Употреба речи просвете у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Аустро-Угарска није могла спречити ширење просвете и распростирање информационих средстава. Млади, школовани муслимански нараштај се је ослободио верских заблуда и сав

“ К. Јиречек, истакнути научник, који је у Бугарској био министар просвете, пише: „Као стари бугарофил, знам врло добро из властитог искуства, да у Европи многи научници и државници сматрају

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

упоредо са српским грађанским друштвом ствара се световњачка и слободоумна књижевност, упућена народу и са циљем опште просвете. ИИ) Прелазно доба ОД РАЦИОНАЛИЗМА КА РОМАНТИЗМУ, доба које иде од 1810.

И сви наши писци на крају XВИИИ века констатују ту запуштеност простога народа, и наглашују потребу да се благодети просвете прошире на широке и тамне слојеве сељачке масе.

Из Беча се нерадо гледало на подизање просвете код Срба, и уколико је и чињено покушаја да се дижу школе по српским крајевима, то је било из разлога католичке

Али први нараштај руских васпитаника и поборника руске просвете међу Србима био је створен. И после тога руски просветни утицај није престајао.

Кроз цео XВИИИ век осећа се код Срба утицај не само руске цркве но и руске просвете. Срби теже да се, ради своје националне и верске сигурности што више приближе Русима, да се готово изједначе са њима,

је своје врло разноструке способности развијао у неколико праваца и први започињао рад на неколико поља народне просвете.

идеје рационалистичког XВИИИ века, мисао световне културе, рада »на обшчу ползу« и ради »шчастија человјеческог рода«, просвете за све сталеже, писања на народном језику — свега онога што ће мало затим почети да проповеда Доситеј Обрадовић.

Орфелин је нарочито одушевљен за нову науку, која хоће да знање постане опште благо људи и да зраци просвете греју све сталеже и све народе.

Славено-сербскій магазинъ биће у тим идејама општекорисне науке и општенародне просвете. По садржају то је био сасвим модеран часопис, за поуку и забаву, у стиху и прози, са прегледом нових књига српских.

постаје министар просвете (»попечитељ просвјешченија«). Мудар и родољубив, он стиче угледа међу устаничким вођама, мири их и упућује, ради да се

Он тврди да се народ не може подићи до просвете док жена остаје »у простоти и варварству«. Он хоће да женска деца уче не само читање и писање но и историју,

« Језик је за њега оруђе напретка и просвете, и он тражи народни језик у књижевности да би прости људи, и сељаци и чобани, могли што лакше и са што више разумевања

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

Је л' оно чело бледо, брижано, боровито што борачки му ум у бледилу сад крије вечитом? На столу нове српске просвете у прочељу је чело било то, ал' још то чело, још то није Вук. Ил' уста она можда медена што толики испричаше нам плам?

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

читали, требало би и казнити; но у ово време, кад је критика изишла, заслужују паметнице; подај им бадава, нека се просвете. МАНОЈЛО: Та, господине, бар штогод нек плате. ДОКТОР: Ништа, ништа. МАНОЈЛО: А како ћемо подмирити они сто талира.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Суле се закашља: — Не брини, дете! Све ће да буде како треба! рече, затим ишчезе у оном храму просвете и културе. Читаву причу измонтирала сам накнадно маказама и лепком на основу најразличитијих сведочења оних што нису

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

завеје први снег, Школа нама заклон нуди, Школа наша — наш је збег, Нека лете тице лепе, Куда љупко сунце сја, Нас просвете зраци крепе, Гониоци сваког зла.

И ново лето, нови год, Са трон а рујних ружа, Љубећи мирни људски род, Просвете мач му пружа. Положен лежи бритки мач И штит и копље сјајно — Ни ланца звек, ни ропски плач Не ружи време сјајно.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Беше сав поцрвенео од љутине, усне му се трзају и скупљају грчевито. — Ово, све ово... тужбу министру просвете... тамо о Љубици, а?!... дрекну он грозно и лупи дршком од камџије по актима.

Ево како се бојим твога шарабатања, ево гледај... Министров потпис... И он доиста показа акт с потписом министра просвете, па га онда поцепа на ситна парчета. Ево и твоје тужбе, ево гле...

Црњански, Милош - Лирика Итаке

(Крстарица Потемкин, Ајзенштајнава.) Због тога, најзад, долази до првих демонстрација и министар просвете (Љуба Давидовић) долази личио да нас стишава.

на то одговорили штрајком и испразнили учионице, а решили смо и то, да се прође, демонстрирајући, поред Министарства просвете, Двора и поднесе петиција, председнику Владе.

Затим смо, у гомили, изишли на улицу. Прошли смо, дерући се, поред Министарства просвете, и Двора, па смо допрли до Председништва, које је онда било преко пута Официрског дома, у такозваној Ристићевој кући.

Ја онда продајем кућу очеву, исељавам матер, и одлазим у Париз. Начелник Уметничког одељења Министарства просвете, Нушић, даје нам, сваком ко одлази за Париз, франака 500. Да нам се нађе. Тако се онда ишло, на ћабу, у Париз.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

“ — одговори он озбиљно и хладно. „Какве су то заслуге?“ — „Па он је, знате, био кочијаш код бившег министра просвете. Даровит кочијаш!“ — одговорио је пандур).

Ето, видите, данас ми је министар просвете послао један свој распис да га и ја потпомогнем и наредим свима полицијским органима у подручном ми министарству да се

и наредим свима полицијским органима у подручном ми министарству да се строго придржавају тога расписа министра просвете. — Нека важна ствар, ако смем питати! — Врло важна. Управо неодложна; и ја сам учинио потребне кораке.

— А на просвету, војску и остало чиновништво? — Јест, имате право, и ту, сем просвете, иде око четрдесет милиона, али то улази у редовни годишњи дефицит. — А просвета? — Просвета?

Нехотице уздахнем. Иако сам мислио да прво идем министру просвете, ипак, због ових последњих немилих догађаја, зажелим да чујем шта о томе мисли министар војни, те се још истог дана

— То импонује! — рекох. — Разуме се. Главно је да је што више помпе и галаме. У Министарству просвете све сâм овејани научник. Ту се тек ради темељно и смотрено.

” На полеђини превијеног акта стоји: „Министарство просвете, П. Н. 5860. 1. ИИ 891. Директор Гимназије .....ске моли да се тамошњој гимназији изда плата за три месеца.

проучи граматичке облике, синтактичке и стилистичке особине, па да га са својим мишљењем врати што пре Министарству просвете на даљу употребу. По наредби министра итд.

Сад долазе писма стручњацима: „Господине, Према акту Господина министра просвете П.Н. 5860, од 2. ИИИ ове године, а према одлуци XВ седнице Главног просветног савета, држане 17. ИИИ исте године СБр.

Тај завод, управо чиновници, јер завода није ни било, стајали су под управом министра правде, јер је министар просвете изјавио да неће да има посла „с којекаквим глуваћима”.

децу, а послове министра правде узео је отправљати министар војни, а дужност министра војног вршио је министар просвете, који је и иначе мрзео и књиге и школе, те је дужност његову као министар просвете вршила његова жена; а она је, као

министра војног вршио је министар просвете, који је и иначе мрзео и књиге и школе, те је дужност његову као министар просвете вршила његова жена; а она је, као што сви знају, врло радо читала криминалне романе и врло радо јела сладолед с

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

! дрекнух ја од чуда и изненађења. — Да, господине. Живи и живеће још вековима на срећу српске просвете и радост њених носилаца.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

министарство за поклањање добрим ђацима; па је онда, братац мој, пред лудима у кафани казао: да је господин министар просвете једна обична професорска стеница, и још, брате мој, свађао се са женом пред ђацима, па се жена пред децом пљескала где

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

за њу, може лако бити да је била пресна лаж и гадна клевета, само да се и на тај начин шкоди господину министру просвете, јер је отуд-одовуд па све некако под његово подручје и »вједомство« спадала, било као рођака и »домостројитељка« у

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

З, ин Миен), а из кнежевине Србије нека се сада шаљу Гдну Сави Сретеновићу, И. секретару у министарству просвете и црквенијех дјела, у Биоград.

секретар министарства просвете и црквенијех дјела; — у Вараждину: С. Џепић, гим. професор; — у Вршцу: Сима Бакић, српски учитељ; — у Вуковару:

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

,Бога бојте се, цара поштујте', (І Петр. 2, 17) цркве просвећујући, да и оне просвете вас, епископе слушајући, јереје у част имајући и према монашком чину смерност имајући, да се моле за вас.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

пожурио да славног старца постави за првог попечитеља народног просвештенија или, како би се данас рекло, за министра просвете, а Доситеј је, иако све слабији, и прихватио нову дужност и журио да заврши свој спис. Пао је у постељу у марту 1811.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

„И ви се у томе нисте преварили?“ „Како се узме. Варош сама врло је лепа, мила и угодна за живот, али у питању просвете стоје ствари друкчије“. „Разумем. - Овде дува ветар противреформације“.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

народ и да остане широко поље полицијским агитацијама, а веле да је тај »мудри« распис »концептовао« тадашњи министар просвете Стојан Новаковић, али ја то не верујем. — Бепyј слободно, оче М.. зато ти ја могу јамчити.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

У својој непоштедној борби против напредњака, а нарочито против Стојана Новаковића који је тада био министар просвете, Змајев Стармали је у броју од 20. октобра 1881. год. (стр. 233б) заједљиво спомињао ону Новаковићеву омашку из год.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Утицај свештенства у српском друштву и даље је опада, а на тлу Аустрије напредак просвете ширио је круг заинтересованих за демократизацију културе.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

године. Обавезно школовање уводи 1882. министар просвете Стојан Новаковић) подстиче школске управитеље и педагоге на бригу о лектири погодној за образовање деце у школама, из

живота обављали неку просветну функцију (учитеља, професора, школског надзорника, писца уџбеника или, пак, министра просвете).

Путописац, песник и, између осталог, министар просвете, Љубомир Ненадовић (1826–1895), писао је и песме за децу поштујући наслеђе просветитељске поетике: у алманаху

сањаријама бави се и социјална песма „Ђачки јади“ Милана Кујунџића Абердара (1842–1893), још једног српског министра просвете (1886–87).

Био је професор београдског лицеја, министар просвете и секретар посланства у Цариграду. Покретач је листа Шумадинка који уређује од 1850. до 1857.

друштва, почасни члан Српске краљевске академије, управник Народног позоришта (у два наврата), секретар Министарства просвете, као и школски надзорник. Био је песник, приповедач, романописац, путописац, драмски писац, писац уџбеника.

Милан Кујунџић Абердар (1842–1893), песник, филозоф, дипломата, академик, министар просвете и српски задужбинар, потиче из угледне београдске породице.

и министар просвете 1886–1887. Писао је родољубиву и љубавну поезију и приповетке. Збирке песама: Абердар, први јек (1868), Други јек

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Сем овога, владу су чинила свега четири миминстарства: полиције, финансија, просвете и војно. У то доба, када смо ми као деца играли владе, нису постојала многа министарства.

Листа моје владе овако је отприлике изгледала: спољних послова, као што рекосмо, ја; за министра просвете узео сам неког Чеду Матића стога што је понављао и први и други разред гимназије па се дуже бавио на школовању но ми

Ја, министар просвете и министар финансија имали би за дужност да чупамо гуске и он, министар војни, скупљао би перје. План је био усвојен и

У 2 часа и 20 минута већ сам ја чупао једну гуску, министар полиције другу и министар просвете трећу. Гуске су очајно пиштале али смо ми, држећи се онога: „зуб за зуб, око за око и перје за перје“, наставили посао

Ја не знам шта је даље било, сећам се само да сам чуо ударац мотке о леђа министра просвете и чуо његово очајно: „јаој!“.

на пример, Сима Ћуран је отишао у дипломатију и постигао је тамо лепе и знатне успехе; Јова Магарац је постао министар просвете и извршио је многе и многе корисне реформе у тој струци; Пера Сом је постао члан Академије наука, где и дан-данас ћути

беде, престао је са листом и одселио се у једну варошицу где нема професора, пошто је претходно, лично од министра просвете, добио гарантију да се у тој варошици неће ускоро отварати гимназија.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности