Употреба речи печалба у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Промена занимања повољно је утицала на развијање описане пословне живости. Нарочито их је печалба начинила окретним и духовно хитрим, али исто тако и више безобзирним.

Утицај печалбе је знатнији него утицај сточарства и кириџијања. Ова се два занимања постепено губе, Док је печалба постала занимање распрострањено у целом становништву.

Нигде у јужнословенским земљама није печалба толико општа и тако давнашња као у областима централног типа. Узроци су географски, економски и социјални.

Било је доста таквих, који су, угледајући се нарочито на Аромуне, почели ићи у печалбу. Најстарија је аромунска печалба. Она се може пратити кроз све време турске владавине, а можда је постојала већ и у средњем веку.

Тако се после печалба распростирала по области старог племена Брсјака, спуштајући се постепено од горњих села према доњима.

У овом другом периоду печалба, која се и даље наставила по Балканском полуострву, шири се по медитеранским азијским и афричким земљама.

Никакав утицај новијег времена није људе централног типа толико преиначавао као печалба, тим више што су мењали печалбарске правце и долазили у нове земље друкчијих прилика.

је делом резултат овог етничког састава а делом и сасвим особитог начина живота овог становништва (сточарски живот и печалба). „Мавровац“ ужива добар глас.

У њиховим кућама има кадшто више предмета савременог напреднијег живота. Печалба, која је развила индивидуализам, уништила је задруге. Међу свима областима централнога типа у овој је најмање задруга.

Али је ипак последњих четири-пет десетина година почела печалба увелико, и сада нема села, готово ни куће, из којих мушкиње не иде у печалбу: у Србију, у Румунију, у Бугарску, а

Откуда печалба једној овако плодној области? Један је од узрока, без сумње, у томе што је Полог за данашњи начин рада пренасељен

Скоро су сви одрасли по селима били у печалби, или су сада у печалби. У сваком селу није код куће велики број људи. Печалба је новија, али је ипак променила људе.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Сточарство је у Гори уништено и настала дотле незнана печалба. Не може он ићи у Смирну и Сарајево да гради халву и продаје бозу. У друкчију је печалбу пошао.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности