Употреба речи психолошку у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Да бисмо сагледали психолошку основу магијских поступака за плодност, морамо пре свега упознати друштвени статус нероткиње.

извесна унутрашња инхибиција младе или младожење, онда није чудно што обреди за плодност, који враћају пољуљану психолошку стабилност и наду у добар исход, могу збиља и помоћи да се дође до тако снажно жељеног циља — трудноће.

ова правила (ваља се/не ваља се) изгледала бесмислена са становишта здраворазумске логике, она имају и једну дубљу психолошку уверљивост, јер су део дубоко укорењене митско-магијске слике света.

“ итд.). Функција заклетве је најчешће да васпостави и осигура, неком клетвом или сумњом, нарушену социјалну и психолошку равнотежу, а често служи и за то да обезбеди чврстину нове везе (побратимство, веридба).

детета на промене потиче и отуда што он очигледно има своју важну регулативну, друштвену, културну, али и индивидуално-психолошку улогу.

најбоље очувани они обреди и веровања који и данас имају извесно упориште у начину живота и који још увек имају своју психолошку функцију (очување психичког интегритета).

Вршење ових магијских радњи док је одојче најугроженије даје родитељима неопходну психолошку сигурност и уверење да су дете заштитили, а истовремено се друштвеној заједници враћа поремећена равнотежа изазвана

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Књижевни текст, као што је познато, полифункционалан је као и свако друго уметничко дело: има естетску, сазнајну, психолошку, моралну, социјалну или – да још само њу поменемо – идеолошку функцију.

Односи између ликова у песмама о вуку очигледно имају, поред митолошке, и јаку психолошку подлогу, коју би можда ваљало засебно расветлити, али су оне тако испреплетене и толико једна у другу улази да их је

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

И пре има симболичку него чисто психолошку мотивацију. Ефенди Мита својим поступком - чак можда више начином и речима којима новце тражи него то што их тражи -

Први моменат даје психолошку мотивацију поступку понављања, а други га укључује у конструкцију текста. Укључује га у текстовно ткање дуж целог

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Проглашен је хрватски књижевни језик као посебан ентитет, а расправе око тога послужиле су за психолошку припрему политичког одвајања.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Касније, антрополошка теорија модификовала се у психолошку теорију, која придаје велики значај сну и халуцинацији. Крајем XИX века појавила се и такозвана историјска школа.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности