Употреба речи повесмо у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Жене на бабинама не ваља да плету јер ће дете бити брбљиво.³⁴ Ваља се, кад се иде на бабине, понети и једно повесмо (свежањ кудеље, вуне или лана), које се стави уз колевку, да би дете, ако је мушко, било бркато, а ако је женско —

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Сад иди у свет, моја јадна песмо, Но волео би да си ми повесмо, Да из те дивно ја увртим уже, Да браћа моја неке њим послуже. (19.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Преле су преље с вечера. Која је више напрела? Мајкина Ружа највише; Стигла је вала до цара, Посла јој царе повесмо: “Нај теби, Ружо, повесмо, Опреди мени шаторе, Што од тог теби остане, Опреди себи дарове, У мом и двору дерала!

Која је више напрела? Мајкина Ружа највише; Стигла је вала до цара, Посла јој царе повесмо: “Нај теби, Ружо, повесмо, Опреди мени шаторе, Што од тог теби остане, Опреди себи дарове, У мом и двору дерала! На мојој руци спавала!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

света сама су по себи и као опис занимљива, а не и без поетске каквоће; не ретко баш таква казивања су мотивско повесмо, из кога су се преле маштовите народне бајке и епске легендарне песме.

“, (па онда дарује прочеље сребрном паром). (Сад извади иза појаса повесмо, развије га, превеси преко греде и рече): „Довде ти тежина порасла!

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Још су га веома одликовали негда црни, а сад прогрушали брци, дуги као повесмо, и густа округла брада, која му је покривала скоро све лице испод очију на ниже.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

дебеле као нога у бутини, стоје превијене као меке воштанице; дебеле чамове греде рашчешљане у танка влакна као повесмо кудеље; точкови, склизнув са шине, зарили се у насип и окрећући це ту у месту самлели сав шљунак око себе у ситно

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Влас се таласа једној к’о златне повесмо свиле, У друге гори око, сунца електарска зрак! Рек’о б’ да гледиш два тек развита пупољка, Ружице беле један,

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

порасле« (СЕЗ, 7, 156). Због к. жене не раде па Бели четвртак (СЕЗ, 19, 7). Да би била добра пређа, даје се прво повесмо к. у цркву (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 185). О демонској снази к. сведоче и различите забране с њом у вези. К.

; изниклу к. чува »конопљарица« (мушкарац прерушен у жену), која на четвртастом штапу (као на преслици) »преде« повесмо к.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Клота, она парка која држи повесмо, била је моја најстарија тетка, која је имала нечега митолошкога на себи већ и по томе што је под носем имала бркове

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

„На дилчику“ — каже Вук — „горе стоји башлук [у варошке преслице оно горе на што се повесмо навија (а сеоска је преслица самотвора, па је место башлука горе као лопатица)] око којега се навија повесмо, а доле

на што се повесмо навија (а сеоска је преслица самотвора, па је место башлука горе као лопатица)] око којега се навија повесмо, а доле се дилчик забоде у коло, и то је све у варошке преслице.

бразде) око села. куђеља (кудјела) — преслица; повесмо: Везаћу га уз то бојно копље као жена куђељ’ уз преслицу кујунџија — златар кујунџика — кујунџијина жена кука и

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности