Употреба речи пригодне у књижевним делима


Теодосије - ЖИТИЈА

ароматну од, мириса и посланицу светога, и пришавши часноме гробу светога и преподобног оца Симеона, изговори пригодне песме у његову почаст.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Сличне овој јесу и игре као што су „мири“, „сеје була брашно“, затим „хајде, хајде“, у којима се детету уз пригодне песмице обраћа пажња на његове прсте, руку, главу итд.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

у свакој години, сваком месецу, као работника који уједанпут силне послове обавља: пише сад лирске, сад сатиричне, сад пригодне, сад дечје песме, преводи и адаптира са неколико језика, уређује листове које често сам самцат испуњава.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

37 То је низ побожно-поучних размиљања о животу и људским страстима, у другом су делу пригодне и китњасте похвале важнијим Србима из свију сталежа.

Стил му је апстрактан и безбојан; песме кабинетске, књишке, пригодне, везане често за догађаје који су од пролазног значаја или за личности које нису биле достојне громких похвала.

Радио је на српским листовима и на доста чистом и углађеном језику давао сентименталне и пригодне песме, где су помешани класичарски елементи са идејама Жан-Жака Русоа, и од којих су се неке по народу певале. 1816.

схватање поезије, садржину истиче над формом, разум над маштом и осећањем, и зато је најрадије певао патриотске оде, пригодне песме, политичке басне.

Педесетих година, под разним потписима, писао је пригодне и алегоричне песме, у којима је казивао велико политичко незадовољство српског народа против бечке реакције. 1861.

део својих стихова унео је у две збирке, баладе и романсе у Књигу о љубави (Београд, 1899), а политичко-сатиричке у Пригодне песме (Београд, 1903). 1893. изишао је одломак његове историјске трагедије Деспот Лазар Бранковић.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

), и то у облику кратко срочене и лепо изражене пригодне позитивне жеље. Благослови могу да буду озбиљни и шаљиви. Нарочито се често чују кад се напија (Срећан био и куд

Здравице су праве говорничке пригодне творевине. Из њих провејава дитирампски тон, изречен и у ритмованом темпу који често прелази и у прави стих.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

песме види, он је Козачинскога песму, једну искључиво за одређену личност везану врсту химне, и још неизбежно уско пригодне јер замишљене у оквиру школске драме за нарочит тренутак школскога живота, вешто окренуо и уздигао до много значајније

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности