прави дечји песник поступа мудро и целисходно: један несавршени таленат проналази одговарајућу форму, свој оквир и

Ја само мислим да би дечји песници, од Керола и Змаја до данас, писали песме које пишу и онако како их пишу, и кад их деца уопште не би читала.

а Песник покушава да га васпостави у речима; пошто је зец једно од савршенијих отелотворења тог обрасца лепоте, песници га радо узимају као тему и модел, што је, разуме се, упрошћен поступак.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ 345 ПОЕЗИЈА 346 ПРИПОВЕТКА И РОМАН 348 ДРАМА 349 КЊИЖЕВНА КРИТИКА 350 КЊИЖЕВНИ ЈЕЗИК И СТИЛ 351 1) ПЕСНИЦИ 352 ЈОВАН ДУЧИЋ 353 МИЛАН РАКИЋ 355 СТЕВАН М.

и тврди да су Срби, још у XВИИИ веку, требали усвојити, као књижевни језик, језик којим су певали дубровачки песници.

»Хебски сужањ«, »Последњи деспот« постао је народни херој и мученик, симболична личност, коју су историчари, песници и беседници за готово два века стално помињали.

Стихови су у такозваном »пољском тринаестерцу«, којим ће се најрадије служити наши песници XВИИИ века. То је стих од тринаест слогова, са цезуром после седмога слога, и са строфама од два стиха са сликовима.

дошао у руску књижевност још у XВИ веку из пољске књижевности, и њиме су врло радо писали руски реторичари и школски песници. Стематографïа није оригинално дело, и сам Жефаровић то напомиње.

Немачког преводиоца српских песама Герхарда уверио је да сви римски песници носе српска имена која су само писари и писци искварили, и чак да и у Србији има Герхарда, само се зову Ђеро.

Његове лирске песме без веће вредности издала је Српска књижевна задруга у Београду 1899. Као и сви песници његовог времена, писао је доста пригодних песама, нарочито политичких. Око 1840.

се био загрејао за грчки устанак, за који у доба општега јеленофилства у оно доба били су се загрејали и велики песници европски, као Бајрон и Виктор Иго.

Још као ђак, од 1838, почео се јављати својим стиховима у разним српским листовима и алманасима. Као и други песници његова нараштаја, он је колебљив у правцу.

опевао своја лична осећања, заносе своје маште и чула, сасвим субјективно и страсно, као што ће доцније романтичарски песници певати. Његове скупљене Песме изишле су у Београду 1907. Живковић је био један од најпопуларнијих српских песника.

Српски песници, Бранко Радичевић, Јован Суботић, Лаза Костић, почињу писањем немачких стихова. Немачка оријенталистичка поезија успешн

Романтичари се упознају са цветном мађарском књижевношћу око 1850. и 1860. године, мађарски писци, песници, занесени патриоти и слободњаци, нарочито Петефи, читају се, преводе и утичу на српске песнике шездесетих година.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Песници! Па одавде је последњи песник збрисао пре једно двеста година! Келнеришка је стајала изнад стола са изразом на лицу кој

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

« »А после, Боже мој, кад би се залегла љубав, она права љубав, што је песници певају, што сав свет о њој говори... па ја и она — муж и жена!...

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Укус се мења, укус се мења: само су хуље све исти. Хиљаде година вуку нас за нос, песници, месије, цареви и комунисти. Шта ти је жао нашег покољења, укус се мења, укус се мења.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Питање о постанку јегуље стајало је увек и непрестано отворено и, како би рекли песници, обавијено копреном тајанствености. ИИ.

воде у дубинама она постаје гушћа, и то толико да чврст предмет, бачен у воду, никад не стиже на дубоко дно. Песници су прихватили ту идеју и створило поетску легенду о бродоломцу који вечито плива по океанским дубинама, негде између

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

Кресни, И обасјај таму где песници живе, Мајушности своје нека буду свесни. Сруши, ко од шале, њихове олтаре И идоле многе којима се диве!

И шта би он, тај месец, коме поју Од Индије до вечитога Рима Чежњиву светлост и сањиву боју Сви песници на језицима свима, Кад не би тако у глухој самоћи Тешио срца што се чежњом гуше И љупким сјајем кроз бескрајне

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

— То је љубазно. — О, боже, И тачно. — Да л’ вам се веровати може? — Више но другом. — Уосталом, зна се, Песници ласкају... то је слабост њина. — Увек мања но што замишља „средина“.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

и њеним мужем у отменој кући, где га са дубоким поштовањем посећују свемоћни државни ци, славни научници, уметници и песници“. „Знам“. „А све то има да захвали својој нећаки; она га је из беде довела на овај високи положај“.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

“ Они, дакле, нису хтели дати рату своје животе. А шта се о њима говори? Шта сваки дан читамо? Шта пишу патриотски песници што из далека друге туткају у смрт? Пишу: да су они хтели умрети, да онима ништа слађе није било него умрети.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Мислим да не треба посебно истицати колико су песници од симболизма па надаље настојали да поезији врате изгубљени „углед“ управо тако што су покушавали да измене њен

затвореном или, с друге стране, да се преобратила у чисту прозу, ти су се гласови појављивали у оној мери у којој су песници почели да напуштају стилску периферију у језику и да на елементарне језгрене језичке елементе примењују своје

9 Сада није тешко замислити у каквом су се противречном положају нашли песници нашег романтизма када су се приклонили усменоме стиху и језику, чиме су се приближили и фолклорној поетици.

Основне језичке потешкоће на које су наилазили песници у доба романтизма сада можемо кратко и готово овлаш поменути: они су најпре морали одвојити синтаксу и њену интонацију

Народни стих заменили су страним – дванаестерцем и једанаестерцем из француске поезије – и песници који су дошли после Илића: Милан Ракић и Јован Дучић. Оваква нагла промена стила може се различито тумачити.

Јер оно што романтичарима није пошло за руком, то ће остварити песници модерне. А оствариће, поред осталог, и зато што су напуштањем народног стиха напустили језик који је из њега ишао – у

То је, разуме се, синтакса „београдског стила“, у чијој су изградњи активног учешћа узимали и песници. Уз то је код Дучића, у његовим путописима и огледима, реченица тако пажљиво грађена да је доведена до савршенства, са

Постоје песници који остају у истоме књижевном стилу и служе се средствима и поступцима који су за тај стил везани. Такав је, на

А имали су га само ретки и, мислимо, уистину велики песници. (2000) АНДРИЋЕВА НОВЕЛА „МОСТ НА ЖЕПИ“ Девојка је, вели једна народна изрека, као камени мост.

Она прикрива да је већ тада у зачетку постојало понешто што ће после рата шире развити нови песници. Можда је најзанимљивији пример Дисове слутње из „Тамнице“ о „невиним даљинама“, са којих рођењем падамо у овај свет.

Диса нарушавање изгледа спонтаније, будући да се не ослања ни на какав песнички програм какав су, доцније, авангардни песници готово редовно подразумевали.

у нашој устаљеној (канонизованој) слици света, коју је Дисова песма најавила, а учиниће је довољно видљивом млади песници с почетка двадесетих година.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Има теоретичара који мисле да се проза коју прозаисти пишу разликује од прозе коју песници пишу по томе што ови последњи уносе понешто од „технике” стиха. Сеобе су, мислимо, добар пример.

284 Тачно, дакле, онако како се то у ондашњој поезији и дешавало: песници су све чешће кршили метричке погодбе, па се добијао утисак као да се испод „везаног” метра пробијао „слободни” ритам.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

под земљом, у смрти, војници и рудари Истраживачи у ваздуху, певачи и икари Истраживачи под водом, песници несвеснога Тражите, нађите, претражите сва блага, Све могућности и сва имена свом Југу Који саветује плодовима љубав н

О песници свуда и увек окренути лицем према привиду са звездом уместо ишчупаног срца пред непојатним, када је пред нама само једа

на оне који су запевали И оне који су остали робови Али долази дан великог ослобођења Песме ће се отворити ко тамнице Песници ће бити уништени Песме ће бити прилагођене Кад народ открије тајну како се постаје велик Тргови ће остати без

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

Ој, песници, стари друзи, Што срца имате, Насмејте се на ту љубав, Коју не схватате! XXВИИИ Благо оном, који уме Да без речи

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

К ПРОЛЕЋУ 34 ЈОВАН РАЈИЋ 43 КАНТ 44 СЕРБЛИЈА 47 ЈОВАН АВАКУМОВИЋ 50 ПАШХАЛИЈА НОВАЈА 51 НЕПОЗНАТИ ПЕСНИЦИ 55 ТИСА СЕ МУТИ... 56 О САВКА, САВКА... 58 ПРОЂЕ МНОГО СВЕТЛИХ НОЋНИХ МЕСЕЦА... 62 ХОЈ ДЕВОЈКО...

Непосредно пред Бранкову појаву, усред крупних словенских маштања, јасно је било да такви песници, у процепу између свога аустријскога династијаштва и у њих додуше дубоко усађене, али некако платонски апстрактне и

Сви песници предбранковске епохе били су додуше јединствени и често јединствено надахнути историјским национализмом у даровитом опе

Ту, у томе овако издвојеном стиху, један је прелом, и једна међа, и завет. Песници ове Антологије, у своме непосредноме осећању живе вековне аустријске снаге, у своме респекту према трајности и

(У овој Антологији иступају као песници три владике, три аустријска официра, један калуђер, један свештеник, а сви остали, сем неколицине писаца од имена,

А наши песници у знатноме делу предбранковске епохе једва да су имали у рукама инструменат поузданији од волапика, и не само Пачић,

У своме крајње незавидном и тешком положају наши песници предбранковске епохе тешко су се сналазили, још теже одлучивали.

Стари песници наши нису тако лако могли одбацити старе речи: каткада су им тако добродошле, из метричких, музичких разлога, каткада

Говорили су њиме, писали, крај свега, прави, једини наши тадашњи песници. Наталожило се, прво око осећања и мисли изречених у тим старим текстовима, па онда некако и у речима самим — којима

књиге: говори језиком друкчијим (и у дословном и у пренесеном значењу речи) и тенденцијама оштријим, искључивијим но песници предбранковског времена.

Јован Авакумовић НЕПОЗНАТИ ПЕСНИЦИ ТИСА СЕ МУТИ...

Тако су уосталом радили не само наши песници; и радили су баш по узору на друге, често највеће. Млади Гете је, на пример, за свога стразбуршкога боравка писао

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

поезија срца и осећања него поезија духа и маште, сасвим различита од непосредне лирике какву су писали Бранко и Змај, песници против чијег се култа борио. Он је новатор и експериментатор.

Млађи, од Дучића и Ракића радикалнији песници већ су наишли на неспоразуме с критиком, што је знак даљих промена. Почетна суморна расположења претворили су у

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

века. Осим тога, у њима су промовисани сви важнији песници и прозни писци овог периода: Коста Абердар, Љубомир Ненадовић, Ј.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Срећни, Бранко и Павле испричаше случај и Милану. — Види се да сте песници. Требало би вас прогонити због средњевековних идеја. Тајанство, аналогија, невидљиви укрштаји, буди бог с нами!

” Он само стисне очи, и потседне ме. Кад ја легнем, он остане на мојим хартијама. Мистериј. Ви песници знаћете каква је то тајна... А ноћас баш не тренусмо ни ја ни Мика.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Да није било математике, ти би добри људи, данашњи песници и глумци, наставили своје школовање н били би можда велики и честити чиновници.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У сваком случају, био је то такав ступањ на коме су изузетно обдарени појединци — познати или легендарни песници, али свакако појединци — из богате песничке традиције и традиционалним стилским средствима створили у потпуности или,

То мишљење, наравно, није тачно. Истина, у многим случајевима епски песници — не само они који су стварали епопеје него и они који су певали краће епске песме — живели су на краљевским и уопште

Али то исто, мада у мањој мери, раде и веома даровити песници, а то значи да су општа места и за ствараоце и за слушаоце имала посебне чари и да су понављана и због тога.

Али одмах затим, све на истој страни (318), иако наводи разлог више да су феудалци песници, Зоговић је знатно резервисанији: „...

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

њој је један, за Мана врло пријатан, извештај из уста Васке измећарке, после којег је извештаја Мани — као што би то песници казали — сунце лепше сијало, цвеће пријатније мирисало и птичице лепше певале.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности