Употреба речи поразу у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

А овако, Јула се осети мало потиснута од другарице своје. И она одмах поносно уступи сасвим; и одмах нађе утехе поразу у самоћи, у мислима на Шацу, и у мислима којима се тако радо баве младе, први пут заљубљене девојке, а то је: у

Африка

Рат се водио пре наше Косовске битке, од ових крајева па све до Нигера, и легенде о том поразу још увек узбуђују тамне народе не само у Африци већ и по свим острвима, и америчким плантажама.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

поново их обмотава туљење оног јединог саксофона у вароши: Гершвин или Кол Портер — препознају се по свом успеху или поразу из тих година, одмеравају докле су стигли, где су доспели и колико значе другима, али даме поново бирају и овај пут су

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Зло је и горе, иза гроба се опет туче и добру твоје сени двојници худе. Победа тамни, а поразу нема краја и ти који волиш вечна дејства клечањем својим постаде звезда и узгред, одрубише ти круну насред раја.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Али у њиховим причама има много истине. Преваре се у датуму офанзиве или неког одступања, али се ипак нагађања о поразу, о заробљеницима, о наступању или одступању, на крају обистине... Била је баш то вече плаховита и хладна киша.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

А наша два сина, два честита крила Полета и нада у бури и лому Нису дали маха поразу ни слому, И били су понос нашем скромном дому.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Причао би му, још, о прошлости која се већ удаљује као и људи у њој, они што их је видео огољене у издаји или у поразу. Али, дани су пролазили а Вук није питао.

Кад је битка за устав била добијена, Љубица је већ била много изгубила. Достојанствен у свом поразу, Кнез је одлазио из Србије, а Кнегиња га није пратила.

Петровић, Растко - АФРИКА

Рат се водио пре наше Косовске битке, од ових крајева па све до Нигера, и легенде о том поразу још увек узбуђују тамне народе не само у Африци већ и по свим острвима, и америчким плантажама.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Акцијум виде неизбројне жртве, Пожар галија, поразу и јад Многа је звезда утрнула тада, Многа је мајка закукала тад! Чудни су пути којим страсти воде, Ал' све што живи

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Као што је познато, у песмама косовског циклуса налазимо три узрока поразу: надмоћност турске Војске, божју воњу и издају Вука Бранковића.

Па ипак, пресудан узрок поразу није у томе. Да бог није тако хтео, да Вук није издао, турска бројност би била чинилац који не одлучује.

Како ствар стоји са божјом одлуком о поразу? У Илијади и Одисеји, у Махабхарати и Рамајани, на пример, богови не само да одлучују о исходу рата него и сами

Код Константина Филозофа одлуку о „нашем“ поразу донео је „наш“ бог у складу са хришћанским учењем да се за страдања на земљи добијају награде на небу.

Откуда та противречност? Прво, њу је изазвала околност да је одлуку о поразу донео један бог. Ако у том погледу упоредимо нашу косовску епопеју са Илијадом, уочићемо следеће: овде су богови

кад је једини бог донео одлуку о поразу. Зашто се борити кад бог хоће пораз? Треба умрети, а то се може и без борбе довољно је за то причестити се и наредити

Трећи узрок поразу, издаја, судећи према изворима, формирао се постепено. У клици га налазимо већ код Константина Филозофа: опадати тако

У првој гавране, који Милицу обавештавају укратко и уопште о српском поразу, смењује тешко рањени Милутин, који потанко описује јуначко држање и погибију познатих косовских личности и Вукову

овој песми (испевала је слепица из Гргуреваца која је била под очигледним црквеним утицајем) налазимо два узрока поразу на Косову: божју воњу и Вукову издају. Први узрок је овде представљен друкчије него у песми Зидање Раванице.

Први узрок је овде представљен друкчије него у песми Зидање Раванице. Тамо је божја одлука о поразу неизменљива, а овде Лазар може да бира борбу и победу (тј. земаљско царство) или пораз (тј. небеско царство).

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности