Употреба речи приповетку у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Сирота!... После се лагано издиже, и мирно, оним меканим гласом приповедаше тужну приповетку несрећнога живота... ...Као кроз сан сећам се њега, мога оца. Сиромаха! Беше вечито болестан.

А нећете ми веровати, — тима реч’ма је он сваку приповетку почињао, отприлике као што Видовдан почиње своје уводне чланке писати: најпре иде скелет, месо, фамилија, па онда

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

” — „Јок вала, кажи му ти!” — Онда капетан поче овако: „Попе, да ти кажем једну ћаију (тј. приповетку). Био је један краљ — вели — и војевао, и многе земље поузимао, и дошао до једне земље, слушај добро, којом једна

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— рече хладно, па оде гледати друге послове... Толико рекох да бих потврдио ово што говорим, а сад да наставим моју приповетку! И Јелица је била чедо свога доба. Простодушна, искрена, верна и одана.

Кад се овако дигне и свака травка, као што се ми дигосмо против Турака, онда се човек не сме обзирати. Знаш ову приповетку како су ономе рекли: да иде, али да се не обзире, јер ће се окаменити!... — Знам. — Онда се не обзири.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

То су она иста два попа чијим сам часним именима као насловом украсио ову приповетку; то су поп Ћира и поп Спира. А обојица су имали још и своје надимке; поп Ћира се звао и Поп Хала, а поп Спира: Поп

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Само ако Хелен, Лу и Меги буду хтеле да је саслушају... ШУГА »Поштовани господине, преводећи вашу приповетку наишла сам на извесне проблеме са неким речима чије ми је значење непознато.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1816. издао је у Будиму посрбљену мађарску приповетку Споменъ Милице, а 1830. Матица српска издала је два његова превода с немачког: Одѣло изъ Тпіецта од Ј. Ф.

Он је отворио српску романтичку приповетку. Рођен је 10. јуна 1826. у Баји, у Бачкој, у трговачкој кући. Крштено име било му је Тимотије, али он га је посрбио у

на својим леђима сав терет друштвене неправде, он се, око 1870, са огорчењем бацио на политичку сатиру и на социјалну приповетку. Он је у том добу за Уједињену омладину српску оно што је Хајне око 1840.

написао је »слику из српске прошлости« Милош у Латинима (штампано у Београду 1886). 1888. драматизовао је Пушкинову приповетку Госпођица као сељанка, потом дао историјске комаде: Богумили (1889), Душан Силни (1890), Задужбина (1891).

што китњастији, припадају можда исто толико књижевности колико у науци, ипак је његов главни књижевни рад ограничен на приповетку. Као млад лицејац јавио се 1862.

Узгред само, 1885, при крају своје политичке каријере, пише на енглеском скроз романтичну приповетку Бојана, која је тек доцније преведена на српски.

Када се осамдесетих година сасвим бацио на приповетку, напустио је поезију, бар јавно. Као стидећи се, у потаји, бавио се њоме до саме смрти.

до смрти написао је још само шест приповедака — с времена на време објавио је по неку приповетку по разним часописима и календарима. 1891. изишла је у засебној књизи његова лепа и дирљива сеоска идила Прва бразда.

Али главна књижевна заслуга његова јесте што је у српској књижевности засновао реалистичку приповетку из сеоског живота. Реалист и по свом трезвеном и позитивном духу и по својим научним и социјалним уверењима новога

Затим, тај рад није тако ни обилан: за четврт века свега двадесетак приповедака, што не чини ни једну приповетку на годину, и што сведочи о слабој продуктивној снази Глишића као приповедача. Али ако Милован Ђ.

Он је по угледу на Русе почео реалистичку приповетку у нас, створио сеоску приповетку, која се доцније, нарочито у Србији, развила.

Он је по угледу на Русе почео реалистичку приповетку у нас, створио сеоску приповетку, која се доцније, нарочито у Србији, развила.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Масовни пак читалац није имао могућности, па ни нагона, да народну приповетку писаном речју популарише и да се за њу залаже; он се задовољавао својом интимном љубављу према њој.

2. Служили смо се, по правилу, првим издањима, односно оригиналним текстовима скупљача. При томе, приповетку смо уносили у целини, без икаквих измена и поправака, ако је задовољавала наш критеријум, или је одбацивали ако ма по

за уметнички прозни рад сасвим неважна категорија Теорије књижевности, тим пре она не може бити од значаја за народну приповетку стварану редовно у импровизацији, при чему је њен стваралац испредао и своју мисао и облик за њу. 4.

штампана; у случајевима кад је скупљач више пута објављивао исто дело па у њега уносио допуне и исправке, одабрану приповетку смо сравњивали са свим њеним редакцијама па се одлучивали за ону која нам се бољом учинила.

“ итд. Ми смо се држали Вукова оригинала. 2. БАШ-ЧЕЛИК: Рукопис је нађен у књижевној заоставштини В. Караџића. Приповетку му је био послао Максим Шкрљић из Боке Которске; наслов је изгледа дао Буро Даничић, као и за многе друге.

4. У ЛАЖИ СУ КРАТКЕ НОГЕ: Рукопис нађен у књижевној заоставштини Вука Караџића. Приповетку је био добио од Грује Механџића. Објављена је у посмртном издању Вукових народних приповедака, 1870. 5.

Вуку је ову приповетку био послао Дамјан Груборовић, српски свештеник из Хрватске. 53. ВУК И КОЗА: Прибележио је Вук Ст. Караџић, тумачећи

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— Не знамо! Београд, 1901. године МРТВО МОРЕ Баш у тренутку кад седох да пишем ову приповетку, указа ми се пред очима слика моје покојне стрине. Иста онака као што, јадница, беше за живота.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Скоро је премештен. И ми ћемо одатле, баш од његова доласка, и почети нашу приповетку. Чим је стигао у село, скинуо ствари с кола и ушао у школску зграду, одмах је имао пуно узрока да се љути.

била исувише опширна, нико жив не може до речи да дође, а писцу је жеља да буде што краћи и што пре да приведе крају приповетку.

!« ГЛАВА ПОСЛЕДЊА Која је израђена на брзу руку и у којој је писац и против своје воље морао да прекине приповетку, која се можда и читаоцима учинила дуга.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Уосталом, Црњански је и приповетку „Легенда“ завршио скривеним цитатом из Матејевог јеванђеља: „Глава му клону на лево раме.

Кобна лепота, свето у греховноме и смрт у љубави – то су тамна значења у која пониремо док Настасијевићеву приповетку читамо.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

2 Чини се да је у Станковићевој првој замисли да напише нешто дужу приповетку под насловом Нечиста крв била садржана теза - у књижевној прози крајем XИX века прилично помодна - о психофизиолошком

Има Станковић једну кратку приповетку, Нушку, која је - можда више од других - с краја на крај проткана динамиком. Нушка је приказана сва у покрету:

А и немачки романтичар Аделберт фон Шамисо има приповетку о човеку лишеном сенке. Наиме, главног јунака Петра Шлемила - он је и приповедач који се поименице обраћа писцу

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Потом сам основицу поетских текстова проширивао и даље: узео сам у обзир и баладу, и песничку приповетку, тако карактеристичне по то време; унео сам и прегршт сатиричних песама, затим, тако разумљиво по себи, и еклогу.

Песма се певала и у Србији (заправо, у београдској кафани „Код петла”), за младости Милована Б. Глишића: в. његову приповетку Глава шећера (СКЗ, књ. 184, стр. 56).

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

— На г. дрво хвата се и ђаво (в. приповетку, БВ, 3, 1888, 103 ид, и моју напомену у СЕЗ, 41, 1927, 519), који се може и отерати г.

је некада жито било много крупније (»као крушка«), то је лоцуѕ цоммуниѕ у приповеткама о старом добром времену (упор. приповетку, БВ, 2, 1887, 76). РАЖ Рогген (ѕецале цереале). Раж. На Ђурђевдан пре сунца треба се проваљати по туђој р.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Кад поједе месо, гаврану беседи: „Свашта имаш, ал не имаш памети.“ ЛАВ И МИШ ЉУБОМИР НЕНАДОВИЋ Млада децо! Чујте приповетку једну О маломе мишу, али за вас вредну.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Да им не дотужи се узалуд с мучањем опстајање ту. А сваком је и милије слушати коју приповетку него ли просту беседу. Тога рад и Христос ето, просте људе и сељане просто и отворно и учаше, а господу и књижевнике с

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

И већ због самога тога није никакво чудо што је и Мане кујунџија — чапкун-Мане названи — морао ући у ову приповетку, ако никако друкчије а оно макар као епизода.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности