Употреба речи повијест у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Бошковић-Стулли, Маја, „Усмена књижевност“, у: Повијест хрватске књижевности, књ. 1, Либер— Младост, Загреб 1978. Бошковић-Стулли, Маја, „О народним приповијеткама“,

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Мармон Бонапартов маршал, и у наше дане инглески велики државник и писац Гледстон, писали су о њему, ријечима које ће повијест и туђим народима дохранити! Тај великан не познаваше величину своју. Бијаше прост у својим потребама и навикама.

их тако приуготови, онда започе да им предаје најприје материњски језик (који дома говораху онако по уху), па рачун, повијест итд.

Чувши чија су дјеца, обје једанак кликоше у највећем чуду: „Је ли могуће?“ Чувши даље сву повијест тога познанства, обје се најприје сите начудише, па онда сите нацјеливаше дјеце.

није што се с њим догађа, но је био у неком бунилу, те ни сам, можда, не би умио повиједати како је тамо допр’о. Повијест је крупним словима забиљежила догађаје онијех чувенијех сто дана, кад се див потоњи пут подиже и замахну да једним

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

„Како нас повијест учи” — доказивао сам им усвајајући њихов фразариј — „за те изузетне таленте физичке лепоте у ствари никад није било

И партија се вјечито наставља. Партија која се зове политичка повијест народâ. (Државе, поред тога, кад немају паметнијег посла, и пресуднијих хисторијских мисија, штампају марке и

Јер свијет напредује. Журе се људи, журе. Смијешно натезање с временом! Понекад ми се читава повијест човјека на Земљи привиђа као повијест те утрке с временом. А зашто? Куда то хоће да стигну?

Журе се људи, журе. Смијешно натезање с временом! Понекад ми се читава повијест човјека на Земљи привиђа као повијест те утрке с временом. А зашто? Куда то хоће да стигну?

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

Ја у њојзи слушам повијест из данâ Кад син земље ове није прахом био, Но са бојних поља теби долазио Да напоји жедна коња од мејдана.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности