Употреба речи просветитељ у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Лесинг, уже просвештенија Германији велики просветитељ, својима прекрасними баснами својему је роду велику заслугу показао.

Хоће се, дакле, цар! Но цар просвештен, трудољубив, праведан, человекољубиви отац, просветитељ и премудри законодавац народа свога. Шчастљив народ којему милостиво небо таковога владјетеља пошље!

” —нек им буде, „о н и у з р ј а т!” У овој стотини година Волф, Германије просветитељ, професор хадски, прими оштру краљевску заповед: у двадесет и четири сата да се не нађе у Хâли ни у пруским державам,

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

се није одродио но је стално остајао у вези са Србима, ревносно радио на српској књижевности и био »рода свог просветитељ«, како га назива Доситеј Обрадовић. Он је нешто радио и на поезији. 1800.

То је први систематски и велики рад на природним наукама код Срба. Стојковић је тај посао радио као деист и као просветитељ: да би показао у природи »силу, премудрост и величество Творца«, и ради »општег благополучија«, против »сујеверија,

Усамљен и у беди, умро ,је у Млецима 6. јануара 1821. године. Као и Орфелин, Соларић је радио на више поља. Он је просветитељ и хоће да српска публика место псалтира и часловца добије световно и модерно образовање, нарочито корисна знања.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

— Је ли, учитељу — пита капетан Станојчић наредника Милутина — ти си народни човек и просветитељ, па ћеш знати да ми објасниш шта значи реч: коњосати!

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Учитељ, песник, просветитељ своме Народу, он је проводио дане У бурном, тешком, злом времену томе У раду, с вером из младости рâне, Усред

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

, у доба цара реформатора Јосифа ИИ, српска књижевност улази у период коренитих преображаја. Иницијатор промена био је просветитељ и рационалиста Доситеј Обрадовић (1739-1811).

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Живот и прикљученија 1783, Доситеј у предговору јасно истиче да је намењује младим читаоцима; он верује, као прави просветитељ, да је душа младог човека налик на „меки восак“ (варијација просветитељске метафоре о души детета као неисписаном

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности