Употреба речи пољу у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

По мало дана пастири су пекли на пољу месо, от којега орао уграби парче с прилепљеним на њему угљеном. По случају тааа ветар дуваше: упали се орлово гњиздо,

Бољи је један зец у чанку, него два у пољу. Правда да ова правила нити су за свакога, нити за свако време. Ко се всегда боји да не изгуби, мало ће кад добити.

Миш туда ходећи, дође му у главу да претрчи лава. Лав се презне и шчепа миша. „Ниједна веро! На толиком пољу преко мојих ли леђа ти пут себи нађе? Што ћеш цад, казуј?

негде лавову кожу, замота се у њу и пође плашити све што пред њега изиђе; узнемири и растера сву питому животињу по пољу. Скоче људи на оружје, пак изиђу да виде која је то беда. Кожа лавова, али глас магарећи!

| 55 Петао, пас и лисица Петао и пас велики путовали су скупа. Омркну на пољу и нађу велики храст, шупаљ. Петао се попне на гране, а пас легне у шупљину за преноћити ту.

каже им кроз плот да је мир учињен међу свом животињом, и да се сад не имају бојаши кокоши лисица, да могу слободно по пољу шатати. Радо и весело оне чују то и пођу, кад ето ти петла. Пита их: далеко ли мисле. Кажу му ове све што су чуле.

А притом, да њих њихов посао на пољу не држи, мало би они ту, или баш нимало, за атар твојега цвркања стајали. Видиш ли ти онога пастира, који и сам лепо

| 141 Магарац и Езоп Магарац упази Езопа гди xода по пољу, сматра што животиња чини, и отуда саставља своје басне, и даје их људма за науку; приступи и рече му: „Чујеш ли,

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

О ШИВАЋИМ ИГЛАМА 86 ВЕЧЕ 87 ШВАЉА 88 ИИИ 89 ЗАПИС 90 МРАК 91 УЧЕЊЕ У МРАКУ 93 ЧЕЛНИК 94 СИНГЕР 96 ПРОРОЦИ НА КОСОВУ ПОЉУ 97 БАЛАЧКО ВОЈВОДА 98 ТРИ ВЕКА У ОБРЕНОВЦУ 100 УЗИМАЊЕ УЖИЦА 101 ДРУГИ ЈАДАЦ 103 МИШУ 105 КРУНИСАЊЕ БУНДЕВЕ 106 ТАМНИ

са Волге с пијанцем из Брисла, крај трулог Шпанца Норвежанин труне, - та гомила је цело лето кисла на буђавом пољу, без гроба и попа, у расутом житу и локвама крви И док труне јесен и киша их копа на земљи светкују победници и

ПРОРОЦИ НА КОСОВУ ПОЉУ Кажу нам не бојте се, кажу нам смирите се, кажу нам слободно отворите прозоре, врата, увуците конац у иглу,

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

) Тако је кнез Никола Грбовић у својој кнежини на Љубенину Пољу, а Бирчанин на Понура. Кад се на Рељином Пољу покупе кметови, сваки из свога села доведе, ако му има слепац или богаљ

) Тако је кнез Никола Грбовић у својој кнежини на Љубенину Пољу, а Бирчанин на Понура. Кад се на Рељином Пољу покупе кметови, сваки из свога села доведе, ако му има слепац или богаљ или какав други сакат или убоги сирома, и све

отац и Милован, кнеза Николе Грбовића син (јербо је кнез Никола Грбовић боловао), изађу из Ваљева и сретну Фочића у Пољу Љубенину; он и̓ претворно врло лепо и пријатељски прими, па оданде пођу к Ваљеву. Но како дођу и сјашу у Ва-.

сретнем кнеза Симу Марковића и Теодосија кнеза из Орашца; распитамо се, и они ме по оцу познаду; сјашимо и поседамо у пољу. Питају ме шта ми горе чинимо.

преким путем до у Врбицу, где је био Црни Ђорђе и Катић Јанко на конаку у хану са једно сто момака; и кад по пољу види војску, мислио је да је наша, јер није се надао Турцима с оне стране; док Кучук Алија нападне тући, а није ни у

Свучемо топ у по стране. А Турци коњици притисли сво поље изнад пашине куће, а по пољу бејаше свуда пшеница посејана, а пешак опколио кућу и на кућу пуцају, у којој Пљакић и наш момак Пава и поп Сретен и

— Веће је свануло; из јендека нико побећи не сме, јербо је поље: који побегне, тога Турци онако у пољу убију. И тако је и Јаков и Катић вас дан стојали у јендеку до мрака, нити једу нити пију.

У Жичком Пољу побију се, где је Карађорђа тане у врат ударило, но свилена марама није дала пробити; те се Карађорђе уклони под

Излазимо око Шапца до баира, дођу Турци, бијемо се по пољу, а кад Турци умноже топовима на нас, а ми се опет уклонимо. Одемо ноћом у Китог.

године од први̓ дана маја. Најпре смо од све нахије саставили на Рељину Пољу скупштину, одредили Петра Читака из Мушића, Јована Рабаса и попа Мату из цркве бранковичке, јербо је у цркви

Други су иза наши̓ леђа, у Лисом Пољу и Пироману. Покрај Турака прођемо и одемо кроз планину у Кожуар, на међи шабачкој.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

је већ да се у кући Срдановој принови које чељаде, да Стана добије снаху, која ће је одменити у кући, а богме и у пољу што привредити. Еле, големо је весеље код куће Срданове. Вођевину довели, па Срдан навалио част и свадбује се.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Чему лажеш, црн ти образ био, Кад Котора ниси, ни видио? — Ја ти зато ситан мејдан пишем, Да ми дођеш пољу Петровића, Код бијеле Јабланаше цркве, Код студене воде Мукијеле, Да вранове месом напитамо, А земљицу крвцом

Он прибеже лукавству: — Па немој!... Ја те то молим тебе ради. Хајдуци у селу, хајдуци у пољу, хајдуци свуда!... Под носом, а ти нећеш само да пружиш руку... Ја те молим!... Турчин ћуташе.

А сад — Турци, тешко вама!... И запева: Оде Станко лугом певајући; Оста Лазар ногом копајући; Он остаде у пољу широку, Да га кљују орли и гаврани... 25. БОЈ НА САЛАШУ Вратио се таман кад треба. Тек су иставили јагањце.

И ово што беше прште куд које. Хајдуци се надали за њима да их до једнога потуку... На бојном пољу осташе само Срби. Битка беше свршена... Чупић дојаха на своме вранцу. — Чија ово беше чета? — упита Чупић. — Моја!

000 луди. И то беше сам потурчењак, јунак, брат, јер језик му је матерњи српски језик!... Кара-Ђорђе је у самом пољу мишарском ископао шанац, баш на оној равници на врху брдашца мишарског.

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Све жега мори као чума; Долина пуна немог страха; У пољу насред белог друма Вештица диже стуб од праха. ЋУК Над смреком прва звезда блисну, Чу се ћук; негде вода засја.

АПРИЛ Дажд мину као после гатке; Свод сличи пољу пуном ружа; Одасвуд гласи дивље патке, Зелено брдо пуно спужа.

вечерњем сунцу које је залазило, паде по земљи његов тешки и дуги сен, као сен крупнога јаблана у модром пшеничном пољу. Из великих одваљених груда и широких бразда дизао се мирис младе и страсне Земље.

Отруј га, свештенице љубави, и ја ћу ти дати галију на мору и дворове у пољу. Јер кад мој гнев оде у народ да му покажем моју силу и да га казним, проливши његову крв, и запаливши његову жетву, и

На очи јој ударише сузе радости и усхићења. Кад се враћаху у град, био је већ пао мрак. Локве у пољу биле су пуне звезда и жаба.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Мара је цар села. Свакоме су пуна уста. Нада да ће нам она бити кад-тад учитељ заносила нас је све. А она хода по пољу. Замишљена је — али јој је јасно лице. Није то туга, ни брига, што занима њену душу.

Или хода по пољу. Запјева славуј поистиха, па крепко, милостивно и сетно, весело као сватовска пјесма, па тужно као опијело.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Поп Спира је сутрадан им’о посла у пољу у винограду и по њивама, па је сасвим заборавио шта је јуче било, јер кад је било после вечере, узе лулу и дуванкесу,

— рече путник, па се опет даде у мисли. Дуго је ћутао и мислио тако, а кад већ беху далеко иза вароши, у пољу, одмахну путник руком и рече једно »Ех!

Оде глас високо до неба и далеко се разли, мислиш преко целе равне Бачке! Као она свила у пољу што се извија у јесен, тако се изви и отеже са весела срца Радина сетна песма: »Душо Јуло, срце увенуло!

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

Примио варошанку. А Вејка није имала више код кога, но је од тада морала сама по пољу да ноћива. Затим се брзо изгубила, умрла, више од страха што је сама, напољу, него од глади.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

“ Тако је мислио Јуришић и седео на свом кревету у земуници, пошто је оне мраве ишчистио. А на пољу грозна оморина и мрачно, на олују натуштено небо мучило се над фронтом.

Чекај ме, Наташице и опрости То мора бити што пре, овога часа, овога часа...“ А на пољу грмљавина све јача и капи, најпре крупне и ретке, па све чешће зашушташе по осушеном грању, те се они официри

Је ли? Па ће сунце... — Љубљена моја! А на пољу небо је тихо плакало и кад кад вриснуо би ветар, те се дрвеће тужно и аветно повијало тамо-амо.

Африка

Вели: „Била је шваља код моје мајке, кад сам дошао на одсуство у Тре Кастеле. Радило се у пољу, и ја сам рекао да се од мене не очекују велике помоћи, јер сам хтео само да гледам, а прашину од жита не трпим.

Сви његови људи су било у лову, било у пољу на раду, или иначе. Он ипак одлази да их тражи. Ми се налазимо између два грдна канариса пуна воде, којом се користим

је афрички терен, а да сам ишао кроз прашуму, савану и брзаке, под врелим сунцем, без доброг пића, и да сам спавао у пољу, — онда тих четири хиљаде километара представљају огромно више напора но да сам их учинио у Европи.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Приближавао се само, пред вече, каткад, ватрама, у пољу, нарочито кад би, крај ватре, угледао силуете жена. Оне су га дочекивале са уплашеним очима, јер се чинио више нека

Дуго су стајале и гледале за њим, после. Жене, у пољу, у таквој прилици, биле су навикле да, после јела, и грејања крај ватре, дође до брзог, и дивљачког, силовања.

Кола су изишла, из Будима, уз вику коњушара, незадржана и непрегледана. Шеве су излетале, у пољу, испред кола, и њихов клик мешао се, у колима, са веселим смехом госпожице Текле.

Морао је да устане са траве. Из неке провалије његових успомена, Исакович се онда сети како га је, тако, звала, у пољу, под Варадином, и његова мртва жена, првих дана у браку.

Она је још лепа, иако је давно у године, као Сунце, зашла. Нема тог официра, који њу може да замори, на бојном пољу љубави, толико, да призна да је борбе доста! Дабогме, све то кошта!

Ако му пак до женске није стало, он, Агагијанијан, рећи ће госпожи Хумл да је капетан рањен на бојном пољу љубави и да је дошао у Вијену да се лечи, код урин‑доктора.

). Њима, у Темишварском Банату, о празницима папежника, ни занат, ни трговину, радити не дају. Ни радове у пољу! Прешли су из Сервије, на велику превару.

За Трифуна, који је био напунио тада тридесет и седму, то је био доживљај, као оне ватре, у јесен, на обраном пољу, кад већ пада иње, које предсказује дугу зиму.

да прими, на себе, оно што ће рећи, али да то није тачно, ни за вино, а камоли за жену, створење лепо, као цвет у пољу. Само свиње међу људима не виде, међу њима, никакву разлику.

Укрепљена места падају, после, као зреле крушке. Колегија жели већу брзину у маневру, а нарочито у пехоти. Битку у пољу! Атаку, атаку!

Павле онда узврда, како се коњица употребљава у пољу, па би он био, свакако, морао видети, ту пехоту, која му долази с бока, пре јуриша, па имао времена, да се решава.

Чуо је само како одјекује, у пољу, росијска команда, и коњица одлази, са егзерциришта, као и пехота гренадира. Подне је било давно прошло и Сунце је

Теодосије - ЖИТИЈА

ослоњен на стену седећи узимаше, наготу више од меких хаљина љубљаше, јер се радоваше умно посматрајући кринове у пољу, који и Соломонову славу, по речима Господа Бога мојега Исуса Христа у јеванђељу, красотом цвета надмашују.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

динарски досељеници су примили католичку веру, нарочито северно од Неретве, у околини Макарске, Шибеника, у карсном пољу Дицму код Сплита. Пет шестина становништва припада сада католичкој вери, а остатак православној.

Суторине, под карсним вртачама и увалама, међу којима је највећа Дврсно у Кривошијама, чинећи прелаз од увале карсном пољу. Међутим је јужна Бока нижа и осим карсних облика има у њој вала динарскога правца; питомија је, дакле, од северне.

горњем делу реке Сатеске, одвојена од Струшког поља Богазом или клисуром Сатеске, која је од села Мешеишта у Струшком пољу до Ботуна у Дебрци дугачка 3—4 км. Клисура је у кристаластим шкриљцима, није високих страна, али је тесна.

Становници су већим делом старинци, нарочито у Дебрци и у Струшком пољу. Има доста досељених Словена из Арбаније (из Мокре, Черменике и Мата), чак и из скадарске области. Таква је нпр.

Певају и Дојчина и Секулу „детенце“. Само даровитији људи знају више, као један старац у Мислешеву у Струшком пољу, који је по македонском начину певао све песме косовског циклуса.

своје околине, у којој су земљорадници слабог стања, већ су имали чифлуке и по Битољском, Прилепском и Струшком пољу. Услед свега тога је овде било најбогатијих и најсилнијих бегова у целом централном типу.

Још од средине ХВ века морали су немачки поглавари Словеначке полагати заклетву — по старом обичају — на Госпосветском пољу код Целовца и задржати словеначки језик и установе.

Попа, Васко - НЕПОЧИН-ПОЉЕ

БЕЛУТКА 50 ПУСТОЛОВИНА БЕЛУТКА 51 ТАЈНА БЕЛУТКА 52 ДВА БЕЛУТКА 53 НЕПОЧИН-ПОЉЕ Хаши Да ли ћу моћи На овом непочин-пољу Да ти подигнем шатор од својих дланова Далеко у нама (1943) ИГРЕ ПРЕ ИГРЕ Зорану Мишићу Зажмури се на једно

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Од голих синова сад један изиђе, сад уђе; тако се мењају, али увек опасан поглед на путнике бацају. На пољу обилазе кола, но онде су кочијаши. Ту су и коњи, под ведрим небом. Један изиђе, али више се не врати.

искаже да га сад могу одвести, али у колима мора лежати, и само дању, и то лагано се мора путовати, а ноћу никад на пољу преноћити. Кола су дугачка, има доста места, но Чамча, за каштигу, мора до кочијаша седети, да Кречар има више места.

Црњански, Милош - Сеобе 1

при набавкама, а за време примирја почеше им вешати војнике ухваћене при крађи ма само и једне једине главице купуса у пољу.

Од тога дана нису више вешали. Батинали су само оне које ухватише у пољу, а Исаковичев бегунац појави се, пред вече, у логору и би још и награђен, са пет златника, када Карлу Лотариншком

Светла месечина на пољу и на падини брега стишавала га је и он је, својим жмиркавим очима, задовољно упијао ноћно небо и мир околине, у који

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Задржа, закачи! 3адржа, закачи!’ Неке то раде у пољу, на живом мравињаку, и гласно говоре: ’Рите, подрите, црни мравићи, да и ја родим’.

У Косову Пољу обред се обавља овако: жена из суседства која ће дете задојити „испече три зрна пасуља, па их стуче и с млеком из

(здравица полазника) (Врчевић, В., 1883) — У дому ти се рађала мушка дјечица, у брду ти расла винова лозица, а у пољу класала шеница бјелица! (Кнежевић, В. М., 1957, с.

Негде између тринаесте и петнаесте године, када почињу да раде у пољу, деца ступају у ред одраслих. Први посао у пољу у лесковачкој Морави називају „кршење“.

Негде између тринаесте и петнаесте године, када почињу да раде у пољу, деца ступају у ред одраслих. Први посао у пољу у лесковачкој Морави називају „кршење“.

Изузетно су лепа, сликовита и упечатљива поређења којих су пуне наше народне песме: „Сину Милош у пољу зеленом / као јарко иза горе сунце“; „Пишти као гуја“; „Кука кано кукавица“; „Лепа као горска вила“ итд.

3. ¹⁶ Милићевић, М. Ђ., исто, с. 195; Дебељковић, Д., Обичаји Српског народа на Косову Пољу, СЕЗ, књ. ВИИ, СКА, Београд 1907, с. 175. ¹⁷ Трифковић, С., исто, с. 330; такође и Миодраговић, Ј., исто, с. 59.

108. ⁹ Дебељковић, Д., Обичаји српског народа на Косову Пољу, СЕЗ, ВИИ, Београд 1907, с. 176; Грбић, С. М., исто, с. 109. ¹⁰ Грђић Бјелокосић, Л.

434. ⁷ Дебељковић, Д., Обичаји Српског народа у Косову Пољу, СЕЗ, ВИИ, 1907, с. 180. ⁸ Радуновић, М., Остала је реч, СКЗ, Београд 1988, с. 323. ⁹ Дунђерски, Ј.

Дебељковић, Д., Обичаји Српског народа на Косову Пољу, СЕЗ, 7. СКА, Београд 1907. Дебељковић, Д., „Веровања Српског народа на Косову Пољу“, Расправе и грађа, СЕЗ, 50, СКА,

СКА, Београд 1907. Дебељковић, Д., „Веровања Српског народа на Косову Пољу“, Расправе и грађа, СЕЗ, 50, СКА, Београд 1934.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

душане, тражим помиловање за земљу убогу куда војска прође, јер земља је таква, она воли кад је обрасте трава, кад у пољу чује говор човека, она не воли да остане сама, она воли да је буди мукање крава, да је успављује јагањаца блека.

Матавуљ, Симо - УСКОК

ИИИ Било је још доста рано, те иако доље по дубодолинама бјеше већ мрак, горе на његушком пољу, под широким зреником, према одсјеву снијегом покривеног Ловћена, биваше све видније.

да је Јанко знао да у тај час, на томе истоме пољу, у другоме браству, у колијевци плакаше дијете, које ће доцније, као највећи српски пјесник, дивно исказати ту сјету

Да знаш само куда сам залазио, докле стигох у манастир! — Ко су Бајице? — Велико браство на Цетињском пољу. — А зашто да те убију? — Зато што смо се били ми Његуши и Бајице ето све до прије петнаест дана.

На десној страни налази се црква. Никакве друге куће не бјеше у оно вријеме на томе пољу. Пред главнијем уласком манастирским бјеше гумно.

— Усних да посјекох Ислам-бега и његову главу натакох на јатаган, па је држим високо и играм и попијевам по нашем пољу, а преда мном силна војска, све људи без глава, и они поигравају, а за мном се разлијеше прасак пушака, али се ја не

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Модерна песма је херметична, и у тој херметичности отворена према бескрајном пољу тумачења; дечја песма је огољена, и истовремено врло строго осмишљена, ограничена.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Оно мало српских племића који су добили аустријско племство за заслуге на бојном пољу, лако и брзо су се одрођавали, и само по изузетку налазио се покоји од њих да учествује у националном раду.

Реформе Јосифа ИИ нарочито су биле смеле и значајне на црквеном пољу, тако да се под јозефинизмом разуме у првом реду царева одлучна борба против свемоћи и несувремености католичке цркве

Од 1761. до 1763. био је учитељ у српској школи у Книнском Пољу, где је задовољно провео три године свога живота, научивши и нешто талијански.

артиклерикалних рефорама Јосифа ИИ, — Доситеј Обрадовић се најјаче изразио и највише истакао у верској критици, на пољу црквених рефорама. Као и за цело његово доба питање вере изгледа му особито важно.

У погледу рефорама на црквеном пољу Јован Мушкатировић заузима лепо, али споредно место, као један од првих српских писаца који су признавали слободоумне

и играли политичку улогу и пре сеобе на крају XВИИ века, и да су своје привилегије стекли својим заслугама на бојном пољу.

За сто година учињен је осетан напредак на свима пољима, и на политичком, и на културном, и на књижевном пољу. Срби у Угарској добили су верску и грађанску равноправност, стекли активан и родољубив грађански сталеж, положили

КОМЕДИЈА. — После лутања и покушаја на пољу историјског романа и драме, Јован Ст. Поповић прелази на комедију, која је одговарала природи његова духа и талента и

Али ни на једном пољу он није имао успеха. Имао је у један мах велики песнички глас, али од све његове хладне и учене поезије ништа није

Највећа тековина српскога романтизма била је на пољу лирске поезије. Али набрзо долази се до песничких злоупотреба.

У чисто књижевном погледу његов значај је мањи и више је посредан но непосредан. Али и на том пољу он има знатних заслуга.

пролећног јутра, ширила мирис пољског цвећа, и млади песник је изгледао као млади и распевани фаун у пролетњем цветном пољу.

Милићевић, Вук - Беспуће

Обневиде очи и узаври крв, замахне проштац и одјекне негдје у пољу кубура кремењача. И ударају цестом по војнички чизме жандарма, тресу им се перјанице, бљескају бајонети.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

леву и десну обалу потока, стадо оваца, чобана што шара преслицу, као представника сточара, и онога што оре или ради у пољу, као представника земљоделаца.

) Кажи ти мени, Тиосаве — ти, ти што поваздан дуваш у дудук по селу — како се зове оно у твојој кући што је прекодан у пољу, ујутру оде а увече се враћа. Лепа, бела, угојена, па те лепо гледа.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Ведро небо на високо, Равно поље на широко, А на пољу два окола, Средом гледни сина гола, Татарин је — ватра жива — Прети мачем па дозива: „Ој Угрине, курво, амо, Амо

1848, у пролеће. ХАЈДУКОВ ГРОБ Знаш ли оно на пољу Косову Кад замагли па се закрвави, Вук издаде, а Обилић паде, И погибе наш честити Лазо — Тад је Србин под Турчина

Ол' би певô крваво бојиште, Како јунаци ту јунаке кољу, Како коњи тлаче, како вриште, А на бојном јунак пада пољу, Осветитељ како мача вата, Како братац замењује брата!

24. Још се бију тешки боји, Ал' онаки више нема; Још на пољу Србин стоји, Али њему срце дрема; Оде, оде, зора бела, — Нама данка не донела. 25. Де си, Стево, де си, оче?

За годином годиница прође, Глас менека тужан амо дође, Низа лице проли сузу тешку: Паде Огњан на пољу витешку! Ох, жâ ми је ... Жао ми је прежалит не могу, Е витешке у гроб метну кости, А менека тужну не опрости“...

Шкрипи зуби Арслан Солимане: „Ала, Ала, чекај докле сване!“... Оде нојца, бела зора зори, А беле се по пољу чадори, А серашћер кроз окола свога Украј горе види још једнога: „Бре аферим, црни каурине!

Ајде тамо цено сече Влајко И тај Гојко и соколе Рајко, Њи тројица са три силна паше По пољу се бојноме поклаше: Дим и пара кâ небом облаци, Звека, цика падају јунаци, — Али нећу причат ко ту паде, Ко му

Милета Баш по глави Турчина проклета, Раздвоји га на том седлу бојном, И седло му на коњицу гојном, И коњица на пољу крваву — Четир трупа падоше у траву.

Ао дивно јуначко играње! Трајала је игра до пред вече... Да мало ли Турака претече! Две трећине у пољу заглави, Ох, тако се српско име слави!

Давно игра прошла је јуначка, Ваљда јунак дошао да пљачка? Иде, иде... на пољу је сада... Та шта видим, женска глава млада? Шта је, ко је, и шта тражи туна? Ох, мој Боже, та то је Ајкуна!

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

А оне сам коње видио таман толико колико и ти. Затекли ме у пољу с овим мамузама на ногама. Шта ће ти, вели, мамузе, на босе ноге ако идеш поштеним послом?

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Она беше села, згурила се, наслонила браду на скупљена колена и гледала је сањивим погледом у топлу, тамну ноћ. По пољу, свуда око ње, виђаху се људи, како по избразданим засађеним њивама раде при фењерима.

Увек су били заједно. На њиви, пољу, увек, увек беху они једно до другог. Он јој никад не даде да осети, е је она код њих само слушкиња.

Али ево, опет, откад настаде лето — ко зна шта му би? — он отпоче поново да иде као и пре по пољу, селу, и тамо да остаје дуже и — што је најважније и најстрашније за њу, Цвету, он поче долазити к њој.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Одмах треба рећи да успех није био потпун и свестран, ни на унутрашњем српском ни на међународном пољу. У Европи интересовање за народне приповетке није било онолико колико за народне песме.

Царев син захвали цару, па се оправи и изјави овце, и узме са собом још два хрта што могу зеца у пољу стићи, и једнога сокола што може сваку тицу ухватити, и понесе гајде.

Онај младић пође даље и ноћ га затече на једном пољу; ту се сврати у једну кућу, и заиште да преноћи. У истој тој кући нађе исту ону дјевојку што ју је снивао једанпут, и

Чојек се попне на дрво и погледа, кад угледа пред собом једно велико поље и у том пољу једно лијепо бистро врело и још некаку воду што тече пољем.

Отален опет оде на оно мјесто ђе је ћемер оставио, тражи, тражи: нема, па нема. Зађе по свем ономе пољу, кад ниђе стићи. Прекопа просјака и његову торбу, кад нема ништа ни туј.

Прекопа просјака и његову торбу, кад нема ништа ни туј. Шта ће ко јадан, ко жалостан, не смије више у оном пољу остати, јер ако ко дође виђеће да је убио чојека, па се брже баци на коња и оде својијем путем.

Таман он мало одмакô, а свети Саво изиђе пред њега, па га упита: — Е, стари, виђе ли шта у пољу? А старац одговори: — Ама, духовниче, ти мени рече да ћу виђети правду, а ја што виђех данас неправду никад је веће

Ходајући тако невесели по пољу и бринући се тетом, сретну јежа, и он их запита шта раде у друштву толики, а они му кажу све шта је и како је.

Кад дођем кући, а то жетеоци жању по пољу. Пригријала врућина, вољани боже, да погоре жетеоци! Онда ја викнем: „Камо што не доведете овђе ону нашу кобилу што је

Чоек, обазревши се око себе и виђевши да је то мјесто у равну и широку пољу без икаква знака тешко запамтити и погодити, запита ђавола: — Како ћу ја то мјесто сјутра познати и наћи?

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Можеш замислити, Анчи, на неком потпуно пустом пољу два човека играју као шашави покрај аутомобила који стоји паркиран у јарку! Сумануто, а?

Седео тако шљакаторе са својим пивом на мердевинама, износио кишу а уносио ветар на пустом пољу, и лицитарско срце госн Фране Лотке Калинског, а онај коментатор кења ли, кења.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Помози, Добри, убогу, кљасту сиротом дјелцу о посној храни! Одржи рујак у сламном пласту, миризме, уља, пољу подари. Одагнај, Моћни, напаст, бољезан, састукај пагуб и зло утуци!

Са смежур-шака сплет ми вена зрачи. По расеј-пољу год за годом клима, а жагор пада с вашара у Рачи. Суварак ја сам, крцкав прасак сушке из тмушних шума крстом горе

О стакло срца груни, Света харфо, уз блесак Духа, с воде и висине, у облик склопи бèзобличја царство! По хаос-пољу квасац гони тесто, што букће, кипи, кула урнебесно. Гомила мрак се, расте колач тмине. (А светлост где је?

За мукла горја замичу колица земаљског тока. Смрачују се лица, колоне слика губе чулна својства; по Горњем пољу бледе уникати а зрак са чичка Празну собу злати. Клопара точак климавог устројства.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

У пољу дотле Жућа и Тоша стали, не чују са млина хук. „Шта ли је са њим? — трже се Жућа — Није га, ваљда, појео вук?!

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

СРПКИЊИЦА — Српкињице селе, Српкињице млада, Где си до сад била? Куда мислиш сада? — У игри, у пољу провела сам лето, Па весело сада у школу ме ето.

ЈЕСЕН К'о горда царица и бајна, са снопом златнога класја, На пољу јесен стоји. Са њиме дражесне главе Лиснатих врежа сплет чаробно спушта се доле, До саме мирисне траве.

Вихори снежнога праха По пустом вију се пољу, и цела природа ћути, И листак последњи вене од зимског студеног даха Весело пуцкара пламен у скромној избици

Мир вам јуначки преци, што самрт примисте часно! Мир ва пољу смрти, где месец трепери јасно И ноћ дубока влада; Где данас варварин Черкез усамљен пољаном блуди, И једнолику песму

ВИИИ НА ТИЧАРУ На тичарском равном пољу, где протиче хладна Дрина, Са лиснатом својом круном храст се диже од старина.

Шта је с њиме? Нико није знати мог'о, И од овог тужног дана протекло је врло много. — На тичарском равном пољу, где протиче хладна Дрина, Са лиснатом својом круном храст се диже од старина.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

СЕ РУГА ЦАРИГРАДУ 31 ПАУНИ 33 ПОЗНА ХИЛАНДАРСКА МОЛИТВА 35 ГОВОР КНЕЖЕВ УОЧИ БИТКЕ 37 РАЗГОВОР НА БОЈНОМ ПОЉУ 39 КЋИ КНЕЖЕВА ВЕЗЕ 41 ПОСЕЧЕН КНЕЗ СЕ СЕЋА 43 КНЕЖЕВА ВЕЧЕРА 45 ОПЛАКИВАЊЕ СМЕДЕРЕВА 47 БАЛКАНСКИ ПУТОПИС 49 ПОЧЕТАК

РАЗГОВОР НА БОЈНОМ ПОЉУ Беше то празник. Коње смо појахали, рала окренули у вис, шта ћете да орете — викале су њиве за нама и жене су

Храбро сам поднео смрт, но каква је у томе врлина? Остаде врат мој ко суви пањ у пољу. Претеча, рекоше ми, но смрћу сам и реч своју претекао, а зар је врлина то са речима неисказаним низ лепшу страну

Шта ли ће Балкан да уздари ратове ил фреску? ПЕРУНОВ ОДЛАЗАК Пролетос су сви опазили да у пољу слаби љубичаста боја и биљне сабље постају меке: врховни бог нам уступа своје области и мање се чују његове речи

јаох земљо моја позобана јаох дане свуд су наше ране у околу пепо доколу мрак нек пада да не видим покору све по пољу лежи смрћу пјано само коњи ржу за петама мајку зову ја им носим воду девојка је родила мудраца све их појим из

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Нико није знао да ме упути, а сада се командант љути, као да сам ја шетао по пољу и брао цвеће. — Ама, друже — говорио је потпоручник Алекса — то је њихов посао.

Шта ти ради газдарица? — Ах! — присети се наредник, и слеже срамежљиво раменима. — Добро... мајка ради у пољу. — А ћерка? — и очи Александрове засијаше. — А... ја! — наредник као да се једва присети. — Она је, овај...

невинога детета и бол ојађене мајке потресли су више скамењене душе војника него оне гомиле мртвих ратника на бојном пољу. Међу војницима се већ шапуће: „Па докле ћемо овако?“...

После успеле офанзиве, враћали су се растурени, деташирани делови у састав својих јединица на Бањичком пољу, код Београда. Нека измаглица, измешана са димом ОД мокрих пањева, развлачила се свуда, гушила И штипала за очи.

Око ватри седели официри са задигнутим јакама од шињела, док се војници размилели по Бањичком пољу као мрави. На лицима људи огледала се заморна примиреност, као после неке страшне олује, у којој се могао и живот

Али код пешака и на овом пољу делатности влада оно опште схватање. Пошто су „гошће“ пробавиле два до три дана у једној чети, прелазиле су онда у

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Је ли њој дуга коса!... Ехејхеј!... Међутим на пољу писар отпочео напад, по свима правилима дон-жуанске тактике. Најпре се већ обавестио о њеним родитељима, о школовању,

Љубица се досети овом смеху, па чим стадоше на пољу запита га: — Ви сте јамачно лепо провели детињство и младост? Видим да се радо сећате младости... — Младости ?...

Стајала је дуго на отворену пољу, гледајући тужно за погрбљеном старицом, која се, ослањајући се на дугачак штап, удаљаваше све више и више, док се

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Ђе су мору највише дубљине? Ђе су небу највише висине? Ђе ли, вило, најшире ширине? На ком пољу, највише бојиште? Ђе су, вило, најбољи јунаци?“ Вила коњу ти’о проговара: “Коњиц љељен, мој по Богу брате!

“ 101. Мобу купи беже Јован-беже У Будиму под бијелом кулом, Ниже куле у пољу широку, Да му жању бијелу шеницу, Све сабира момке и дјевојке; Мобу гледа са истока Сунце, Пак дозива Даницу

“ ПОРОДИЧНЕ ПЕСМЕ 216. Висока јела до неба, Широке гране подвила, Све равно поље прекрила. У пољу ми је виноград, У винограду џардини, А у џардину наранча, А под наранчом постеља, А на постељи млада спи Малахним

244. Цуцу, цуцу на коњу, Вуци т’ мајку закољу У шеници у пољу! Немојт’, вуци, за Бога! Мајка ми је драга, Сису ми је дала, Другу рекла дати, Кад пођемо спати. 245.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Да није најлепше љубав, већ за грумен Сунца убијати и рано умирати. СРП НА НЕБУ Ти незаборављена моја на родном пољу изненада женка, остај ми сенка, сенка. Ко редови зарђалих коса кукуруз је на сунцу зрео.

Не чини ништа ако сте мајка од тог је лепша сласт. О само је тужан човек чист, слободан, нежан и драг, ко звоно у пољу, и благ ко цвркут тица, и увео лист. Дижите очи мрачне, ко бунтовне буктиње зрачне пободене у дубоке црне колутове.

соколске медаље, лисмо којим ми је позориште из Београда одбило драму Проклети књаз, и једиу тробојну мараму, у белом пољу са сликом Скопља, какве су онда биле јако у моди. Све је данас смешно.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

„Какав му је оно орден?“ — упитам пандура. — „Оно је орден за заслуге на просветном и културном пољу!“ — одговори он озбиљно и хладно. „Какве су то заслуге?“ — „Па он је, знате, био кочијаш код бившег министра просвете.

— Па кад, онда, раде у пољу? — упитам. — Е, видите како је. У почетку изгледа тако. Ово је спор начин, који ће у први мах изгледати неподесан,

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Стока пасе, а они се играју клиса. Два ђетића ухватила се у коштац, па се носе по пољу, а крупне грашке зноја теку им са висока чела. Чобанке оставиле рад, па гледе јунаке.

Чим изађосмо на рудину, стадосмо сви као окамењени. На двеста корака пред нама, на чисту пољу, стоји пуст, гранат грм и под њим четири оружана човека. — Хајдуци!

Само му пред очима пролећу неки светлаци и у мислима стоје само они, његови најмилији, који тамо негде у равном пољу на овој студени, можда леже размрскани, побијени, мртви. »Шта је ово ?... Не може бити! Зар баш сад, кад они долазе...

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Задовољан је јер је служба комотна, а више је у селу него у пољу. Беспосличи као да и није у служби, и сад се управо и не зна ко је беспосленији пољак, онај дејствителни или овај

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Кроз прозор гледам како скакуће Пољски миш По пустом Пољу. Миш ибришимом ушива кишу, Шав по шав, и пљусак сав Приши за земљу. У густишу Још мокру гриву стреса лав.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Белгиски професор Пикар, познати освајач земљине стратосфере, сада се окренуо супротном пољу рада. На место надземаљских висина, он је сада намеран да проучава морске дубине.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

земље Турци му узеше, но пошто је сву облише крвљу и пошто му брата изгубише, змаја љута војводу Уроша, на широком пољу Ћемовскоме.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

У КОЛЕВЦИ СНА Кад сунце зађе, и покривач плави Звездане ноћи, вече топлог јуна Падне по пољу и врх цветних круна, А жути месец на небу се јави, У мојој души шум уморних трава И трепет лишћа у дисању ноћи

А око пуно горких, тешких суза. Допире тужан жамор кукуруза По пољу пуном суза, пуном росе; Последњи ветри вапај сени носе Зором, животом што ће их све стрти.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

у прозорје два пута студеније но око по ноћи, (ако не знаш из искуства) па и они урликали два пута јаче, да се по свем пољу разлијегало. Ни то не прену човјека на прозору. Замишљен, дашто!

Велико звоно на манастиру зазвони. Неколике пушке запуцаше у пољу пут сјевера. Људи преблијеђеше, и стадоше се муком згледати. „Не бојте се, не мислите ни за што!“ рече Владика.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Приповиједа се како се некакав хоџа опарио једући кухане тикве (бундеве), пак послије пирио на тикву и кад је видјео у пољу на вријежи. Што говориш, то мени, а што мислиш, то теби.

Киша и снијег и још једно вријеме. — Одговорио Циганин кад су га запитали како је на пољу, а ишла киша и снијег и цигани; а како се то треће вријеме зове, никако га није ћео по имену казати, него најпослије

птичице кличу, док народ ради и пјева; а теби кише и снијегови падају, вјетрови душу: нико од зиме ни носа не смије на пољу помолити! — Е мој Ђурђу! — пасмија му се на то свети Митар.

— Е мој Ђурђу! — пасмија му се на то свети Митар. — Ти се све вријеме мучиш по пољу и скупљаш плодове, да ја преко зиме ништа друго не радим, већ сједим крај топле пећи и сладим се оним што си ми ти

она нађе човјека у пољу, или срете гдје на путу, а гдјеком дође и у кућу, па му каже: „Ја сам куга, већ хајде да ме носиш тамо и тамо“ (куд

рабићима, и другом којекаквом шумом, и на врх њега налазе се некаке зидине у земљи, а ниже тога бријега извире у пољу смрдљива бара.

5. О ЖИВОТИЊАМА 1 Миш посеја проју По јежеву пољу; Нарасла је проја Мишу до колена, Жаби до рамена. Миш сазове мобу, Да му пожње проју, И закоље мрава — Дебелога

У твојој се кући свака срећа свила. У дому ти се рађала мушка дјечица, у брду ти расла винова лозица, а у пољу класала шеница бјелица. Твоје торове бог напунио са витоногим коњима, вилорогим воловима и виторогим овновима!

У здравље његова житнога сјемена! У здравље његових волова и тежака! У здравље његова у пољу рала! У здравље његова у брду стада! У здравље његове пуне и изобилне ћесе! У здравље његове сваке добре среће!

Што смо му поменули у пољу рало и у брду стадо: рало му орало дубоко, а стадо му ишло широко, планина се прихватало, цвијетака укидало, своме

снаха, па се с њима поносио као жарко сунце на истоку љетњом врућином, као мјесец зимном вједрином, као јунак на равну пољу а на врану коњу! Златнијем се штитом заштитио, на плећима му ћурак, а на глави калпак. Што ће њему ћурак и калпак?

(Књига) 105 — Насред куће змајево гнездо? (Огањ) 106 — Не једе а пије? (Сунђер) 107 — Ни у соби, ни на пољу? (Прозор) 108 — Обрнем га доле — пуно; обрнем га горе — празно? (Капа) 109 — Огањ гори, и у огњу човек стоји?

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Кад дођем кући, а то жетеоци жању по пољу. Пригријала врућина, вољани Боже! да погоре жетеоци. Онда ја викнем: Камо што не доведете овђе ону нашу кобилу, што је

105. Сам лончић у пољу ври. 106. Сва гора покисе, а четири прута не могоше. 107. Све по кући изгоре, а кућа оста. 108.

Исправивши се Међедовић рекне: „Сад је буздован добар,” па га заметне на рамо и пође даље. Идући тако нађе у пољу једнога чоека ђе је упрегао у ралицу два вола те оре, и дошавши к њему запита га еда ли има што за јело.

завидећи му што је он био јунак те је сестру нашао и избавио, пресијеку опуту да он не би могао сићи, па онда нађу у пољу једно чобанче код оваца, и преобуку га и мјесто брата свога оцу поведу, а сестри својој и ђевојкама оштро запријете да

” Царев син захвали цару, па се оправи и изјави овце, и узме са собом још два хрта што могу зеца у пољу стићи, и једнога сокола што може сваку тицу ухватити, и понесе гајде.

Кад се ђак дохвати пољане, и види сву стоку пред собом, викне дивљана: „Не тражи ме” рече, „ја сам већ на пољу.” дивљан кад види да му је утекао, домисли се што ће, отвори врата са свијем, и пружи му један штап говорећи: „Кад си

Кад дођем кући, а то жетеоци жању по пољу. Пригријала врућина, вољани Боже! да погоре жетеоци. Онда ја викнем: Камо што не доведете овђе ону нашу кобилу што је

Ходајући тако невесели по пољу и бринући се тетом, сретну јежа, и он их запита, шта раде у друштву толики, а они му кажу све шта је и како је.

Једном она изиђе с дворкињама у шетњу, и наиђе у пољу на једнога сиромашка дечка где чува једну крмачу и троје прашчића, који су у исти мах крмачу сисали.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

” С већом сам жељом чекао Ђурђевдан него Ускрс. Проводили би ту по десет и по петнаест дана. Трчао би[х] по пољу, играо би[х] се с јагањци, пењао би[х] се на унке; све детињски посли, правда, но у оному возрасту, који је сама

Но, игуман Теодосије, будући особити пријатељ протопопе Јоана Новаковића у Книнском Пољу и његовога комшије попа Марка Бједова с Пађена, пошље ме к њима.

У Книнском Пољу нисам те радости имао, јер мој љубими протопоп Новаковић тешко боловаше. На неколико недеља зовне ме из Плавна син

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Испред кућа куд он пролази устају жене да му се клањају. Мушки су на работи, по пољу. Њека га баба ђаволасто погледа и даде му прстима знак куда ће окренути, а он одлети на страну, па ће у шуму, или у

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

О ВРАТИ СЕ О врати се у собу Из блата под бели кров. Глупи те уморио лов По пољу и по добу. И све док живи у дубу Безгласни тихи црв Нека се и твоја крв Повуче у мук.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Не, он је изгурао на пут, схватио је то онда кад је на коњу појурио кроз село и стао у пољу, далеко од села, не, сам је коњ одједном застао, уплашен тишином између звезда и слеђене белине.

Два пута се коси, а отава није слабија од прве траве. Нема, сине, такве ливаде у целом моравском пољу. Ни за семе не можеш коров да нађеш. Намеран сам да купим још две парцеле поред ње и детелину да посејем.

“ Настаде отварање црквица. Све свеце из календара обележише гомилицама камења. Где год би се нашао неки камен у пољу или шуми, веровало се да је ту некада манастир био који су Турци порушили, кад Лазара посекоше на Косову.

а од подне јури дужнике, интерес уписује у главницу, купује необран кукуруз и мршаве свиње што дању и ноћу лутају по пољу. Помор ће му надокнадити изгубљено у апси. Ова јесен највише ће њему родити. А све за твоје добро, Адаме.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

А можда за принца нема принцезе? — пронесе се глас по 3емљи Бисерних Чапљи. Ловећи у житном пољу, принц угледа жетелицу којој је златна коса лепршала на ветру, па рече: — Њу хоћу! Узалуд је девојка плакала.

— Сам ћеш открити! Окрени се и врати у житно поле где си срео своју жену. Својим рукама подигни кућу у том пољу. Затим посади воћњак и чекај да никне орах с плодовима од сребра. Не дотичи ниједан док сâм не падне на земљу.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Своју свјетлост меку Кандило баца и собу ми зâри. Сâм сам. Из кута бије сахат стари, И глухи часи неосјетно теку. На пољу студен. Пећ пуцка и грије. Ја лежим.

В. Илић XЦИX ЈЕСЕН К'о горда царица и бајна, са снопом златнога класја, На пољу Јесен стоји. Са њене дражесне главе Лиснатих врежа сплет чаробно спушта се доле До саме мирисне траве.

Вихори снежног праха По пустом вију се пољу, и цела природа ћути, И листак последњи вене од зимског студеног даха. Весело пуцкара пламен у скромној избици

Од своје мајке, ко ће наћи бољу?! А мајка ваша земља вам је ова; Баците поглед по кршу и пољу, Свуда су гробља ваших прадједова.

Не дајте сузи да јој с ока лети; Врат'те се њојзи у наручја света; Живите зато да можете мр'јети На њеном пољу гдје вас слава срета!

Даница Марковић ЦЛВ ГАЛИУМ ВЕРУМ Клекнух у пољу широку пред цветом Што носи име твоје увек драго; Ветрић је својим доносио летом Мириса шумских једнодушје благо.

Попа, Васко - КОРА

шетњи Неочекивани понор Између наших речи Копита што тутње Под сводовима наших непаца Да ли ћу моћи На овом непочин-пољу Да ти подигнем шатор од својих дланова 3 Узнемирена шеташ Подочњацима мојим На невидљивој решеци Пред уснама

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

И као такав био је некад врло цењен, али су нова критична испитивања доказала да је он на овом пољу био више прикупљач и енциклопедиста но самостални испитивач.

Истина, Аристотелес беше несумњиво оштар посматрач и дубок мислилац, али осредњи геометар; на том пољу, није заслуживао слепог поверења.

Хипархос је био најпажљивији и најсавеснији посматрач неба у старом веку и на том пољу стекао је великих заслуга. Но баш због тога што је био, пре свега, посматрач, није имао смисла за смеле теорије, већ

Кадгод сам га прелиставао и читао, дивио сам се колико су стари Александријци далеко стигли на пољу астрономије, како су били у стању да са великом тачности прате унапред и уназад велике небеске појаве: кретање

водоводе и лађе, имали добрих алата и многих искустава, али се њихова техничка делатност могаше кретати само у пољу тих искустава, чију границу не могаху прекорачити.

А лађа, какву је Хијерон замишљао, требало је да далеко наткрили све што је на том пољу било дотле створено. То остварити могао је једино Архимедес.

Сиракушка војска и флота беху исувише слабе да би смеле поделити Мегдан са Римљанима на отвореном пољу или на пучини мора.

Тек кад се, у неко доба, обазрех, не видех ни једну овцу у пољу. Али наш добри овчарски пас бринуо се место мене и све овце повијао на окуп“. „Како се звао?“, упиташе деца.

Но он размишљаше и даље о томе. „А шта ће она о мени мислити тек онда, ако на пољу науке не постигнем оно што сам замишљао? - Да сам је оставио и појурио за колима која нисам стигао!

Та Њутнова расправа отштампана је тек 1711 године. Више среће је Њутн имао са својим открићима и проналасцима на пољу оптике.

Ту су била, као и данас, различита тумачења могућа па се на том пољу могло препирати до миле воље. Четири пуне године морао је Њутн да одговара на нападе и побија замерке својих

Знам, дакле, шта сте Ви на томе пољу створили и познајем размак који ме од Вас дели“. „Ви сте професор бечког Универзитета?“ „Далеко од тога!

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

сложен један рад препун ружиних букета, гранчица, звездица и крстића, извезених и правилно поређаних на модром и сивом пољу у великом и црном оквиру од вунице.

“ Пао је Јаћим, баш као на бојноме пољу, тешки су му капци заклопљени, руке опуштене, ноге раширене, ама осмех му блажен, а израз од извршене дужности

Нож се налазио под грлом и само се чекало да шикне топла и невина крв. Наша дивизија налазила се на Овчем пољу, као армијска резерва. То време ово је поље било војнички логор у коме је све врило, нестрпљиво и нервозно.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Јер у фантазији на пољу узмишљања, сасвим је лако олинама надодавати нуле у бескрај, подизати их на бесконачне потенције, снабдијевати поред

Или само нека ситна лична позлијеђеност на пољу друштвеног парадирања, која се можда суче из неке мале трауме у дјетињству.

Једно је јавна смрт, смрт у пуном орнату, а друго је ситна, приватна смрт. Једно је изложити се залуталом танету „на пољу части“ , атентаторском метку у крунидбеној поворци, пасти просвирана шешира с перјем „под ешарпом извршене дужности”,

Из претичка својих зарада основао је „Робелову фундацију” за младе научењаке који се окушавају на проналазачком пољу. Тако је Атханатик А скинут с тапета и заувијек збрисан с кугле земаљске.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Волео је да је посматра са стране, да уочи сваки њен покрет, сваку особину чуднога јој стаса. Кад би је опазио где у пољу или у селу да му иде на сусрет, сврнуо би ма где, само да избегне онај поносити поглед, који уништава човека.

То му беху једини гласници дана, који владаше на пољу срећноме свету. Како су мили и драги сужњу ови ретки и необични за тамницу дарови сјајна сунца!...

Попе се на њега и осети се као да је на пољу. Поред куће не пролажаше нико, али се лепо чуо разговор с леве стране, од Јанкове каване, која је одмах до среске куће.

Ђурица је све погледе обрнуо своме селу. Тамо се бавио по цео дан, проводио време у пољу око њива, у којима су радили сељани му, а увече је одлазио на ноћиште код Вуја, јер то му беше најпоузданије склониште.

Знали су да је Николина задруга на раду у пољу, а код куће беху само ситна деца са женом редаром. На вратницама, куда ће Никола доћи, беху прикривени Ђурица,

Врата се отворише; иза њих зину иста таква густа и црна помрчина, каква беше на пољу. Ђурица уђе у собу. — Упали-де видело, ослепићу у овој проклетој помрчини. — Што ће ти ? — одговори Станка.

Сад би он био сељак, као и други; радио би свој посао ; не би се никога бојао... Ишао би слободно по пољу, по зелену лугу и дубрави.. У кући би му било еве весело, стара мајка добила би одмену...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

завидећи му што је он био јунак те је сестру нашао и избавио, пресијеку опуту да он не би могао сићи, па онда нађу у пољу једно чобанче код оваца и преобуку га и мјесто брата свога оцу поведу, а сестри својој и ђевојкама оштро запријете да

Царев син захвали цару, па се оправи и изјави овцев, и узме са собом још два хрта што могу зеца у пољу стићи, и једног сокола што може сваку тицу ухватити, и понесе гајде.

Ходајући тако невесели по пољу и бринући се тетом, сретну јежа, и он их запита шта раде у друштву толики, а они му кажу све шта је и како је.

Мачке на то пристану; но се не могаху погодити или ће тај састанак учинити у пољу, као што мачке желе, или у кршовитој главици.

Кад уроче дан од састанка, ево ти свијех миша и узеше метериз у главици, а мачке мало одаље у пољу. Док ево ти некаква старог сиргавог великог мачка, изиђе пред мачке, па виче: — Камо вас, миши!

Кад дођем кући, а то жетеоци жању по пољу. Пригријала врућина, вољани боже, да погоре жетеоци! Онда ја викнем: „Камо, што не доведете овђе ону нашу кобилу што

ЉУДИ ДИЈЕЛЕ ЖЕНЕ Састадоше се на једном непрегледном пољу сви народи овога свијета да једном завазда уговоре и потврде по колико ће који чојек жена држати.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

отворен прозор, несташан и мио, На завесу ветрић невидљиви слеће, И њоме се игра безбрижан и чио; Ноћ на пољу лежи, мир се по њој креће.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Тај одвратни призор учинио је крај мојим напорима на овом пољу које је обећавало и од тада никада нисам могао да дотакнем мајског гундеља ни било ког другог инсекта.

Проблеми конструисања у овом неистраженом пољу су били нови и сасвим специфични и наилазио сам на много тешкоћа. Одбацио сам индукторски тип јер сам се бојао да он

које су у стању да снажно побуде Земљу, могу се користити на безброј начина и имају огроман значај на комерцијалном пољу, као и у многим другим пољима. Прва станица “Светског система“ може се пустити у рад за девет месеци.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Од њега је народ Идвора учио историју српског народа, од битке на Косову пољу 1389. године до Карађорђа. Он је у Идвору одржавао у животу старе српске обичаје.

Ратерфорд је био пионир на овом пољу астрономије, а његове фотографије Месеца и звезда светски научнаци су сматрали веома важним за астрономију.

чудесним изворима знања, после подне се журно прикључивала веселој поворци којаје хитала да се освежи на спортском пољу. После преподневних умних напора, у поподневним часовима кембриџски студенти су се бавили спортом.

Уверили су ме да ћу у раду са Рутовом групом стећи добру основу за даљи рад на том пољу. Математичку физику су тамо предавали лорд Рејли, а пкође и чувени професор Стоукс (касније сер Џорџ Габриел Стоукс).

Када сам схватио то значење, више се нисам осећао као странац на пољу науке. А знао сам и то да је највећи значај њиховог рада био у томе што су открили део онога што је моја мајка

Фарадејева “Експериментална истраживања на пољу електрицитета” која су објављена у три дебела тома, давала су утисак да их треба дуго читати.

” Онај ко чита Фарадејева “Експериментална истраживања на пољу електрицитета”, обрадује се кад год Фарадеј, песник и пророк, поставља оваква спекулативна питања, зато што зна да ће

само преко дејства сила, њему је било јасно, што нам потврђује садржај књиге “Експериментална истраживања на пољу електрицитета," да је прво питање на које би требало одговорити било: како се преносе силе између електричних и

моју несрећу, ова проста слика коју сам исконструисао да бих лакше разумео Фарадејева ”Експериментална истраживања на пољу електрицитета” о којима сам толико размишљао на Арану, нису била ништа друго до геометријска представа електричне силе

Неки од његових бивших студената развијали су немачку оптичку индустрију, која је била водећа у свету на пољу геометријске оптике, оном делу физике коме је Хелмхолц посветио много пажње у својим млађим данима.

То је био разлог, сигуран сам, што није наставио са својим истраживањима на пољу електричних осцилација. Напоменућу овде да је највећи успех мојих скромних напора било да једна електрична јединица

Била је то мудра одлука, јер ми је омогућила да се припремим за епохална открића на овом пољу која су ускоро била објављена (једно у Немачкој, а друго у Француској). Окренуо сам се другом пољу истраживања.

Ћипико, Иво - Приповетке

Доста сам ради тебе трпио! Осле он јој помњивије за стопама иде. А Антица у кући, у врту, у пољу врши свакидашње послове, и тиме хоће да утуче успомене на прошли живот; увече пак приправи вечеру да дочека Марка, јер

Сељаци усред копи, иза киша, једва ујагмише неколико ведрих дана. Младо и старо освитком дана расуло се по пољу и доцима. Прије но пуп избије, харно је ускопати.

То су његове вруће жеље. Њему није драго омркнути у пољу, па стога пожури да прво запада сунца очисти пут. И онако почео је јуче дувати вјетар и помало облачи се.

Тако наједном застаде насред пута испред затресених грана, гледа у осјен облака што га вјетар на махове путем и по пољу гони, док му суну нешто у главу, остави посао и крене равно к селу.

И данас, кад је у пољу Цвета понела ручак, кришом рече нешто Павлу, а Павле учини се невешт и нешто прогунђа, што, додуше, он није чуо, али

Осрамотише се пред светом. Упираће у њ прстом и на прелима, и у пољу, и у крчми, а њу ће њиме комшинице бости, неће смети ниједној од њих замерити се ни рећи: црно ти око у глави!

Одморивши се, силазе ногоступом... Јутрос у зору подранили су да на време стигну на свету мису што ће да се служи у пољу, пред кипом светога Рока. Марко се зимус заветовао свецу, кад му се крава беше разболела од неке кужне болести.

Тога часа молећи сјети се црквице у своме селу, у пољу, у прошарици мрких чемпреса, где га је мајка водила на проштење.

Двојицу од њих искрено је волео. Водили су га по ситом, осенченом пољу, окићеном дозрелим грожђем; у свеже пољске заклонице, пуне мириса и зујања и шароликих боја.

Велики везири, паше, судије, јаничари, крвници, робље у костиму... Јаничарско двориште — на пољу огроман платан, стена на којој се одсецаху главе, рупа где се стављају на доглед радознале светине.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

видици, бескрај, паробродизапловишеморе; А као тикве журне у пољу, Као хлеб врућ, извором Сањам. За пример „запловише море“ – који је истоврстан са „залутах разбојништво“ – могло би

пошто сада, с краја века, морамо бацити један кратак поглед уназад на развој српске књижевности, опет ће се у видном пољу наћи само „врхови“, само „генерали“.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

]” 86 Најдаље докле је дошао, то је текија накрај вароши. А ниједном га не затичемо изван вароши, у пољу или винограду, како обилази летину или надгледа аргате, али га зато видимо у породици како ритуално седа да обедује и

Уз то, песниково око обухвата готово цео скуп оних детаља које најчешће налазимо у видноме пољу средишњих ликова романа: исте завичајне и туђинске реке, воде и небеса; исти контрасти између светла и таме; исти

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Али опет као у прикојаси: железна кола јуре преко опеване равнице, а ја и не подижући очи осећам где сам — на Паун-Пољу, покрај Бресја или испод Враголије... Косово ми се и овом приликом подругну бољци и мојој тврдокорности.

И разговарам са свима који испустише душу на овом пољу и око њега. Изводим их на месечини по овом чичварју као јариће.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

цветак благовести; Ако тугу, јадницу нам, Твоја мисô очеличи, Заточници твога духа Призрену ће скоро стићи И на пољу косовскоме Дигнут’ спомен Барду своме.

Таки на поље!“ А господа поскочила на царичин миг, Гурају га, турају га рукам’, ногама. Кад изиде, на пољу га народ дочека, Смеју му се, ругају му с’: тако т’ и треба! Прошло опет пет-шест дана (сад ће бити крај).

— Ђивовотле, Дубровник. Ђорђе Натошевић (1821—1887), заслужни радник на просветном пољу код Срба у Аустрији, дугогодишњи референат за српске школе.

Краков, Станислав - КРИЛА

По млакој, прљавој води пливали су голишави људи. Иза округлог шатора, јединог до сада разапетог на зажареном пољу, указала се бела глава козице. Она је климала чупавом брадицом, и ругала се. У шатору се чуло пљускање воде.

Из мрака су сијала задовољно два ужарена ока грудоболног бунтовника. На пољу је била најлепша ноћ рата, а из шатора је ударало на просуто вино и пијане душе. Васељена је била пуна црвених бакцила.

Петровић, Растко - АФРИКА

Вели: „Била је шваља код моје мајке, кад сам дошао на одсуство у Тре Кастеле. Радило се у пољу, и ја сам рекао да се од мене не очекују велике помоћи, јер сам хтео само да гледам, а прашину од жита не трпим.

Сви његови људи су било у лову, било у пољу на раду, или иначе. Он ипак одлази да их тражи. Ми се налазимо између два грдна канариса пуна воде, којом се користим

је афрички терен, а да сам ишао кроз прашуму, савану и брзаке, под врелим сунцем, без доброг пића, и да сам спавао у пољу, — онда тих четири хиљаде километара представљају огромно више напора но да сам их учинио у Европи.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

А моје главе тврдом лубањом Нек’ деца ваша воду захићу, Да њоме поје ждребад арапску Што ће по пустом пољу скакати, По мојој крви хитро тапкајућ’!... Не дам је паши, чу ли, Турчине!...

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

повлачи Параћину, где би је Турци, пошто располажу много већом коњицом, сустигли уморну, дали јој на отвореном пољу једну главну битку и као бројно надмоћнији разбили је и растројили, па онда окренули незаштићеној Јагодини, заузели

ћемо се ваљда продржати до јесени, а онда ће ударити снегови, који ће горе доћи Турцима, разлогореним на отвореном пољу (Зајечар и Књажевац, а и сва села спалили су), но нама у Алексинцу, Делиграду, Бањи, Лукову и Бољевцу.

Пуцњава је била тако страшна да сам мислио ово је страшни суд и ниједан, који је сад тамо на бојном пољу, где се бије ова паклена борба, неће изнети живу главу!

се сабијене колоне, где су прилегле земљи и заклониле се за какав шумарак или забрдак, којих је било доста по бојноме пољу.

Светло сунашце! Колико су дубоких, крвавих рана на бојноме пољу осијали твоји последњи зраци; колико се твојих светлих искрица преламало у капљама људске крви, којом је данас тако

Војник однеце наредбу, а Комаров стаде писати ђенералу извештај. Стајали смо окренути леђима бојном пољу; почеше да падају око нас куршуми.

Лакше рањени застајали су и причали да Турци бију с висова из шуме, а наши су на отвореном пољу y долини; да ће многи наши рањеници остати по кукурузима неизнесени, јер нема болничара, и ако се наши повуку, Турци

подне дође извешће с предњих положаја да се Турци повлаче, да су напустили пруговачки шанац, да су оставили на бојном пољу много непокопаних мртваца, што није турски обичај при редовном повлачењу, да су у Пруговцу, који су јуче заузели,

од 11 августа ми имамо уопште врло мало заробљеника, али утолико је већи број мртвих које су Турци оставили на бојном пољу.

Пошто се спремало да се данас спале и све лешине које су Турци оставили на бојном пољу то ђенерал поведе са собом неколико француских и италијанских дописника.

заиста чујеш клепет њиних сувих костију А кад се сетиш Срба, своје браће, који су често тако исто остајали по бојном пољу, као ово Турци на Шуматовцу, ти осетиш као да ти је један од ових страшних костура усред срца удубио своје ледне зубе,

Шуматовац је дакле страшно поломио Турке. Они су на бојном пољу оставили више од хиљаду мртвих, расејаних по шуми и виноградима.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

И ма како се ратна техника у будућности развијала, ипак, у основи, остаје на бојном пољу само и једино човек. А ако су ти људи још и четници, добровољци, онда за противника веће напасти нема.

Кренули смо на друм. За нама иду кафеџија и послуга са вином, деца, народ, хармоникаш, официри који су се задесили у пољу. И сви се они распоредише са обе стране пута да виде трку, прву откад Водена постоји.

Из дуга времена присећали смо се где смо провели три ранија Ускрса. Увек на пољу, у рупчагама, или у земуницама. Лука је стајао поред дурбина и немарно, више по навици, сагао се да погледа на

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

ПОПОВИЋ 237 САКРИЈ БЛЕДЕ ТВОЈЕ ЗРАКЕ... 238 НА ПРИРОДУ 240 ДАВОРЈЕ НА ПОЉУ КОСОВУ 242 СПОМЕН ВИДОВА ДАНА 246 СПОМЕН ПУТОВАЊА 250 НА СМРТ ЈЕДНОГ С УМА СИШАВШЕГ 254 ГРОБЉЕ 257 МИЛОШ

Дјетенце младо Знам да све радо Мало што прима, Тиме да има Игрицу. Птичар ја нисам Дјеци да бих сам Ловом у пољу Добио коју Птичицу. Воду не гацам, Мреже не бацам, Да им ја овим Малу уловим Рибицу.

Дизати серпску лиру: — На лиру нашу цвећа от сопственог На пољу браног радосном руком там' Јунаци гдено бритким мачи Немање простиру стару славу, Харите њежне жар чувствованија Из

За вас већ расту лаври на Прахову, На Варварину, там' на Суводолу, Врачару, дугим и широким Пониквам, лозничком пољу равном. Вам крстозрачне вејаће хоругве На гордим стенам' зиданим' прадеди.

Зар мисли да ћу пасти жртва злобе? Чија носи броњу груд И дању, ноћу, в дому, пољу, радњи? Каква војна, око нас? Полк черни нек' се множи; в срам ће пасти. Чиста совест нама штит.

Труд је тај једини На општем пољу свију најслађи, и Свободан от клевете подле, Кивна угризања, грозних стрела. Серца вам стоје нравном зидару на Свак

Гледајте како царства сограђани На пољу свога језика ревнивим Борењем спеше к светој цељи. Сербљин међ первима бити може!

Противу стрела вражјих сматрај му Непоколебим взор, пак затим Несташно по пољу там’ течење. Њега ћеш видит самој у пени, а Мен’, коњаника, јошт неуморена Где јако г’ држим.

Кад бих до гроба твоје сласти, Мајко, уживао у овој мери! 1830. Јован Ст. Поповић ДАВОРЈЕ НА ПОЉУ КОСОВУ (Одломци) 1. Гди је Призрен, славни град, Гди су царски двори? Гди Душанов златни век Што чудеса створи?

Гологлав, јадан, без крова, без ложа Блудио с’ по пољу сам. И твоје речи — одјек ума — Бјаху замршени сан. Као сјајно, велико зданије негда, Што сруши времена злост;

Она јест тако звјерообразна и неукротима, да јеја ноги у дому својем заостати не могут. — Сад јест на пољу, сад на сокаку, и на нејаком шетању (шпациру) находитсја, јест на видимих мјестах и улицах града.

ДАВОРЈЕ НА ПОЉУ КОСОВУ (стр. 180). Цела је песма штампана у Даворју, Нови Сад 1854, 90—102; песма у свему има 14 једнаких одељака,

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Ах оче! Оче! Отвори очи, па нас погледај! На тужном пољу шта нам пропаде, А шта остаде?... ВЛ. ВАВИЛА: Остаде вера, Да у промисô свемогућега, Да у његову помоћ верује.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

Кад, у Добрњском Пољу, скренуше с главног друма према селу, мјесец бијаше на заходу, а скромачна свјетлост звијезда једва се распознаваше на

жесток; наочит; угледан зулум — насиље; безакоње; неправда зулумћар — онај који чини зулум, насилник изор — рад у пољу илика — сребрно или калајно дугме индат — помоћ инсан — човек, чељаде јазија — „писмо, оно што је написано на

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

То је учвршћивало њихову надмоћ на пољу културе и њихов снажан утицај у друштву уопште. Кад је реч о књижевном језику, основну оријентацију код Срба у средњем

реторике, чуда и патетике, и тако Милутинов живот изнео као кохерентан циклус причања о ратовима, а успехе на бојном пољу могао је слободно приписати Милутиновој ратној вештини.

ритуал славске свечаности, у српском народу посвећене породичном свецу заштитнику, до трагања за мртвим јунацима на пољу Косову - сва збивања стилизовања су у корелацији емотивно-личног и херојско-епског.

То је мисао јеванђељска, али и основна идеја сваке јуначке епопеје, у којој је смрт на бојном пољу једини пут да се ратнику осигура вечни боравак с оне стране живота, а вечни спомен и слава на свету овоземаљском.

у стиховима о бројности турске војске (Кон до коња, јунак до јунака,/ Бојна копља кано чарна гора,/ Све с' вијају по пољу барјаци,/ кано мрки по небу облаци).

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

корен (из србуља, в. Софрић, 147). К. се сади по баштама на Цвети (СЕЗ, 19, 40). У пољу бере се на Биљани петак (ібідем, 47).

Тако је у Неродимљу један бор посадио краљ Милутин (СЕЗ, 41, 1927, № 139), други један цар Урош (ібідем); у једном пољу села Ракље (крушевачка околина) има б.

На њему бораве демони који су у стању да пошаљу болест. Уочи младог уторника врачара однесе под какав г. у пољу малу погачицу, вина, воде, соли, цвећа, коњску потковицу и клинац, и заклиње демоне на г.

Кад је у Пољицама један фратар истеривао ђавола из неке жене, молио га је ђаво да му допусти да иде на неку к. у пољу (ЗНЖОЈС, 10, 243). На к. налази се и вештица (СЕЗ, 41, № 24). У Далмацији је »један чоек« видео ноћу једну дивљу к.

баца се у буди коју воду у пољу (СЕЗ, 17, 107): ово су карактеристичне мртвачке жртве и зато што се приносе по заласку сунчеву, и зато што се бацају у

На Косову пољу тога дана жена закоље на гумну, крај стожера, петла и носи на њиву орачима (СЕЗ, 7, 321). Кад се сејање доврши, онда

најсветија биљка« и употребљава се за кићење икона, које су замениле некадашње идоле); СЕЗ, 80, 1967, 327 (у Дувањском пољу перуника се зове: зумбак); СЕЗ, 84, 1972, 219; ГЕМ, 20, 1957, 176. Богородичина трава.

Према веровању у Врањском Поморављу, »од свег шумског дрвећа стари брест не вала сећи, јер тада нема ,берићет̓ у пољу И стоци« (СЕЗ, 86, 1974, 104). Броћ.

за »саборњак« у Нишави ГЕМ, 34, 1971, 91 идд). У Ливањском пољу, пред младожењином кућом, невеста баца три ј. преко крова: ако се која врати, верује се да није добро за невесту (ГЗМ,

Употребљава се у гатању и врачању. У Купрешком пољу, »уочи празника Свитли Јован (тј. Ивањдан), код православних бере се онолико крупних цветова маргарите колико има

Запис. О з. Чајкановић је објавио кратак чланак 1928: »Сеновито дрво, фетиш, које се налази у пољу, и у коме је урезан крст. Кад се ,носе крста̓ обиђе се око з. три пута, обнови се крст, и обедује се ту. 3.

Како се види из наведених извора, поред више записа у пољу, постоји и главни или општи запис у насељу или поред њега, и ту се обавља главни обред (в. нпр. ГЕМ, 36, 53, 55, 58).

Ћипико, Иво - Пауци

Око подне дође у походе божићни полазник, хришћанин Војкан Вујић, честита и жели срећу и благослов кући, благу, пољу и укућанима и, дотакавши се бадњака, сједа уз ватру.

Што би од Раде било? Варали би га на сваки начин, а ко би могао отети се штетама што би их чинили у пољу, на ливади и свугдје? И никада не би мира било. ...

Илија тога јутра опази да је нестаде и похита за њом. Стигавши је у пољу, вели јој: — Врати се, Машо! Удараш у образ мени и Ради .... Куд си накастила? — Својој кући...

Настајних дана Раде ради у кући и на пољу за се и за жену; жао му да се родитељи превећ труде, а и осјећа гдјекад потребу да се замори, јер, заморивши се радом

Једнога од тих дана завади се Војкан Вујић са Илијиним братом, Петром, ради штете у пољу, и Војкан тужи Петра опћини у вароши, а опћина га осуди на накнаду штете и на двије круне у име глобе.

Путем сунце жеже. По пољу жетеоци и жетелице жањући попјевају, и даље, негдје на пољскоме путу, шкрипају сеоска кола.

Излазећи из суда, вели Петар Војкану: — Јесам ли те намјестио, а? То ти је за ону штету у пољу! —Не мари, болан... Гонићемо се још, — одговори Војкан.

Знао је да отац даваше на рачун сваке године, иако му раније о томе није нигда говорио, до љетос, ноћу, у пољу. Било је то пошљедње љето пред његову смрт. Сјећа се јако добро.

Било је то пошљедње љето пред његову смрт. Сјећа се јако добро. Неко у пољу свирајући у двогрлу извијаше из ње питоме, тужне гласове; пође прама свирци, мислећи наћи кога свога друга, а зачуди

— Де, још! — вели Раде. Али Илија не послуша. А и по пољу чује се свирка свирала и кавеле, и на махове, за час, појави се свјетлост наложене суве балеге на чијој ватри чобанчад

Преко поља сунце упире у чело, у очи жеже, али бриге га јаче море, па не тражи хлада да се од врућине склони. По пољу, у сунчевој свјетлости, прелијевају се жита, ниска, празна класа; стрше у висину, раније настрадала од мраза, а сада

божји дан, гледа преда се и пуши лулу; духаном га намире сељаци за цијелу годину, па ипак свугдје, и у путу, и у пољу, и на прелу тражи да му други лулу напуни.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Устао је, то се не може порећи; почео се шеткати као раније, најпре по манастирском дворишту, а онда и по пољу. Димитрије Глас о игумановом оздрављењу нагло се проширио по читавом крају.

Данима смо уз вино препричавали своје згоде. Сваки од нас је с њом имао незаборавни доживљај, неко у житном пољу у долини, неко на ситном моравском песку у данима илинских жега, неко у амбару, најчешће по шталама у сену.

С пролећа се Морава изли. Поплави њиве и ливаде у долини, људи се иселише из кућа у пољу и на брзину склепаше од прућа и блата колибе на падинама изван домашаја воде.

блештавим врховима, нове мачеве оштрих сечива, дуге углачане штитове на којима је насликан његов грб (соко на плавом пољу), све је то он данас изделио. Коњи су добри, ухрањени, истимарени, седла нова, самари за товарне коње нови.

Задах трулежи, паучина, мемла. Манастирски меропси раде у пољу, ору, дрљају, сеју. И мени се чини да је то сада најпрече, далеко прече него да поправљају манастир, јер за манастир

Ваздух је загушљив, мали ковитлаци прашине ничу као печурке по пољу и намах нестају. Ознојена сам и уморна. Очи су ми пуне труња, застајем да их обришем, али кад сам смакла длан са њих,

Неко замрачење, не знам више шта се збива око мене. А онда одједном блесне љубичаста светлост и ја се нађем у пољу сред сочне зелене траве, међу крупним цветовима чију боју нисам у стању да одредим јер се мења: час је црвена, час

У реду: јагње у пољу, на ражњу па чак и у рукама свеца. Али забога, откуд јагње које жари и пали. То место код Јована је одвећ неразумљиво:

Мрки и зловољни ће радити на пољу. Најгрлатијег међу нама посадићемо на овај клик да се дере: „Дођите, ви презрени и одбачени, ви страдалници ради

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Одакле иде? Ко је пева? И шта ли значи смисô њен? 1886. НА ТИЧАРУ На тичарском равном пољу, где протиче хладна Дрина, Са лиснатом својом круном храст се диже од старина.

Куд се дело? Шта је с њиме? Нико није знати могô. И од овог тужног дана протекло је врло много. На тичарском равном пољу, где протиче хладна Дрина, Са лиснатом својом круном храст се диже од старина.

Вихори снежнога праха По пустом вију се пољу, и цела природа ћути, И листак последњи вене од зимског студеног даха. Весело пуцкара пламен у скромној избици

И слутиће вечно. Ученик На овоме пољу Нек слобода моја сахрањена спава, Јер Истина твоја потчини ми вољу, А душу ми, ево, страхом испуњава.

Мир вам јуначки преци, што самрт примисте часно! Мир вам на пољу смрти, где месец трепери јасно И ноћ дубока влада; Где данас варварин Черкез усамљен пољаном блуди, И једнолику песму

4. Но почни, музо. Хладна јесен влада, Кроз голо грање влажни ветри бију; Небо је мутно, киша мирно пада, На пустом пољу гаврани се вију, А црна Дрина хучно се таласа, Па валом својим о брегове туче...

А кравар на посô крену. Још бледа владаше тама, А он на пољу заста до самог сеоског храма И прекрсти се трипут. Јуче је одвише пио, А ноћас, за пакост опет, и сан је чудноват

Но њега не беше тамо. Стравична тишина нека владаше у пољу само, Кô да је престао живот под струјом мртвачког даха, И грешна жена се стресе од неисказаног страха, Сама, у пустом

само, Кô да је престао живот под струјом мртвачког даха, И грешна жена се стресе од неисказаног страха, Сама, у пустом пољу... Сумња је паклена узе, Од бола, од стида, страха грунуше њезине сузе Као бујица плаха.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Ја сам био убеђен да ћу на том пољу моћи с успехом опробати своја знања и способности. Кад испратих мог последњег госта на железничку станицу, ја одох у

Тако је на пољу науке проклијала једна цела леја астрономских теорија ледених доба. Али она није донела ниједног зрелог плода, и сви

ротације, те да ће мој одељак у Гутенбергову Приручнику пружити, у најмању руку, јасну слику онога што је на том пољу до сада урађено, али и да се надам и уздам да ћу та досадања знања моћи да проширим.

Полетео је зато што је на другом једном пољу технике достигнут један број, остварен рекорд, што је конструисан мотор који за сваку своју коњску снагу није тражио

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

са Турцима и садржи епизоду са слепим дедом који, опремајући унука Мићуна у бој, саветује унука да сакупи мрвице по пољу јер је сањао да ће га оне спасити (што се и збива).

Дјетенце младо знам да све радо мало што прима, тиме да има игрицу. Птичар ја нисам, дјеци да би сам ловом у пољу добио коју птичицу. Воду не гацам, Мреже не бацам, да им ја овим малу уловим рибицу.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

« Шта ти знаш? Можда се за севап, за спас душе своје, заветовала, да не би он умро негде на друму, у пољу или од глади?

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

причао да је био висок као кула, не леп али добар човек, мек као она његова плава коса којује носио дугу, и при раду у пољу, на начин калуђера, плео у перчин. Отуда им име.

прашини као у амбизу; ја сраст'о с Лабудом, и вриштим с Лабудом, и ветар нас носи, и земљу не осећамо, и нигде краја пољу. А Лука наш чува круг око салаша, и појахује и одјахује и кад хоће и кад неће. — Смеј.

— Тако, то добро чини. Одмах сам јача, и не бојим се више ничега. Тамо у пољу, све је само и остављено, па зашто да и с човеком не буде тако...

— Друго сам хтео, Бранко. Да ти саопштим да у разреду нашем имамо конкурента на пољу књижевности. Владимир Рибарић, онај демон, који је додуше био добар ђак, али школу учио без књига и био слаб баш на

— Цепам дрва и спремам по кући. Друго ми не даду да радим. — А шта вечито ходаш по пољу? људи говоре свашта. — Не могу ништа рђаво говорити, јер ја рђаво не радим, ја сам од Влаовићâ...

Попа, Васко - УСПРАВНА ЗЕМЉА

СВЕТОГА САВЕ 21 ПУТОВАЊЕ СВЕТОГА САВЕ 22 СВЕТИ САВА НА СВОМЕ ИЗВОРУ 23 КОСОВО ПОЉЕ 24 КОСОВО ПОЉЕ 25 ВЕЧЕРА НА КОСОВУ ПОЉУ 26 КОСОВА ПЕСМА 27 БОЈ НА КОСОВУ ПОЉУ 29 ВЕНЦОНОСАЦ СА КОСОВА ПОЉА 31 БОЈОВНИЦИ СА КОСОВА ПОЉА 32 КОСОВО

САВА НА СВОМЕ ИЗВОРУ 23 КОСОВО ПОЉЕ 24 КОСОВО ПОЉЕ 25 ВЕЧЕРА НА КОСОВУ ПОЉУ 26 КОСОВА ПЕСМА 27 БОЈ НА КОСОВУ ПОЉУ 29 ВЕНЦОНОСАЦ СА КОСОВА ПОЉА 31 БОЈОВНИЦИ СА КОСОВА ПОЉА 32 КОСОВО ПОСЛАНСТВО 33 ЋЕЛЕ-КУЛА 34 ЋЕЛЕ-КУЛА 35 ПОСВЕЋИВАЊЕ

месец коси Пшеницу селицу Два укрштена сунчева зрака Слажу је у крстине Кос наглас чита Тајна слова расута по пољу Божури стасали до неба Служе четири црна ветра Сједињеном крвљу бојовника Поље као ниједно Над њим небо Под њим

неба Служе четири црна ветра Сједињеном крвљу бојовника Поље као ниједно Над њим небо Под њим небо ВЕЧЕРА НА КОСОВУ ПОЉУ Сви седе провидни за столом И виде један другоме звезду у срцу Венцоносац им ломи и дели Њихову златну прошлост И они

звезде Које је уживо сребро облаче Певам И палим једно перо из левог крила Да ми песма буде примљена БОЈ НА КОСОВУ ПОЉУ Јашемо певајући пољем У сусрет оклопљеним змајевима Наш прелепи вучји пастир С процветалим штапом у руци На белцу

мајка Субота По други пут га рађа Жив је у црвеној капи росе Игра у запаљеном колу божура Пева у песми коса на овом пољу БОЈОВНИЦИ СА КОСОВА ПОЉА Овде где смо Загосподарили смо плавим пољима И рудогорјима без подножја И венчали се Сваки са

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

На развијеном пољу, које би представљало ћебе, укрштена чешагија и порција. Али на тај сам се начин бар и уверио да је истинита реч

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Говорим то, иако знам да нам помоћ неће стићи. Али пешак мисли својом логиком: — Кажу да ћемо их сачекати на Пољу Косову, па џа или бу... Да видим још и то!

— брани своје гледиште Живадин. — Нека то буде на витешки начин, а не као неке бабе. — А теби је мило да погинеш на Пољу Косову! — упаде подругљиво Лука. — Не верујем! — Вала, ако будемо морали на граници да положимо оружје, ја одох...

Ја се извињавам. Али... молим вас, још од Преполца причају о одлучној бици на Пољу Косову... А куда ћемо сада? — Ех, причају...

Онда су се тукле масе, а данас стратегија зна и за брзе обухватне маршеве, па би нас као мишеве похватали на Пољу Косову... А зашто?... Да би се поновила историја. Али таквим подухватом ми бисмо само компромитовали прошлост...

Одело им избледело, поцепано и нагорело, да су подсећали на бегунце који месецима лутају по шуми и пољу. Причало се да ћемо на следећем конаку наћи хлеба и топле хране. И цело биће било је обузето само том једном мишљу...

Пришли су нам посилни и донели неко печење, с којим су јуче цео дан, на оној врућини, јурили по пољу, тражећи нас. Једемо стојећи. Ђаја наједном диже ногу, погледа у чврсту сару своје чизме.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

видици, бескрај, пароброди запловише море; А као тикве журне у пољу, Као хлеб врућ, извором Сањам. Из ковнице изађох, навукох на себе небо ко кабан, Под главу жеље старе, да одморим

мржњи, провођах грозне дане, Кроз тело гризе отров, псовка и љубав облапорна; И рањаве сузе јецах у час кад зора пољу сване, А душу да л глође бес или нежност неуморна?

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Колико је само чуда на земљи! Малиша се у ухо претварао чим би ветар шушнуо у пољу сунцокрета и, сав узбуђен, слушао о таласима Јужног мора, о птицама и рибама златних крила, о прозрачним леденим

Али, откуда маслачак у пољу сунцокрета? — Маслачак? — шапутао је мали сунцокрет, осећајући како му се од те речи врти у глави.

Као џиновски свитац црним понорима неба лутао Месец! Сам у небу, он се осмехну маслачку самоме у пољу. Позва га да дође к њему: биће им лепше, биће им веселије удвоје!

« — зажеле Дрвосеча ново лице, од своје страшне жеље као трска у пољу затрепери, кад преко трга ветар зафијука, луде и облаке ускомеша, донесе пред Дрвосечу човека у црном оделу.

— Сунчева мајка заврте тужно главом. — Његова срећа је у девојци с цветом у оку, а девојка је у пољу макова зачарана.

Тек га у пољу лубеница нађе! Ветар му је њихао празне рукаве: био је опет Страшило! Али, кад Старац приђе ближе — Страшило мигну

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

51 ПРОЉЕТЊА НОЋ 52 РОДОЉУБИВЕ ПЕСМЕ 53 НА УБОГОМ ПОЉУ... 54 БОКА 56 МИ ЗНАМО СУДБУ... 57 МОЈА ОТАЏБИНА 58 Музи 59 *** 60 О БОРЕ СТАРИ... 61 ОТАЏБИНО, ГДЈЕ СИ?

1921. РОДОЉУБИВЕ ПЕСМЕ НА УБОГОМ ПОЉУ... На убогом пољу мога завичаја Не чује се пјесма весеља и жетве, Само шум жалосни робиње Неретве Хладан вјетар

1921. РОДОЉУБИВЕ ПЕСМЕ НА УБОГОМ ПОЉУ... На убогом пољу мога завичаја Не чује се пјесма весеља и жетве, Само шум жалосни робиње Неретве Хладан вјетар носи преко пуста

И Бог му помаже и њиме се стара, А наш црни сељак црна хљеба жели. На убогом пољу свога завичаја Он не пјева пјесму весеља и жетве...

Блистају стране у сунцу и роси, Избија лоза, соче здрави трси, И лептир кружи по пољу и коси. Мотика туче, и у голе прси Сухог тежака душа неба вије, И зној му купи... Одјекују врси — Пролеће пјева.

И чуј! Земља пада... Врх дрветâ руди... У пољу се чује дозивање људи И виде се стада мрљава, и сива Прашина гдје лети...

1918. ЖЕТЕОЦИ Кô свилене нити што их паук саткô, По дрвећу виси месечине вео. У пољу, уз реку, шушти јечам зрео, И, кô крв, са гране руди воће слатко.

ОД своје мајке ко ће наћи бољу?! А мајка ваша замља вам је ова; Баците поглед по кршу И пољу, Свуда су гробља ваших прадједова.

Не дајте сузи да јој с ока лети, Врат'те се њојзи у наручја света; Живите зато да можете мријети На њеном пољу гдје вас слава срета!

1902. БЕГ РАШИД-БЕГ На чардаку старом бег Рашид-бег сио, Пуши. Пољу гледа: гдје оно све брже Пуст зеленко један одмиче и хрже, — И у срцу бега букну пламен мио...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Али су на њих почели жестоко наваљивати тек после пада Србије (1459) и Босне (1463). Добивши битку на Крбавском пољу (1493), а затим битку на Мохачу (1526), Турци су убрзо заузели западну Славонију с Пожегом и читаву јужну Хрватску,

Бан Деренчић и његова сестра Доротеја из песме о боју на Крбавском пољу иду међу најтрагичније личности овога доба. И историјски посматрана, битка на Крбавском пољу (1493) представља један

И историјски посматрана, битка на Крбавском пољу (1493) представља један од тежих пораза које су наши преци претрпели.

О ти бане, очи обадвије, с којим мајка иде по свијету, по свијету и по жарку сунцу! Кад забраниш у пољу ливаду, јал' је коси, ја другоме даји, да не бију слане ни шњегови по ливади цвијет расцавтио; кад запросиш лијепу

би људе он нахранио оштриге тражећ, из лађе скачући брзе, иако је немирно море, када се с кола зна да лако по пољу ваља. И међу Тројцима, дакле, имаде ево ронаца!

Југовића, Смрт војводе Пријезде, Болани Дојчин, Смрт војводе Кајице, Секула се у змију претворио, Битка на Крбавском пољу, Женидба Максима Црнојевића, Маргита дјевојка и Рајко војвода, Иво Сенковић и ага од Рибника, Смрт Сењанина Ива,

Мило би ти било побјегнути!“ Пак поћера по пољу Латинче; доћера га до леђанских врата, ал' леђанска врата затворена.

с леђа бугар–кабаницу, — засија се скерлет и кадифа, засјаше се токе на прсима и злаћене ковче на ногама: сину Милош у пољу зелену као јарко иза горе сунце — пак је простре по зеленој трави, просу по њој бурме и прстење, ситан бисер и драго

Видите ли како књига каже: настануће пошљедње вријеме, нестануће овце и пшенице и у пољу челе и цвијета; кум ће кума по суду ћерати, а брат брата звати по мегдану!

5 УРОШ И МРЊАВЧЕВИЋИ Састала се четири табора на убаву на пољу Косову, код бијеле Самодреже цркве: једно табор Вукашина краља, друго табор деспота Угљеше, треће табор војеводе

се смјерно поклонише: „Господару, Краљевићу Марко, све је здраво, али није мирно: господа се тешко завадила на Косову пољу широкоме, код бијеле Самодреже цркве, и они се отимљу о царство; међу се се хоће да поморе, злаћенима да пободу

Марко у господске дворе, пак дозива Јевросиму мајку: „Јевросима, моја мила мајко, господа се јесу завадила на Косову пољу широкоме, код бијеле Самодреже цркве, и они се отимљу о царство; мећу се се хоће да поморе, злаћенима да пободу

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

ЗЕЛЕНОГ ДАНА 66 ХАЈДЕ ДА РАСТЕМО 67 ДУГМЕ СЛУЖИ КАПУТУ 69 ДОМОВИНА СЕ БРАНИ ЛЕПОТОМ 70 УСЛЕД ПРОЛЕЋА 71 НА ПОЉУ ГДЕ СЕ ЧАВКЕ ЧАВЧЕ 72 ОДАКЛЕ СУ ДЕЛИЈЕ 74 БИЛА ЈЕДНОМ ЈЕДНА КАТА 75 ОД СЕЛА ДО СЕЛА ПУТЕЉАК 76 У ЈЕДНОМ ДАНУ 77 БИЛО

олиста Услед пролећа у реци Сави Било је ових дана лома Кечиги Мари се врти у глави 3аљубила се у једног сома НА ПОЉУ ГДЕ СЕ ЧАВКЕ ЧАВЧЕ На пољу где се чавке чавче У оном густом сплету трава Роди се једно плаво мравче Међу милион

Сави Било је ових дана лома Кечиги Мари се врти у глави 3аљубила се у једног сома НА ПОЉУ ГДЕ СЕ ЧАВКЕ ЧАВЧЕ На пољу где се чавке чавче У оном густом сплету трава Роди се једно плаво мравче Међу милион жутих мрава Мрави имају

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Могу још ноћас. Идем с њим у млин па кад се будем враћао. Тога послијеподнева, док су Лазареви радили у пољу мислећи да је дјечак у школи, Јованче и Лазар превукоше с тавана сав онај крш од разне старудије и алата који је Мачак

солидна грађевина која би могла одољети вјетру, киши, и свакој другој непогоди чак да се налазила и на отвореном пољу.

На бјеличастој танкој траци цесте у пољу под планином једва су се назирале црне бубе како миле једна за другом. — Ено их, оно су тенкови!

Изненада се кроз Гај појави пољар Лијан. Стиже међу дјечаке, огарављен и љут, и стаде да грди: — Пекао сам у пољу кромпире, а они, прасци једни, потегоше бомбом па посред сриједе моје ватре.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

ОТКРОВЕЊЕ ЈОВАНОВО Самосам стајаше на једноме месту. Згоди му се у свету недељу: На пољу стајаше молећи се Богу. После, нешто се био врло замислио; Кано да се је изумио.

Они би тек у пољу сас хрти готово дочекивали, те хватали. Чинећи им на руку да гледају сеир, доста пут и сам би ноћом подранио; оде у

— са свачим је богат, доста има и преко врха свакојаке стоке: чопори, чопори — овце, краве и друго имање шири му се по пољу. А у онога му сиромашка коншије ништа више нејма кроме једно женско јагњешце.

у гробу, бавећи нам се где с којом уграбљеном овцом којано исто сама к нама натрта, — а ми не трчимо за њима да их по пољу хватамо. Пак нам и то забрањујеш, и дошао си овамо пређе времена и пре суда да нас на муке мећеш.

Ал’ што сила, сила је у пољу. Где ће једни грађани надбити цареву једну целу арманду? Њино поље: они у граду затворени, помоћи с друге стране

Толико их Царограђани у пољу пак истукоше и исекоше тушта, што ни броја мртвих није се знало. Тамо доиста изврши се оно Мојсеово проречено што но

Зашто туштена је силесија њих по пољу и око града. Ал’ сасма бијаху омалаксали те ништа од њих не има снаге. Посукаше се у своје галије и одоше морем на

И тако устаде; остало што још претече рече да исеку све тамо на пољу у којој долини, нека не задишу стрвине по мезеву. Пак већ потом мало времена и поживи те у тој му жалости и спокоји се.

Или на путу коб мотрити, на млад месец, на Ђурђевдан, на велике годове, код куће, у пољу о свачем чарати. Еда је то вера? И хришћански завичај, је ли?

непожаони кад им се што умножи и сврха приспори, нејма ушто ни сабрати, не може к многом приспети, воли да му тамо у пољу све сагњије и стопи се, него ли неимуће да би поканио нека онај вишак сирота и удовице да би себи сабрале штоно је Бог

Што досташе оно и клаше. Жедне од воде отржу. Готове ражањ за зеца, а зец ко зна где је; у пољу, у шуми ли! На хрпту нашему зид зидају грешници и на глави крушац се с копитами потковатим врше.

Може ли се што стећи и у кућу добавити без муке, ил' кога трудења, за једну тек годину животовања, пô ли? Колико се у пољу хунта и ради, колико ли у трговини бодом, сухом ходи се и броди по зли и лепи времени, а камо морски гњурци у колике

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности