Употреба речи пропису у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

време, јер му Видак у четири ока каза да га може бити неће лако ни на суду добити, јер онај уговор није баш сасвим по пропису, барем он не зна да је коме градио сличан уговор.

Оне, опет, тице једнако пуни; не знам што се тиче да ли му и то стоји у пропису...« Еле — тако је било некако запето стање између попа Вујице и учитеља Грујице.

пропушта школско време у дељању, стругању и тесању дрвенарије којекакве, која му није потребна ни за школу нити је по пропису школском дозвољено њему бавити се истим. »Да је то све, као што потписани наводи, засведочиће... тај и тај, тај и тај.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Најдуже је Гарсули био застао код Павла Исаковича. Он је међу њима био највиши, а није био узео чак ни став према пропису у војсци. Био је то човек виши главом од Ђурђа, мало кривоноги дугајлија, са косом која се сјала као потамнело злато.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

), да би дете када порасте било „добар радник (радница)“.⁶⁴ Обред крштења мора да се изведе тачно по пропису, јер свака грешка може бити кобна по каснији развој и судбину детета.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

– Па, што не ставите црну тачку? – Досад, фала богу, није нико погинуо, а и да јесте, црна тачка се по пропису не ставља у насељеним местима. – Ово насељено место? – Ми живимо овде и ништа нам не фали.

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Ко не разуме о чему ага кија, искијаће! ХУСО: Тражиш длаку у јајету. То је бар просто, и све је било по пропису. Молим лепо. Хасанага отеро жену, бег Пинторовић тражио илми-хабер, каже нећу да је водим без илми-хабера!

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Према пропису, жандарми су онда узели пушку к нози, а ми смо опет пробили кордон и вратили се на Универзитет, поред Двора, вичући.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Доиста, сам јад! Ни оне скамије, ни они прозори, ни она висина и ширина — једном речи, ништа по пропису! Па му се учини да учионица није довољно ни акустична.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

објавио је Чајкановић 1928: »Бадњак је церова главња која се на Бадњи дан (обично ујутру, пре сунца) сече по строгом пропису (секиром се сме ударити само једанпут или трипут; мора пасти на источну страну, и не сме се задржати на каквом дрвету

које се разликују од области до области, око орања и сејања нижу се многа и различита врачања и гатања — по одређеном пропису од поласка на рад до његовог свршетка.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Зашто је потребно да војник у маршу тако треска ногом, то ни данданас не знам, сем ако то не одговара ономе пропису у егзерцирним правилима по коме је „кретању циљ да се известан простор прође за извесно време са што мање умора“, или

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности