Употреба речи ражња у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Ражањ је — ражањ, зец је — зец; а нама сад, код овако лепа печења и вина, није стало ни до зеца ни до ражња, него до добоша и до тога како ћемо добити — ти ону ливаду, а ја онај виноград!... Деде, море, реци — пошто?

Узео он пушку, па оде наниже у њиве. Брзо је Радош обишао њиву доле у Трнави. Ту је у риту пуцао на једног ражња, али га промаши. Би му мало криво. Одавно му се није десило да му оде метак напразно.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Док длан о длан, вратима докрочи, Муну кроз њи, поред кујне муну, У тај часак лаган ветрић дуну, Замириса са ражња пециво, Заигра се моје срце живо, Гуско! патко! срећо над срећама, Благо оном ко се вама масти!

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

четрнаести дан, ево ти краља пред Грбину собу и рече: — Пружи прст, Грбо, кроз кључаоницу да видим јеси ли добар за ражња.

и како дођу кући, одмах јарца закоље, одере га, осоли, натакне на ражањ и припече га к ватри, а мој ти јарац скочи са ражња, па бјежи, бјежи, те у лисичију јаму, а лисице не бјеше код куће.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

” Снахе донесу два велика гвоздена ражња, па пошто он зине, подувре једва с једне друга с друге стране, док Међедовић искочи из зуба.

и како дође кући, одмах јарца закоље, одере га, осоли, натакне на ражањ и припече га к ватри, а мој ти јарац скочи с ражња, па бјежи! бјежи! те у лисичију јаму, а лисице не бјеше код куће.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

с олупљеном штукатуром и са својим упражњеним овалима; поломљени дјечји театар с луткама поред кинеског аутоматског ражња који никад није добро функционисао; старомодни женски сунцобрани љубопитно издуљена врата поред чиновничких парадних

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

и како дође кући, одмах јарца закоље, одере га, осоли, натакне на ражањ и припече га к ватри, а мој ти јарац скочи с ражња, па бјежи, бјежи, те у лисичију јаму, а лисице не бјеше код куће.

Ћипико, Иво - Приповетке

Марко са женама уграби место испод врела, у прошарици; ни бриге га што сунце пече. Наручио печене овновине с ражња и скленицу вина — вина што кад га окуси, помисли: „Горило би да га се у ватру баци”.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

јаја« (ГЕМ, 28—39, 1965—1966, 193, Ресава); у божићну печеницу »момци и девојке стављају и ораха да се окрећу око ражња како би се девојке односно момци на исти начин окретали једни око других« (СЕЗ, 83, 1971, 174, Алексиначко Поморавље);

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Тако у уста улази погача, па улази ракија, па улази јагње са ражња, и зато и све што излази из уста треба да буде печено.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Често стрељање — већа хвала дочекиваоцу. Опоро ти је супроћ ражња с голим трбухом. Какво му је прво поштење, такво му је и у старост, последње. Овча кожа а вучје срдце.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности