Употреба речи плуг у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

абонос (црно и тврдо дрво); окорети се уашити — преварити увар — корист увратина — место где се при орању заокреће плуг удљиков — од удике или камишовине (бело цвеће) узјаздити се — запрепастити се, застрашити се уја — тренутна срџба,

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Али знате ли шта је то кад ратар остави свој плуг, па се лати оружја?... То значи: борбу на живот и на смрт, борбу очајну, вечиту...

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Тај је Јеротије чак и ишао њему. Шта су њих двојица говорили, то се не зна. Једанпут довуче Јеротије американски плуг и стаде се хвалисати како га је учитељ научио.

Ал' кад га забоде у неку крчевину, а плуг пуче на двије поле као да је од леда. Псује Јеротије што му на уста дође, и кад се он даде да га учи којеко ко није ни

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

хозлицама са шлингерајем, па изгледа к’о мали гаћасти голуб; и слика доброга цара Јозефа како је узео једном паору плуг из руку, па сам он оре, а паор Шваба диг’о руке, а упро свој благодарни телећи поглед у небо, па вели: »О, боже,

Африка

Сваки час на њивама орачи са по једним коњићем и једном камилом, упрегнутим заједно у плуг. Стада афричких јагањаца, крумова, праћена пастирима. Палме урми и кактуси. Друм јединствен, гудрониран.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Биће сјутра цоктања и отпухивања кад се на њиви појави дјед-Раде: - Е, мој Никола, затрке се на кобиле скаче, а плуг и брана траже друкчију памет.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Е, мој Никола, мој Никола, затрке се на кобиле скаче, а плуг и брана траже друкчију памет. Ако стриц отпутује у Банат, да прими наполицу са своје добровољачке „парцеле“, или ако

— Шта да ти дуљим, брате Раде, тек што сване дан, а човјек сељак окује руке уз плуг ил мотику, савије драга леђа црној мајчици земљи, па тако, корак по корак, као да су му ноге у букагијама, миче се уз

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Ноћ је безмерна. „Шта то чух, шта то чух! Слух, дух, крух... сух, плуг... пух, слух... њух, ...чух, њух, бух, трух, дух... сух, вух, клух, срух, дух, дух, слух... чух... чух...

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

Све грли мир и сан. По кашто заурла само Суседов стари пас, ил' позно дошавши с рада, Испреже ратар плуг и стоку уморну поји, И ђерам шкрипи све и вода жуборећ' пада. ЛАКУ НОЋ! Лаку ноћ, лаку ноћ!

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

— Сто жутијех дуката, по Богу брате!... — Ала би се окућио! — Волове ка' дивове, па гвозден плуг, па окована кола, па... — Море, промисли још сад куд би стругнуо кад га загледаш, а волове — батали.... — Ко зар ја?

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

С ОРАХОМ — О Боже како је ови орах пун језгрица, тако да је пуна кућа здравља, тако да је пун обор говеда, плуг волова, тор оваца, амбар жита, млекар смока, и сав мој мал сваке среће!

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

44. Сврака на крмачи. 45. Каиш на нози. 46, 47. Сунце. 48. Кревет, врата и дирек више врата. 49. Плуг. 50. Пиле. 51. Ђевојка и вијенац. 52. Попови. 53. Лула и чибук. 54. Пушка. 55. Кад човек иде у воденицу. 56.

” А чобан прихвати: „То мене није зло, него ми је добро.” А краљ рече: „Како, море?” Тада чобан одговори: „Ја узех плуг и во | лове, па узорах три стотине дана, те све посијах шеницу.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

шта је радио у младости са чувеним стрицем Јуретом; како су „приваћали“ стоку по околини; како су једном одјавили плуг волова из дворишта, па су, поред све потјере и пуцњаве, спасли себе и склонили волове; како су једном дочекали личке

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

„Две њиве и ливаду.“ Нема разговора. „И забран одозго, и виноград одозго!“ Јок. „И краве, кола, плуг, и кућу да ти направим.“ Јок. „Цело имање и све злато у готовини.“ Мало је то, газда-Ђорђе, за њега.

мрак и моје образе, једино она крвари, а жиће је то, распрскава се, ломи, разваљује, то је рука што ће нож, кантар, плуг да држи, женским недрима да луга, жеравицу да сипа, то су ноге којима су све вароши близу и све зверке споре, То је

Зато ти коме ће она до сунца постати мати, кад дорастеш да ореш по женама, никад их не жали. Буди плуг и семе. И ори и сеј док не цркнеш. Никад неће бити толико уста да нестане меса и траве.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Све грли мир и сан. По кашто заурла само Суседов стари пас; ил' позно дошавши с рада Испреже ратар плуг, и стоку уморну поји; И ђерам шкрипи све, и вода жуборећ' пада. В.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

А краљ рече: — Како, море? Тада чобан одговори: — Ја узех плуг и волове, па узорах три стотине дана, те све посијах шеницу.

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

си мућурла: да се белиш, да се китиш, да чешаљ намешташ како ти је воља, зато је бог ноблесима руке дао, а не да вуку плуг. (Дува у прсте.

Неће она мене срамотити. Неће мидер, неће цвет у руци, да шта ћеш, плуг? Крмачо једна, чекај, научићу ја тебе; ако си нобл, моја си, ако ниси, а ти бестрага. САРА: Сиперб, сиперб.

Петровић, Растко - АФРИКА

Сваки час на њивама орачи са по једним коњићем и једном камилом, упрегнутим заједно у плуг. Стада афричких јагањаца, крумова, праћена пастирима. Палме урми и кактуси. Друм јединствен, гудрониран.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Сад земљедјелец с одморними члени Плуг изгоњајет на своја њиви, После покоја труди пријемља, Зној с чела тарет. Всјаки художник в својему дјелу Занимајет

Куд ти тежиш? Ваљда на орање? Дај да ти плуг видим и на њему опрану. Гле! ни Јарма честита немаш, какве су ти палице! Е, мој Брајко!

Твоје спрам волова палице нису. Волове добре имаш, нег’, штета, плуг ти је скрпљен. Шта за јело носиш у торби, је л’ пшенични хлебац? О чуда, проја!

Сам да си текао, не би ни голе палице твог за Века имао. Плуг ми се ако поквари, удешам Сам; а ти ни оритка држати, ручице нит’ знаш.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

КАДИФИЦА Самметблуме (тагетеѕ патула). Кадифица. У источној Србији, приликом првог орања, к. се ките волови и плуг. Такође се и у семе меће босиљак и к. (СЕЗ, 17, 14). У околини Ниша к. и босиљак носе се код мртваца (СЕЗ, 16, 250).

је пренесен у Србију »из Немачке« у време Кочине крајине (1787), када је издато наређење да свака кућа засеје по један плуг кромпира.

, № 166); њоме се прави магички круг преко кога не може ђаво (ЗНЖОЈС, 19, 148); три л. младице заустављају плуг (СЕЗ, 41 № 186). Она уопште може испунити сваку жељу (иб., № 53). Л.

је својим басмама 49, а један није могла, јер је у роговима волова било уврћено помало тисовине (и због тога »такав плуг не би могли зауставити ни сви сихирбази што их има на свету« ГЗМ, 10, 1898, 515).

су добиле по томе што расту на местима где се, по народном веровању, јављају але: на »увртима« (где се окрећу стока и плуг при орању и где се »не седа, нити се руча, нити се мала деца везују у љуљке«) и »по браницима на водоплавном земљишту«.

Ћипико, Иво - Пауци

Нико лежи уз ватру, под кабаницом. Над њим стоји јунац. Нешто је болешљив, жао га Илији, јер га већ хвата у плуг, па га је привео к ватри.

Нађе га замишљена и забринута, не разговара ни са сувезником, и док сувезник чврсто плуг држи, он обилатом, пространом руком нашироко сије и, сијући, Маши се чини да о нечему премишља.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

И вредни ратар облази пола, Припрема семе, оштри плуг; И све је срено - поље и дола, И густи луг. Све слави пролећа дан.

Све грли мир и сан. Покашто заурла само Суседов стари пас, ил' позно дошавши с рада, Испреже ратар плуг и стоку уморну поји, И ђерам шкрипи све и вода жуборећ пада. 1883.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности