Употреба речи помор у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Једни су хтели конопац да би им оздравио болесник, други да би имали хлеба, трећи да му стада не сатре помор, а четврти да му се врате лађе које је послао на море. Тај дан сви су ишли у поље као на кладенац среће.

Африка

Немогуће добити свирале, јер било кад да изиђу из шуме, настао би помор у племену. Ипак успевам да изведем Њамаканија мало више на светлост и да га фотографишем.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Честњејши Јурат Исакович имао је, каткад, посету вршњака из Руме и Хртковаца, кад би ударио помор у стоку. Кад краве цркавају, или кад се телад купују.

Није то било ни неколико смрти, у јесен кишовиту, кад удари помор у граду. О чему, после, старци, надугачко, приповедају. То је био ужас неки, који је, као горостас, растао.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Све припада оном ко се нађе у близини, а не оном ко се скита као Циганин. Онај који је издржао помор стоке, кад су дошли, без вике и дреке, издржаће и будућност и неће отићи, а ко је видео њега, Аранђела Исаковича да

Удари помор у овце, помор у дебеле свиње, жене се разболеше на дојкама, начини се чудо и покор у околини. Све помахнита.

Удари помор у овце, помор у дебеле свиње, жене се разболеше на дојкама, начини се чудо и покор у околини. Све помахнита.

Већ неколико њих видели су га како се гега, и чули су га, како певуши, кроз нос. Напада жену. У стоку је ударио помор, а зид на његовој кући према брегу, препукао је и хоће да се сруши.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

у мемли музеја мерка мртвог мамута: мајку му, миленијуми минуше, мраз међу мамутима начини масакр и помор ... Међутим миш још мрда, мишу су мало и мраз и мачка мишомор.

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Већ као помори и несреће. Једнога дана ће цело човечанство пазити узбуђено да такав помор на њега не наиђи. Сваки народ засебно пазиће на себе непрестано, да се то на њему не збуде.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

ти то пре но што падне киша иди па се трезни ти кажеш да си бегунац Београда али овде усред подне може да почне помор.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

На једном брежуљку опет гробови, испод кукуруза. У селу Кондокали било је, кад је помор у војсци био опао, године 1916, варијете Дунавске занатлијске чете.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Наше робље и где ветар мржње веје; Где ће танад врела раздирати срца; Где ће урлик смрти хорити се само, Страшни помор нове гробове да сеје“. Драганама кажи: „Отишли су тамо!

Изгажена трава, и села се диме... Кад свемоћни помор, у коме се коле, Сатире и пали, и руши и веша, Прође овом земљом у Судбине име, — Мртво, пусто оста историјско

најзад, себе једе, суши; И за њега неће бити лека друга Док се, ипак, у свом калу не угуши, И не прође као бура, помор, куга... Ја бар немам више времена ни воље (То је одвећ штуро и глупо — не могу!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

да му га да у залогу), а трговац му (то) рекао. Мируцају! — Кад је некакав велики помор био, запита неко попа мру ли људи, а он ну одговори да мируцају; али кад послије неколико дана умре и попадија,

извршити заоблица — бравче уцело испечено застава — место за постављеном трпезом — у дну према зачељу затра — смрт, помор зевак — угодност, уживање, благостање зенђил — богат, угледан зифт — онај талог што се накупи у муштикли после

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Фторо лето, будући кужни помор у Смирни, провели смо у школски прекрасни домови пољски, окружени с предивним башчама, преисполњеним сваким родом

— многобројан множество — множина молви — говори молвити — бринути се; викати молчаније — мучање, ћутање мор — помор мораистки — морејски Москаљ — Рус Московитис — в.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

оног тренугка кад му је Рака апсанџија цвокоћући рекао: „Морам и своју рођену децу да ухапсим и под катанцем да држим. Помор завладао по народу. Чујеш ли звона? Само ћете ви, завереници, да останете живи.

Али, он што има Адама, јесте, воли га одувек, а помор влада, он не може да се сагне и узме гуњ, прободен Аћимовим очима.

Напоље, гаде! — викну Аћим. — За твоје добро. И храни дете, и мучи се за њега, и сад немој да спаваш кад је овај помор навалио у народ.

Не може напред, стоји. Меко крцкају колена. Тишина наваљује путем, из дрвећа, с неба, и гаси нарицање. Помор. Не мисли. То чује. Врзина запуца под њим, и он пође пољем преко необраних кукуруза и непокошених отава.

лишће кукуруза сече га по лицу и рукама, скида и гуњ, млатара рукама и тешко гази, да не би чуо тишину у селу у коме помор сатире децу. О суве тиквине вреже саплићу му се ноге, често падне, устане и пожури. Он иде својом ливадом.

поље је пуно страве и сатирања плодова, шушкања, немира, стењања, као да су чудовишта из прича освојила земљу кад је помор ушао у села. Ђорђе не зна да такве бербе није било откад је Прерова. Улази у гробље. Оно да му каже да ли је Адам жив.

подне јури дужнике, интерес уписује у главницу, купује необран кукуруз и мршаве свиње што дању и ноћу лутају по пољу. Помор ће му надокнадити изгубљено у апси. Ова јесен највише ће њему родити. А све за твоје добро, Адаме.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Кад му је син дорастао до осамнаесте године, удари помор по целој земљи. Народ се поплаши и почне бежати на све стране.

Народ се поплаши и почне бежати на све стране. Помор се ширио од запада према истоку и остављао за собом читаву пустош.

да идеш у свет, па можда ћеш наћи гдегод за себе спасења, али мораш увек само према истоку ићи, јер тамо још не влада помор. Петар послуша оца, па узме што му је за пут требало и оде.

А откуд ти овамо дође! Петар му рече: — Бежим од помора, јер тамо код нас на западу страшно умире свет, и где помор пређе, ниједна жива душа не остане.

Старац му на то одговори: — То је истина, али куда си ти наумио да побегнеш када ће помор по целом свету прећи? Кад, је Петар чуо шта старац вели, он му онда рече: — Ваљда ће ме сам бог упутити у земљу где

Чим је Петар коракнуо на ову земљу, заборавио је и на оца и на помор. И тако је овде већ сто година провео, па је још увек био онако млад као кад је дошао.

ПОМИРУЦКА И — ПОМРИЈЕ СВИЈЕТ Једне године удари у некакво село велика болест и помор страшни у народ. Негђе се срету поп из оближњег села и поп од оног села у ком је болест и помор, па рече први

Негђе се срету поп из оближњег села и поп од оног села у ком је болест и помор, па рече први пошљедњему: — Благо, тебе, мој брате, ти се нагрну ове године пара колико икад у твој вијек од

Све помрије; него, ако си клео, откуни. — Није ово помор прави, не дао бог, него ђеко, ђеко помируцка. Но кад му умрије попадија, онда поп завика народу: — Што је ово народе?

Петровић, Растко - АФРИКА

Немогуће добити свирале, јер било кад да изиђу из шуме, настао би помор у племену. Ипак успевам да изведем Њамаканија мало више на светлост и да га фотографишем.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Б. л. лечи се и окобоља код стоке (ібід., 430 и (даје се) кокошкама, када је помор (ібід., 428). Њиме се мажу овцама болесна вимена (СЕЗ, 19, 331), а коњима се даје у сирћету од гонтураћа (СЕЗ, 14,

Дреновцу, сваке године деветог уторника по Божићу, пре сунца, сви становници (од времена кад је владао велики помор) окупљају се код д.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

немири, друг завиди, ортак невери и заноси, достапут и судац прети и глоби, штета, сиромаштво дерти, изгубљење плаши, помор на плач приводи, леп, богат живот на велико држање дме, злоборављење гризе.

За нашу злу лакомост мучећи нас забуном, жутеницом, огњуштином, кашљем: снапоља губећи помор, изнутра дрхат, — а ни со тим не освешћујемо на боље, да не узбудемо најпосле прилични јеванђелском оном винограду

ја ли три гладне године или три месеца бежање испред непријатељске му војске, или му по свој његовој земљи три дни помор да буде.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности