Употреба речи подољ у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Та јека звона била је дубока, а љуљала је, не само њега, него и Подољ, цео Кијев, цео свет, и земљу и људе, у сан, као неко море. Други његов, незаборавни, доживљај био је снег.

Идући дан, са својих малих и уских пенџера, Исаковичи су могли, мирно, да посматрају последице и рушевине те поплаве. Подољ, у ком се беху населили дошљаци из Аустрије, из поморишког и потиског, сербског диштрикта, личио је на згариште.

Сунце је било обасјало и Дњепар и Кијев и Подољ. Обасјало и кућу трговца Жолобова саграђену од липовог дрвета. После своје посете код болесника, на дан мученика

А то васкресење није било обухватило само њихову фамилију, него и остале досељенике, сербске. Подољ се орио сад, увече, од сербске песме.

Сад га је вукао са собом, по свету, као и своју жену и децу, које је био доселио, са Исаковичима, у Росију, у Подољ. Звао се Маринко Мојсилович, а био је из Голубинаца.

десило да је Павле, почев од своје славе, Светог Мрате, у Кијеву, био чичизбео, госпожи Јулијани, док је обилазила Подољ у раскошној тројци и делила поклоне Вишњевскове, сиротињи.

А затим, да је то он, који виче. Госпожа Јулијана се зачуди, кад јој, једног дана, рече да неће у Подољ, да обилази сународнике. Неће више. Налазила га је да седи и шкраба молбе. Писао је Костјурину, молбе.

Кочијаш је са њим јурио, кроз Подољ, до његове куће, као да га гоне. Застао је пред кућом Жолобова, као да је кола извртао.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности