Употреба речи пољском у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Стана није више онако окретна као у млађе доба, кад је могла упоредо копати с најбољим копачем и кад се у сваком пољском раду није бојала многог мушкарца.

Ти добри људи помагали су јој свакад у тежем раду пољском — што већ не може да савлада слаба женска рука. Они јој узору мало њиве, посеју и среде као себи.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Хорват је био добио дозволу да врши вербунг, за своје пукове, и у краљевству Пољском, и у Болгарији, и широм целог света.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Онда гроф претстави и Чамчу и Кречара као „купце”. Остали гости, Пољаци, све сами магнати и шљахтеци, у лепом пољском руву: појас, сабља, „конфедератка”, — милина их је било видети. Но и господар Софра није рђаво изгледао.

сметње, нарочито код препрека за брак; опроштај Домбровски — Јан Домбровски (1755—1818), пољски племић и војсковођа у Пољском устанку 1794—5; затим ступа у Наполеонову службу, а по паду Наполеоновом примљен у руску војску у чину генерала Дон

град у југоисточној Чехословачкој Кошћушко — Тадеуш Кошћушко (1746—1817) пољски револуционар и војсковођа; борио се у Пољском устанку против поделе Пољске од стране Русије, Аустрије и Пруске; постигао неколико победа али је потучен од Руса и

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Пошто су Турци одбијени од Беча, аустријски цар Леополд И, новчано потпомогнут од католичке Европе, у савезу са Пољском, Русијом и Млетачком Републиком, отпочео је 1684. године »свети рат« против Турака.

Испод самих грбова Жефаровић је у стиховима објаснио њихов смисао. Стихови су у такозваном »пољском тринаестерцу«, којим ће се најрадије служити наши песници XВИИИ века.

Дело је писано у стиху, у пољском тринаестерцу. Ту драму, која се приказивала у Карловцима 1736. године, Рајић је као ђак гледао и рукопис преписао,

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Пошто се земља умири и сасвим потпаде туђој власти, Јанова обитељ животарила је бавећи се пољском привредом. По старој установи најстарији мушкарац нашледовао би све имање, а остали како подрасти, растури трагове из

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Може сад из кревета да га избаци. И из куће. Не би се опирао, нити би био увређен. На пољском путу лежи тако нека сломљена грана и газе је свачија кола и опанци. ...

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

“ „Врло добро! Живи задовољно на малом пољском имању које сам купила и поклонила му. Чим сазре прво воће одабере најлепше и донесе га мени.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Затим, кад ми се и то досади, приђох опрезно прозорчету Николине земунице и угледах га опруженог на пољском кревету, покривеног шињелом, са капом на очима.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Према српским обичајима мужа крава је само женски посао. Један други господин, Швајцарац, пословођа на неком пољском добру у делаверуЩ понудио ми је посао кочијаша и чувара мазги, а главни посао би ми био да превозим ђубриво и све

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

са својим одељењем стајао мајор Миленко Павловић, а Турци одмах уведу у борбу још четири свежа табора са целом једном пољском батеријом — и тако се отвори врло жива борба.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

већином лирске песме”, вели за њих Поповић, а да би пољски читаоци осетили и дух ове поезије, он у оригиналу и у руско-пољском преводу саопштава две песме, Српкињу и Србина, „које су већ постале народне, те се у песми певају.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

у енглеском означава са сх, у француском са цх, у италијанском са сц, или сци, у немачком са сцх, у шведском са сј, у пољском са сз итд., док ћирилица има једно слово за тај глас, и то исто свугде где се та азбука употребљава.

Очигледно је да српска књижевност - заједно с водећим словенским: руском, пољском и чешком - симултано суделује у европскоме заједничком књижевном животу и општем развоју књижевне уметности.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

« и отуда остаде цвету име незаборавак. Најстарије име за биљку свакако је жабинац, јер се иста реч налази и у пољском (жабик) и лужичко-српском (жабјаца квјетка).

Ћипико, Иво - Пауци

Из назувака сипаше се суха земља. Пошто се средише, одмицаху један за другим, заметнувши се мотиком, низ виноград, к пољском путу. Иво и брат му Марко корачаху са дружином. Испред њих ходаше Марија и њезина другарица.

У дућан униђе млађи му брат Марко. Отац га, док је ушао, стаде испитивати о неком пољском послу. Домало и у дворишту зачу се звека поткова и животињски топот. — Стопру је сад дошао...

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Лука каже да сам сигурно пио хладну воду или покварио стомак. Али зашто ме онда зглавкови боле? Лежим на пољском кревету у земуници и војник ме трља. Или ми забацује руке уназад, да већ и кости пуцају. Чини ми се, лакше ми је тада..

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Јагањци блеје, по зеленој трави скачу играјући се, — сад сви земљани радилци радују се, к сваком пољском послу се потежући хитају урадити и доконати с усевом, те с поуздањем плода хвале се.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности