Употреба речи призрен у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

” — Турци кажу: „Ми смо из Београда Гушанац-Алине бинбаше, Али-Призрен и Бећир-Ђакова, отпуштени смо да идемо на вилајет”. На обали има око 50 и више дењкова памука.

Веће је мрак, наше војске дође доста. Турци се заноћише. Но кад види Бећир-Ћаковали и Али-Призрен, да онде прећи не могу, они са 20 друга седну ноћом у лађу, низ Дунав дођу у Градиште, изађу на суво, кажу у Градишту

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

ЦАР Цео дан сунчани звоне бучна звона, Сва је Призрен градска отворио врата, Кад јавише трубе да из Авињона Стижу поклисари, три папска прелата.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У овој су области и престонице српске државе немањићког доба, као: Скопље, Призрен, Приштина. У њима су се, као и у Серу, држали „сабори“ српске земље или „сабори српски“.

У њој су Призрен, престоница цара Душана, Приштина и Паун-Поље, престоница краља Милутина, Ново Брдо, најзнатније рударско средиште

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

И сан толиких нараштаја српских постао је јава, славна места историје српске, Косово, Призрен, Пећ, Скопље, Прилеп, опет су враћена Србији.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

МАНОЈЛО: Бар то знам, јер сам тамо одрасто. ДОКТОР: Перзерин. МАНОЈЛО: То је име Исајлово, а брег се зове Призрен. ДОКТОР: Земља је плодна на сваком житу, дрвима која жир роде, особито има доста камења. ПУТНИК.

ДОКТОР: Перзерин и Освим, смешне речи! ПУТНИК: Уместо Призрен и Осим. ДОКТОР: Па ко тако говори? ШАЉИВАЦ: Зар сте заборавили како су велике клипе начињете до 24 предјела неба.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

ОПОВО 14 ЦРМНИЦА 15 ИИ 16 ТРШИЋ 17 ГРК 18 ЧОКЕШИНА 19 ТРОНОША 20 У ЧАЈНИЧУ 21 КРОЗ ГОРАЖДЕ 23 ЖИТОМИСЛИЋ 25 ПРИЗРЕН, ГЊИЛАНЕ 26 А БИСТРИЦЕ, ТРИ БИСТРИЦЕ 28 ПЕЋКА ПАТРИЈАРШИЈА: ДУД СВЕТОГА САВЕ 29 ИИИ 31 САН О ПОВЛЕНУ, ІІ 32 ЧУДО У

Зрак издвојен из наоса крсти чедо сред хаоса. Са титле се скруни титлић у замишљен Житомислић. ПРИЗРЕН, ГЊИЛАНЕ ...да виђу Призрен! Никола І Петровић Његош: Онамо, 'намо Зец из грма, с пања лане.

Са титле се скруни титлић у замишљен Житомислић. ПРИЗРЕН, ГЊИЛАНЕ ...да виђу Призрен! Никола І Петровић Његош: Онамо, 'намо Зец из грма, с пања лане. Фијук метка: мук - Гњилане.

Гавраница у шајкачу снесе јаје - спусти драчу. Лижу чанке пси и мачке. (Гледам Призрен - слушам гачке.) Смрачујеш се, дедовино, а зри јечам, а зри вино.

Изван кобне патетике жижи рубин тавне слике. уз кубе се пали јечам. Звецне метал: Призрен, Звечан. Каменолом који лети, арханђели то су Свети. Ластавицом трепне стреја. Ланен глас је Сентандреја.

Симовић, Љубомир - ЧУДО У ШАРГАНУ

Сија Шабац, Тимок тече ко злато, бачки кукурузи препуни сунцокрета, Београд светли као бело грожђе, светли Призрен, пун жита светли Срем, реке се уливају у реке, пролазе лађе, с Дунава се пуши велика светлост, уз Дрину блистају

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Онамо, 'намо! да виђу Призрен! Та то је моје - дома ћу доћ'! Старина мила тамо ме зове, Ту морам једном оружан поћ'. Онамо, 'намо - са

Ћипико, Иво - Приповетке

Војник, по наређењу, води заробљеника у Призрен, јер га је војничка патрола затекла у планини са пуном пушком, мада је његово село раније било умирено и разоружано.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Ја сам се и сам понекад питао како то да је Врање дало Борислава Станковића, а онај предивни стари призрен није. уосталом, стварни догађај на коме је Сремац засновао сиже Зоне Замфирове збио се у Приштини, а не у Нишу.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

— Јесам. — Беше ли тој неки пут на нечаре? — Не знам, ага... — Не, не — збори право. Ако си ти Спаса Чемерикић од Призрен?... Тешко беше један пут и Суљ-капетан во Гора. Резил ће се направеше. Ама ти му го донесе образ на место.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

1830. Јован Ст. Поповић ДАВОРЈЕ НА ПОЉУ КОСОВУ (Одломци) 1. Гди је Призрен, славни град, Гди су царски двори? Гди Душанов златни век Што чудеса створи?

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

а остале три: Женидба Душанова, Сестра Леке капетана и Бановић Страхиња везане су за средиште немањићке државе (Призрен, Прилеп, Косово, Крушевац).

њега паша уз кољено, па чобану Турчин говорно: „А забога, чобане Михате, је л’ истина, што ми љуђи кажу, е ти имаш у Призрен дворове, око њих је камена авлија, у авлији седам чардаковах, на сваки је кључаница златна; а још имаш великога

десити се, наћи се прид — пред прид — додатак, накнада, доплата придобити — победити призирати се — привиђати се Призрен — град у Метохији, некад престоница цара Душана Пријепоље — варош у Херцеговини, на реци Лиму прико — преко Прилике

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Стаде први кујунџија од Београд до Пећ и до Призрен!... Мори, па и да си нема паре, што је па заб то?! Кад се деца милују, — што ги требају паре?!

ми господин начелник — по Мамут-агу (он си иде саг у Турско, а скоро ће се врне оданде), па да гу, рече, однесе у Призрен, ели у Пећ; там’ су, рече, мајстори за такве работе!

“ — Море што ће ми и Пећ и Призрен и Стамбол, — овде си је Стамбол и све, зборим му па ја. Имамо си ми овден, викам ја, господин начелниче, кујунџију,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности