Употреба речи православној у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

воде мучњак — сандук за брашно испод воденичног камена навора (нафора) — коцкица посвећеног хлеба који се дели у православној цркви после литургије немиросан — који није помазан светим миром (освећеним уљем у православној цркви) новака

хлеба који се дели у православној цркви после литургије немиросан — који није помазан светим миром (освећеним уљем у православној цркви) новака (нафака) — судбина, воља божја оашлучити се — добити новац за ашлук, трошак овавестити се — доћи к

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

него други неки, трукован код неког Швабе (и то без титли, без титли, Сидо) који, управо, не би ни смели држати ни у православној порти, а камоли у туторској канцеларији цркве нашега благочестија!

Теодосије - ЖИТИЈА

колику смелост према њему свети стекоше, и прослављаше овим знамењима и чудесима оне који цy це много пута двоумили о православној вепи, да буду покорни и послушни њихову учењу о Богу.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Знајући колико су ови динарски досељеници одани православној вери и колика би погрешка била дирати у њихову веру, била је пажљива и заштићавала их је од покушаја обраћања (у

по некој старој икони, по старом крсту, хаљетку или оружју, који се понекад чувају у мухамеданској кућ, док су се у православној, сиромашној и потиштеној, те сродничке везе одавно заборавиле.

Пет шестина становништва припада сада католичкој вери, а остатак православној. Нови досељеници су се раширили по свима јадранским областима и сада чине врло знатну већину становништва у

Али су на Словене често имали пресудног утицаја Грци и Цинцари или Аромуни, утолико пре што су припадали истој православној вери и били под утицајем византијске цивилизације.

Већина од ових Аромуна били су у том смислу погрчени што су знали грчки, били у византијском смислу јако одани православној цркви и поносили се грчком мудрошћу и јелинском и византијском историјом.

У Новијим крајевима које су заузели панонски Срби су били ближе словенској и православној Русији. Изложени верским прогонима, тражили су потпоре.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

И зато је он штитио Србе од мађарских жупанијских власти и спахија, чинио уступке православној цркви и мислио да још већи број Срба са Балкана преведе у Аустрију.

Јован Мушкатировић пише нарочиту књигу потив празника, правдајући цареву наредбу о укидању силног празновања у православној цркви.

и трајали су све до краја XВИИИ века, када се и државна власт у њих умешала, али више из непријатељских осећања према православној цркви.

и калуђера, што је Јосиф ИИ увелико и с успехом изводио у католичкој цркви, а у маломе и безуспешно покушавао у православној цркви.

имала је чисто практичан значај: она је правдала кораке државне власти за укидање силних празничних и нерадних дана у православној цркви.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Просветли, богоношче, од Тројице светлошћу духовном облиставајући срца верних, таму неверја прогнав, цркви православној веру држећи, веру као оклоп, крст као оружје, љубав као штит, као мач реч Божију, Симеоне, појаше: Децо, благословите!

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

миран покров — кров полезан - користан полза — корист ползовати — користити полијелеј — врста великог свећњака у православној цркви; врста православне црквене песме (псалм) Полонија — Пољска получити — добити, постићи поне — бар понеже —

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

” У православној цркви нема музичких инструмената. Они који су имали среће да слушају руске хорове, знају снагу и чари таквог певања.

” У православној цркви нема музичких инструмената. Они који су имали среће да слушају руске хорове, знају снагу и чари таквог певања.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

турске војске пафталија — пушка са више карика пезевенк — сводник, покваре– њак (турски) поскурник — обредни хлеб у православној литургији, нафора прикојаса — повод, кривица резил — осрамоћен, обрукан, понижен, посрамљен сахтијана — уређена

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

молитву која се обавља пет пута на дан у одређено доба синђелија — службена исправа; синђел — свештеник у православној цркви совра (софра) — „низак округао сто за којим се јело садећи на душецима; сто, трпеза уопште“ субаша — помоћник

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

они сотим канити да се турче ни им што дирати у веру: како си држе да држе, с миром у своме закону нека обставају у православној Христа Бога непорочној вери.

И дати ће нам пак од њега достати свете царе наше, и сачувати ће њихову господу у покорству и у страху и у православној вери.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности