Употреба речи пир у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

на погубленије, и као што су ми после тога млоги и Срби и Турци казивали, мој је отац сасвим при себи био, аки би на пир вођен био, и слободним гласом викне: „Фочићу, Фочићу, не молим те за живот, него те само молим, немој ме бешчесном

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

СЛУТЊЕ Тај замор без сна и без помоћи, Без жеље за пир и за ловоре: У ове моје горке поноћи Све слутње дођу да проговоре.

Теодосије - ЖИТИЈА

Своју замисао рече игуману и замоли га да се с вечери почну јутарње песме и да се начини велики пир да игуман почасти војводу с благороднима, а младић је ове и сам својим рукама служио и веселио.

И Док је трајао велики пир и велико весеље, изнесени су сјајни дарови. И свакога од благородних према узрасту, према верности и према части

Када су изишли из цркве, седоше сви за трпезу. Пошто су нови архиепископ и нови краљ приредили веома велики пир, благородни, епископи и цео народ бејаху увесељени, а ништи по заповести светога још и довољно обдарени, и тако сви

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

у тихост сточим хлòрофил с олује; и кренув горјем, или било куда, тек шапор пустим: Иза седме горе под крушком пир је Деметре и Флоре. Вилењак биљни јасне се са дуда. ИИИ Затруби злокоб с руба памтивека.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Сјајне главе разбојника плутају по води попут ораха, бљесак свећњака и чаша по кулама средоземља, пир је свих пирова ноћас.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Вероисповест сувременог природњака, Шта нас кошта господар и бог, Приповетка како је геја наранио два начелника, Пир бездушника, Народна права.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Кромпире Много волим твој пире, Ваљаш и из тигања После доброг фригања, И уз путер и уз сир, Добро иде твоје пир. И кад си хладан, и кад си врео, Ја волим само твој други део, А први ћу — оно кром — Поклонити било ком!

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Не знам... Али јутром, кад се чудно дели Свет мрака и зоре, завршен је пир. Цео град је мржње покрио снег бели Безгласном тишином што теши и цêли. Тáјац пролазности. Снег... И бели мир.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Тешко другу без друга и славују без луга. — С добријем другом прико свијета, а са злијем ни на пир. — Боље је имати рђаву годину него рђава сусједа. — Тежи је рђав друг него дуг пут.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

и обесели се, па затвори струк босиока у камару, а сјутрадан учини велики објед и сазове многе своје пријатеље на пир да им покаже ови струк босиока.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

Звуци виолина, вино, јак додир жена Дају нам пир, Ал' свуда се крећу сенке мртвих времена, Умрли мир. Музика с песмом пружа нам старе јауке, Опела траг; Загрљај,

И слобода ниче из великог рата, Из гробова нових долином Вардара; Али та слобода нашег старог брата Пир сатански уне код грешних Бугара.

и гробова Остала нам још прашина на хартији К'о једина успомена на џинове; Сад сву славу пронађосмо у партији, Пир поруге дохватио све синове. Остала нам још прашина на хартији.

Старост поцрне, човек поста сед. А иду они, посланици пакла. Напред корача побеснео пир. Тресу се куће и падају стакла. И ноћ се спушта, и врисак, и мир.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

»Невен« 1882. БОГАТАШ И УБОГИ ЛАЗАР (Уз слику) „Глад ме мори, дај ми јести, Ако ти је душа драга!“ А богаташ пир пирује — Презире га, не слуша га. „Глад ме мори, дај ми чега; Невоља ми преголема!

Виће царица. А ти иди па је види како царује.“ Оде старац. Нађе бабу. Баба царица. Она седи за трпезом, — пир, благовање, А велмуже и бољари стоје око ње Па јој точе старо вино, оно заморско.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Уз конфект се једе Из Земуна сир, А флаше се реде Баш к’о да је пир; Ту се скаче, море, Чардаш, котиљон, И урла до зоре: — Живио наш бонтон!

Ах срце не мучи ме. Ах, дај ми само мир, Јер љубит ја не смијем Нит дочекати пир. Ах, тежко је умриети Кад ништа не боли, Још тежје је љубити Што срце не воли.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

Мрењем за живота Скидам са себе слепи рођаја знак. И не као ти Стрмоглав оплођењу Слепо на пир. Но вољом, те не саздала ме, Пут отварам, ево, Себи за уништење, Нерођен ма за мир.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Јабуке у сну значе непријатност, болест, беду (СЕЗ, 13, 442; 32, 119; Зборник, 137а); али значе и гозбу, пир (ЗНЖОЈС, 19, 206). Међу типична αδυνατα ‹= што не може бити› у народној поезији долазе ј. са јавора (»...

Ћипико, Иво - Пауци

Зато полажаху сви к'о на пир у тај туђи свијет, остављајући на изгладњеломе кућноме прагу своју немоћну старчад. Иво је тужним срцем слушао

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Слободи те српској дајем, Њен је данас пир, Да са њеним задисајем Сипаш миомир…“ Љубичица главу диже Из дубоког сна, Па сад више не уздише, Заборавља зла.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности