Употреба речи пипери у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Док су Дробњаци, Васојевићи, Морачани, Пипери, Кучи, Цуце и Ћеклићи, чекали на вести о Василију, жељно, Василије је био потпао под невољу, јакоже и прочаја Сербија.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

год., Озринићи и Његуши 1435, Бјелице 1430, Бањани 1319, Дробњаци 1354, Бјелопавлићи 1411, Пипери 1416, Васојевићи 1444, Кучи 1455. Сва су ова племена, дакле, постојала у XИВ и ХВ веку.

племена Васојевића воде порекло од претка Васе који је, после боја на Косову, залутао у Лијеву Ријеку, у Црној Гори; Пипери би водили порекло од Пипа, Бјелопавлићи од Бијелог Павла итд.

По Ердељановићу су Пипери постали од старог становништва (правих Пипера) који чине скелет, затим од остатака Лужана и „братства“ Мугоша, који су

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

, „Упутство за испитивање народа и народног живота“, СЕЗ, 16, СКА, Београд 1910. Ердељановић, Ј., Кучи, Братоножићи, Пипери, Слово љубве, Београд 1981. Ердељановић, Ј., Етнолошка грађа о Шумадинцима, СЕЗ, 44, Београд 1951. Ериксон, Е.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Бише се Катуњани с Ријечком нахијом, а ова с Црмничком, а Пипери с Бјелопавлићима, а Морачани с Ровчанима, а ови и с Бјелопавлићима и с Пиперима.

Игуман се сјети што хоће владика и потанко одговори на питање. Послије њега на ред дођоше Пипери и Бјелопавлићи и остали даљи. И сваки причаше о ситницама, поњекад и смијешним, само да се људи разведре.

“ Крцун му показа колико опсиже Ријечка нахија, гдје почиње Црмничка, гдје су Кучи и Пипери. Највише се Јанко зачуди кад од рођака дознаде да Ријечани и Црмничани често бију бојеве и на води са Арбанасима и

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

— Али ни за лек добро, војводо, И Шуловић нас с подлим Мићићем У овом кобном часу остави, А с њима Вуксан, за њим Пипери Неверницима помоћ дадоше. КАП. ЂУРАШКО: На касапиште одоше, Где ће их стићи моја освета. (Катуновић пада рањен.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

западним областима“ (где живе Кричани, Зупци, Бањани, Дробњаци, Паштровићи, Ћеклићи, Бјелопавлићи, Озри(х)нићи, Пипери, Његуши, Васојевићи и где се племенска организација „одржала до пред крај XИX вијека“) даван „најжилавији, скоро

на врата тавници проклетој, пак дозивље Лијеша војводу: „Ко је овђе Лијеш од Пипера, нек изиђе пред таваницу клету, Пипери га на откуп узеше, даше за њга све пиперске овце, и још много небројено благо, и сувише робињу ђевојку“.

“ пивница — подрум у коме се држи пиће пињал — бодеж, оштар нож с обе страве Пипери — племе у Брдима на северу од Титограда Пиритор — в.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности