Употреба речи пролећни у књижевним делима


Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

доле је вратар преривао будаком црну земљу која је распростирала око себе онај влажни пролећни мирис. Он уређиваше стазе по врту. Време је било благо. Ја мишљах, не треба ни да ти кажем, о себи и њој.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Љубавне чини су најефикасније када се изводе у одређеном преломном тренутку временског годишњег циклуса: Ђурђевдан (пролећни празник, бујање вегетације и оживљавање плодотворних сила), Ускрс (симбол родности и плодности), Божић (настаје ново

Они се често врше у исто време када и љубавна магија, пре свега на велики пролећни празник — Ђурђевдан, када се буде плодотворне снаге природе.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

СЕЛУ Куда прођу цар и царица или коњи цареви, тим путем сме проћи себар и властелин само пошто се још једном јави пролећни гром с неба, само пошто још једном падне иње и њива се мраза зажели.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

СУНЦЕ 218 ПРВИ ПРОЛЕЋНИ ДАН 219 КАКО У ЕВРОПУ ДОЛАЗИ ПРОЛЕЋЕ 220 ШТА СУНЦЕ РУЧА 222 ШТА СУНЦЕ ВЕЧЕРА 223 ШТА СУНЦЕ ПУШИ 224 КАКО ДОЛАЗИ

Од таквог не треба ми плата! О овоме сам читао у пожутелим књигама, А највише ми је шапнуо један пролећни ветар Који је и у четвртом веку нове ере Живео иза планине Карпата.

Стари учитељ је немоћан,Слабашне су његове речи: Кроз школске прозоре сунце поваздан провирује. ПРВИ ПРОЛЕЋНИ ДАН Плануо недељни дан. Улице — пуне света. Сунце закључало стан И изишло да шета.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

преболело Вечите ране од судбине штуре, И непомично и вољно, друже, лежи На простом столу хладне просектуре У пролећни, кишан и туробан дан. Миран јој вечит, неменљиви стан! 17. ИВ 1929.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Тако, у пратњи оних који су му вест и донели, пође на Прудине. Дан је био пролећни, сав расветљен и, први пут после многих недеља, небески бездан као да је био благонаклон.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

(„Пустолов у кавезу“) А у „Једином сну“ – за који песник напомиње да је „прва песма Откровења“ – пролећни почетак доводи се у везу са сном у мајчиној утроби: Ја сањах на рубу пролећа, а ви где снисте Недирнуто?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности