Употреба речи потопљен у књижевним делима


Африка

На дну крокодил изгледа успаван и полумртав, хипопотам потопљен водом; ноћу, човек се близу њих сети геолошких доба када су се џиновски гмизавци вукли шумама осветљени месечином и

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Шипак теби, момче!“ Ношени зеленом поплавом љета, ми смо једрили низ потоке, шуме и сјенокосе, остављајући наш таван потопљен у сјенке и тишину, али с првим јесењим кишама, ево нас, истраживача, да поновимо пређене путеве наших старих.

кроз који више неће мести гласне олује, рушилачки вјетрови, нити ће га прекрајати и мијењати равнодушни странци. Потопљен као и свака прошлост, завичај ће живјети својим животом нијеме сјенке и за ведра, сунчана дана, он ће се, вјероватно,

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

И Зеј већ Види слободан свој плен, разнето небо, Олимп потопљен, и себе сама милост просећа, већ ледне вале кô да осећа, — потресло га је, задрхтô је кроз, у колених му чисто

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Лежем на траву и одмах видим цело језеро под собом; свако рибарско сеоце као упола потопљен цвет. Између две травке, или између мојих прстију пред очима плове барке по води.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

кад се 1861 године рашчуло да је приликом вађења из Средоземног мора једнога телеграфског кабла, који је дотле лежао потопљен и положен на дубини од 2200 метара, нађено на каблу мноштво живих морских организама.

Било је очевидно да је мрежа запела за неки јак, а непокретљив предмет вероватно какав стари потопљен једрењак зароњен у муљ) и да је то нагло зауставило брод.

Петровић, Растко - АФРИКА

На дну крокодил изгледа успаван и полумртав, хипопотам потопљен водом; ноћу, човек се близу њих сети геолошких доба када су се џиновски гмизавци вукли шумама осветљени месечином и

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

“ Па куд ћу ја?... (Гласно.) Де, што да чиним? У вароши се скела оправља, Један је чамац сасвим потопљен, Ено, Радаче, сам се увери: Из воде кљун му једва назиреш; А други пукнут до половине Три дана чека да се оправи.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Сок из корена, или зејтин на коме је корен испржен, сипа се у оболело уво (СЕЗ, 17, 118 уд). Вода у којој је потопљен корен п. лек је од срдобоље (СЕЗ, 19, 216). Вода у којој су били п.

је неизоставан при различитим лустрацијама, које се изводе преко кађења б., или преко пијења воде у којој је б. потопљен, или купањем у таквој води, или прскањем њоме. Место у које је ударио гром вала окадити б. (СЕЗ, 19, 391).

, па се после њоме сви у кући запоје (СЕЗ, 14, 22 ид). У води у којој је потопљен б. купа се породила после порођаја (СЕЗ, 19, 93), и новорођенче за време првих 40 дана (СЕЗ, 14, 117; 19, 97); на

Семеном од б. лечи се врућица (ЖСС, 303) и кијавица (Софрић, 45). У води у којој је б. потопљен купају се болесници од »велике болести« (овде: тифус? СЕЗ, 19, 216).

У народној медицини в. има велику примену. Вода у којој је њен плод и корен куван или потопљен пије се од водене болести (ЖСС, 308; 309; ГЗМ, 4, 164); такође и ракија у којој је потопљен с.

њен плод и корен куван или потопљен пије се од водене болести (ЖСС, 308; 309; ГЗМ, 4, 164); такође и ракија у којој је потопљен с. плод и кичица (СЕЗ, 13, 1909, 376). Она је лек и од кашља и сипње (теј, ібід.

»Здравља ради« народ се купа у врелој води у којој је потопљен г. (СЕЗ, 17, 533). Постоје и враџбине у вези са г. које су етимолошког порекла. На Ђурђевдан девојке се купају на г.

Тхеопхр. Хіѕт. плант. 9, 10, 3; Цато Де агр. 114, 115). Против шуге ваља се купати у води у којој је био потопљен корен к. (Караџић, З, 1901, 222). Од зубобоље перу се зуби водом у којој је скуван корен од к. (СЕЗ, 19, 222). К.

каша употребљује се за топле облоге (ГЗМ, 12, 1900, 150). Ко има жутеницу, тога купају неначетом водом у којој је био потопљен црвени к. (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 163); три зрна црвеног к. су лек волу од крвобурна (СЕЗ, 17, 581): »париски« к.

Људи се обично, и здрави и болесни, купају у води у којој је о. потопљен (СЕЗ, 17, 533; 536); стоци се даје у соли (СЕЗ, 17, 582; Софрић, 171). О. изазива рашћење косе (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 290).

« (ЖСС, 119). Нероткиње, да би родиле, пију воду са воденичног точка који се окреће налево, у којој је потопљен о. (СЕЗ, 14, 99). У народној медицини о.

У води у којој је о. потопљен умивају се да би расла коса (ТРЂ, КНР, 70). Породиља се купа у води у коју је метнут о. (СЕЗ, 19, 93). О.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Ниједан дјечији траг не одваја се више према Прокину гају. Тамо у дубини шуме, завијан снијегом, потопљен тишином, ћути испод отежалих букава разбијени логор Тепсија. У рушевинама Жујине кућице настанио се стари зец.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

А откуд она глава онде дође (само гола кост!)? Кад сав свет водом потопљен би, дигла ју је из земље била вода, претеривао ју је ветар овам, онам по води, и онде је донесе.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности