Употреба речи путањама у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

За главни саобраћајни правац који иде дуж Радике везана су само путањама, често вратоломним. У привредном погледу ова села личе на села мавровске котлине, имају више ливада и стоке.

Нема ниједног пута за мијачку област, и у њу се може приспети само путањама и кириџијским стазама. Најбоља је она која води из Лазаропоља у Малу реку а пролази испод села Осоја.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

напослетку ти замиле Увек исте звезде на небу, и на земљи, исте камиле: Звезде су непокретне, а камиле греду путањама Које нису уписане у земљописним мапама.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Та звезда се не помера никад са свога места. Око ње се крећу све остале звезде у кружним путањама чији је полупречник утолико већи, уколико је уочена звезда удаљенија од ове наше звезде која се зове поларном звездом“.

Коперник покуша да то учини. Са угодним изненађењем примети како се његове мисли крећу по савршено логичним путањама и увери се убрзо да је Месец био потпуно обасјан тачно пре четири и по дана.

две нове научне тековине, постављањем принципа инерције и сазнањем да се планете не крећу по кружним већ по елиптичним путањама. До ових сазнања дошли су тек Галилеј, Кеплер и Њутн.

је пошло за руком да кретања планета проучи средствима геометрије, но питање зашто се планете крећу по елиптичним путањама, и то онако како је он то нашао, остало је неодговорено.

Претпостави ли се, што не отступа много од стварности, да се планете крећу по кружним путањама око Сунца, онда се помоћу Хајгенсовог обрасца и трећег Кеплеровог закона може без тешкоће доказати да планете подлежу

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

ТРАГ Чудно ли ме слободи ово, чудније ли веза. Букнем у теби, врео се уливам, језа је ово, ох, језа. И траг путањама твој, па ме пали. А чудно застрепи срце, а студим. Љубећи шта ли то убијам, шта ли будим?

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Вратимо се опет у павиљон, па обухватимо оданде једним погледом цео овај модел са замишљеним путањама Урануса, Нептуна и Плутона.

Замислимо још да се сва та зрнца крећу по својим путањама с десна на лево и врте око својих разно нагнутих оса у истоме правцу.

На тим путањама сам означио белим тачкама места где би та зрнца стигла после једне Меркурове године, т.ј. после 14 секунада.

тако је поступио и Тихо, узимајући да Сунце обилази око Земље, а остале планете око Сунца, по ексцентричним кружним путањама.

природу путања планета, него је решио и кинематички проблем и нашао законе по којима се планете крећу по тим својим путањама, а који је обухваћен другим Кеплеровим законом: „Планете се крећу по својим путањама увек толиком брзином да

се планете крећу по тим својим путањама, а који је обухваћен другим Кеплеровим законом: „Планете се крећу по својим путањама увек толиком брзином да радиусвектор, повучен од Сунца до уочене планете, превлачи у једнаким интервалима времена

Почнимо опет са Меркуром. Његова путања је највише издужена, а Сунце не заузима у њој, као ни у путањама осталих планета, средину елипсе, него лежи у једној од њених жижа.

Сви ти ексцентрицитети мали су према величини путања, и зато су ове сличне круговима. По тим својим елипсастим путањама крећу се планете покоравајући се Кеплеровим законима веома послушно.

„Таквом силом привлачи Сунце планете и присиљава их да се крећу по њиховим елиптичким путањама, а онако променљивим брзинама како то захтева други Кеплеров закон.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности